Koks īstajā vietā (3.daļa)
Kokmateriālu izmantošana grīdas segumu izgatavošanai ir visplašākā – tie var būt masīvi koka dēļi, tradicionāli koka dēļi, parkets, trīsslāņu parkets, u.c.
Foto: Koks īstajā vietā (3.daļa); autors: Koks īstajā vietā (3.daļa)Koks uz grīdas
Kokmateriālu izmantošana grīdas segumu izgatavošanai ir visplašākā – tie var būt masīvi koka dēļi, tradicionāli koka dēļi, parkets, trīsslāņu parkets, u.c.
Modes aktuālās tendences mainās strauji. Koks ir pateicīgs materiāls, lai ar krāsu vai speciālu apstrādi mainītu tā dabisko faktūru vai vizuālo izskatu, piekskaņojot laikmetīgajām interjera vēsmām. Piemēram, lai iegūtu "ala veci" grīdas dēļus, ar īpašiem instrumentiem uzirdina virmas faktūru, pēc tam nolako vai pārklāj ar eļļu. Grīdas dēļus iespējams tonēt, pilnībā nosedzot vai atstājot redzamu dabisko faktūru, tos var pārklāt ar tonētu eļļu.
Koku sugu veidi un to raksturojums
Latvijā populāri:
Ozols – tiek uzskatīts par eksluzīvu izejmateriālu. Gan ozola durvis, gan grīdas izmaksās salīdzinoši dārgi. Dabiskais ozola tonis ir vidēji gaišs, brūngans.
Osis – izturīga koku suga, mēdz izmantot grīdu segumiem telpās, kurās paredzēta paaugstināta slodze. Dabiskais oša tonis ir gaiši dzeltenīgs.
Kļava – iecienīts izejmateriāls dēļ paaugstināta blīvuma. Izmanto grīdas dēļu un durvju ražošanā. Dabiskais kļavas tonis ir gandrīz balts ar nelielu gaiši dzeltena toņa piejaukumu.
Skābardis – diezgan grūti apstrādāt. Dabiskais koksnes tonis ir spoži balts, smalkās šķiedras smilškrāsas tonī.
Bumbierkoks – gandrīz nemanāma, smalka faktūra, vidēji cieta koka suga. Dabiskais tonis – maigi rozā, piesātināts.
Ķirsis – sastopams dažādas pakāpes rozā toņos. Iecienīts apdares materiāls.
Dižskabārdis – viegli apstrādājama koksne, dabiskais tonis ir rozā, bet apstrādes gaitā var tono mainīt līdz silti brūnganam tonim.
Alksnis – izturīgs pret mitrumu, tas nozīmē, ka mitruma ietekmē nedeformējas. Dabiskais tonis – vēsi rozā. Izteikta faktūra.
Priede – ir diezgan mīksts materiāls ar gaišu dabisko toni. Pielieto mēbeļu ražošanā.
Eksotiskās koka šķirnes
Tīks – dzeltenīgs dabiskais tonis, ļoti izturīgs izejmateriāls, no kura izgatavo klājus kuģiem un jahtām, būvniecībā to izmanto balkonu un terašu grīdas seguma izveidei. Tīka šķiedras ir eļļainas, tāpēc koksne nepakļaujas mitrumam un nepūst, ilgstoši atrodoties pat tādos skarbos apstākļos kā nemitīgā jūras ūdens ietekmē.
Olīvkoks – dabiskā koksnes krāsa ir bālgani dzintarīgs tonis, lauzītais dzīslojums ir tumši oranžā tonī. Olīvkoks ir ārkārtīgi blīvs, bet to ir viegli slīpēt, iegūstot perfekti līdzenu virsmu.
Venge – piemīt tumšs dabiskais tonis. Dabā reti sastopams, tāpēc atbilst īpaši dārgo materiālu grupai. Grūti apstrādajams, taču izturīgs, jo struktūra ir eļļaina. Bieži tiek izmantots grīdas dēļu un parketa izgatavošanai.
Sarkankoks - blīvs kokmateriāls. Tūlīt pēc nociršanas sarkankokam ir dzeltenīgi sarkana nokrāsa, bet laika gaitā tā kļūst tumšāka, iegūstot sarkanbrūnu vai aveņbrūnu toni, dzīslojums parasti vienu toni gaišāks. Sarkankoku izmanto ekskluzīvu mēbeļu izgatavošanā, popularitāti šī koku suga iekarojusi dēļ perfektas kombinācijas – izturība un estētika.
Uzskaitītas ir tikai atsevišķas koku sugas, kuras tiek izmantotas apdarē vai būvniecībā. Pie ražotājiem pieejamais klāsts ir daudz plašāks. Koks ir tradicionāls, ekoloģisks un cilvēkam draudzīgs materiāls.
Konsultēja uzņēmuma Ariella direktore Jeļena Aleidzāne