Kredītriski būvniecības sektorā Eiropā un Latvijā saglabājas
Būvniecības nozares uzņēmumu veiktspēja visā Eiropā ir cieši saistīta ar tendencēm pasaules, reģionālajā un nacionālajā ekonomikā – atzīst starptautiskie darījumu risku apdrošinātāji COFACE. Būvniecības sektoru smagi ietekmēja kā 2009.gada krīze, tā arī eiro zonas problēmas 2011.gadā, tajā skaitā savstarpējā maksājumu kavēšanās.
Būvniecības nozarei Eiropā kredītrisku apdrošinātāji COFACE 2012.gadā prognozē ļoti pieticīgu un lēnu izaugsmi. To ietekmēs striktā ekonomiskā politika daudzās Eiropas valstīs. Arī valsts iepirkumu budžetu samazināšanās publiskajā sektorā negatīvi ietekmēs izaugsmi. COFACE eksperti uzsver, ka attīstību noteiks katras konkrētās valsts ekonomiskā situācija, un saglabāsies būtiskas atšķirības dažādos tirgos un apakšnozarēs.
Latvijā būvniecības nozare un tās apakšnozares COFACE Latvia skatījumā šogad turpinās "snauduļot", jo Eiropas līdzfinansējums projektiem samazinās un arī vietējais pieprasījums būtiski nav audzis. COFACE Latvia vadītajs Māris Lukins atzīmē: "Lai arī pērn aktivitāte nozarē atjaunojusies, būvizmaksas un atalgojums šajā sektorā nedaudz pieauga. Arī kopīgās eiro zonas problēmas ietekmē Latvijas būvkompāniju, būvniecības materiālu ražotāju un piegādātāju rezultātus".
COFACE Latvia vadītājs apstiprina, ka kredītrisku apdrošinātāji Baltijā piesardzīgi vērtēs šo sektoru arī šogad: "Lai arī Igaunijā un Lietuvā mēs jau apdrošinām celtniecības kompānijas, Latvijā vēl esam piesardzīgi, ņemot vērā negatīvo pieredzi un joprojām lielo ēnu ekonomikas īpatsvaru nozarē."
Kā atzīmē Māris Lukins, Igaunijā un Lietuvā maksājumu disciplīna būvniecības sektorā ir labāka nekā Latvijā. Līdz ar to, arī attīstības tendences pozitīvākas. Iespējams, tas saistīts ar to, ka Latvijā bija lielākais nekustamo īpašumu cenu burbulis, kā rezultātā nekustamo īpašumu krīzē vairāk cieta tieši Latvijas būvniecības sektora kompānijas. Situācijās, kad pasūtītājs nenorēķinājās savlaicīgi, zaudējumi bija visai piegādātāju ķēdei.
Coface vērtējumā perspektīva Latvijas uzņēmējiem saglabājas eksporta tirgos. Daudzi būvniecības sektora ražotāji, kas iepriekš orientējās tikai uz vietējo tirgu, jau atraduši stabilus eksporta partnerus galvenokārt Eiropas Savienības valstīs.
Nacionālais tirgus ietekmē
Arī šogad būvniecības nozare un tās apakšnozares pasaulē Coface ekspertu skatījumā attīstīsies ļoti dažādi. Aktivitāte pieaugs jaunattīstības valstīs, ko ietekmēs valsts un pašvaldību pasūtījumu aktivitāte. Attīstīto valstu tirgos būvniecības sektors joprojām saglabās "mierīgā dīķa" stāvokli vai arī attīstība būs ļoti lēna. To nosaka demogrāfiskie rādītāji, ekonomiskā vide, kreditēšanas nosacījumi, fiskālā likumdošana, joprojām brīvo platību apjoms un to cenas konkrētos tirgos.
Stingra ekonomiskā politika ietekmēs būvniecības sektoru
Pēc 17% krituma 3 gadu laikā Eiropā, 2011.gadā būvniecības nozarē pamazām atgriezās stabilitāte. Tika atzīmēta aktivitātes atjaunošanās mājokļu sektorā, tomēr atšķirības Eiropas valstu ekonomiskajā stāvoklī COFACE ekspertu skatījumā veido trīs valstu grupas:
1.grupa – valstis, kurās būvniecības sektors cieta vissmagāk, un tam vēl nepieciešams atkopšanās periods: Īrija, Islande, Spānija, Dānija, Nīderlande, Grieķija un Centrālā Eiropā, tajā skaitā Baltijas valstis.
2.grupa – Lielbritānija, Francija, Beļģija, Itālija – valstis, kurās būvniecības nozare saka atgūties jau 2010.gadā, tomēr pērn sastapās ar strauju cenu kāpumu un maksājumu kavēšanos eiro zonas krīzes ietekmē. Īpaši Lielbritānijā, kur šajā sektorā bija izteikti bankrota gadījumi.
3.grupa - valstis, kurās būvniecības nozare saglabājusi izaugsmi 2011.gadā un nejuta krīzes ietekmi – Vācija, Austrija, Norvēģija, Zviedrija, Somija un Polija.
Par "Coface": Coface galvenā mītne atrodas Parīzē, un to pārstāv meitas uzņēmumi 67 valstīs un CreditAlliance tīkla partneri vēl 93 valstīs. Coface misija ir vienkāršot tirdzniecību starp uzņēmumiem visā pasaulē, piedāvājot saviem 130 000 klientiem četras pakalpojumu līnijas, kas ļauj pilnībā vai daļēji decentralizēt sadarbības partneru attiecību vadību un apdrošināt debitoru parādus: kredītrisku apdrošināšanu, faktoringu un informāciju par reitingiem un uzņēmumiem un debitoru parādu kontroli. Pateicoties darbam, ko veic 6600 darbinieki 67 pasaules valstīs, jau vairāk nekā 45% no 500 pasaulē lielākajiem uzņēmumiem ir Coface klienti.