LANĪDA un Latvijas Konkurētspējas attīstības fonds aicina Saeimu neiznīcināt NĪ nozari

LANĪDA un Latvijas Konkurētspējas attīstības fonds aicina Saeimu neiznīcināt NĪ nozari

Nodokļu ieņēmumu zaudējumi 110 miljoni eiro apmērā, 5500 jaunu bezdarbnieku, valsts IKP kritums par 1,6% – šādas sekas radīs plānotie grozījumi Imigrācijas likumā, kas liegs Krievijas Federācijas pilsoņiem iegūt termiņuzturēšanās atļaujas Latvijā apmaiņā pret nekustamā īpašuma iegādi. To atklātā vēstulē Latvijas Republikas Saeimai uzsver Latvijas Nekustamo īpašumu darījumu asociācija (LANĪDA) un Latvijas Konkurētspējas attīstības fonds (LKAF).


Saskaņā ar LANĪDA un LKAF pausto viedokli, Imigrācijas likuma grozījumi radīs negatīvas sekas Latvijas nekustamo īpašumu (NĪ) tirgū. Laikā no 2010. līdz 2014. gadam apmaiņā pret TUA Latvijā trešo valstu pilsoņi iegādājās īpašumus 1,035 miljardu eiro vērtībā. Liedzot iespēju Krievijas pilsoņiem saņemt termiņuzturēšanās atļaujas (TUA) apmaiņā pret nekustamā īpašuma iegādi, Latvijas nekustamā īpašuma tirgus piedzīvos lejupejošas pieprasījuma izmaiņas, negatīvi ietekmējot arī banku hipotekārās kreditēšanas jomu Latvijā.

Būvniecība ir viena no tām tautsaimniecības nozarēm, kas pēdējos gados Latvijā attīstījusies visstraujāk – kopš 2009. gada strādājošo skaits tajā ik gadu audzis vidēji par 9%, 2013. gadā sasniedzot 22 tūkstošus nodarbināto. Nozares izaugsme sniegusi arī ievērojamu pienesumu valsts budžetam - 2013. gadā tas veidoja 6,4% no Latvijas IKP. Ņemot vērā, ka 60% no jaunajos projektos pārdotajiem dzīvokļiem pēdējos gados ir iegādājušies trešo valstu pilsoņi, no kuriem gandrīz 80% ir Krievijas pilsoņi, ierosinātās izmaiņas Imigrācijas likumā būtiski samazinās pieprasījumu šajā NĪ tirgus segmentā.

Sarūkot pieprasījumam pēc dzīvokļiem jaunajos projektos un nespējot pabeigt iesāktos būvobjektus, lielākajai daļai NĪ attīstītāju draud bankrots vai ilgstošas finansiālas problēmas, - brīdina LANĪDA un LKAF. Nozares eksperti vēstulē Saeimai norāda, ka pēc Imigrācijas likuma grozījumu stāšanās spēkā būvniecībā darbavietas zaudēs vairāk nekā 5500 strādājošo, radot atkārota emigrācijas viļņa risku. Likuma izmaiņu izraisītās sekas sāpīgi izjutīs arī daudzās saistītās nozarēs, piemēram, būvmateriālu un mēbeļu ražošanā, kā arī tirdzniecībā un arhitektūrā nodarbinātie Latvijas iedzīvotāji. 

Apmaiņā pret NĪ iegādi investoriem ar ģimenēm līdz šim ir izsniegtas 5500 TUA, kuru kopējais pienesums Latvijas ekonomikai ir vidēji 500 miljoni eiro gadā, tai skaitā 110 miljoni eiro, kas ar nodokļu starpniecību ik gadu papildina valsts budžetu. Auditorkompānijas Deloitte pētījumā noskaidrots, ka papildus NĪ iegādei investori Latvijā tērē vidēji ap 70 000 eiro mājokļa iekārtošanai, izmantojot gan vietējo dizaineru, gan mēbeļu ražotāju pakalpojumus. Latvijas ekonomikai vērā ņemami ir arī ieguldītie līdzekļi, kurus nerezidenti atvēl savu īpašumu uzturēšanai Latvijā, kā arī sadzīves tēriņiem - vidēji tie ir 93 000 eiro gadā. LANĪDA un LKAF vēstulē Latvijas Republikas Saeimai aicināts pieņemt lēmumu, kas negrautu Latvijas tautsaimniecība.

LANĪDA (Latvijas Nekustamo īpašumu darījumu asociācija) ir patstāvīga, brīvprātīga sabiedriska organizācija, kas dibināta 1994.gadā un pašlaik apvieno vairāk nekā 60 nekustamā īpašuma firmas, kā arī daudzus individuālos nekustamo īpašumu aģentus. Visi asociācijas biedri ir sertificēti, apdrošināti un strādā atbilstoši Latvijas un Eiropas standartam LVS EN 15733:2010.

Latvijas Konkurētspējas attīstības fonds (LKAF) ir iniciatīva, kuru aizsākuši Latvijas uzņēmēji no nekustamo īpašumu nozares un banku sektora. Fonds organizē Eiropas un ārvalstu investīciju piesaisti Latvijas nekustamo īpašumu tirgum, veic pētījumus biznesa vides uzlabošanai, kā arī veicina sadarbību starp darba devēju organizācijām, arodbiedrībām un valsts iestādēm.

Papildu informācija:
Irina Sjarki
LANĪDA izpilddirektore
E: lanida@lanida.lv 
T: 67332034

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.