LDDK uzsāk nacionāla mēroga skaidrojošu kampaņu par ēnu ekonomikas ietekmi
Lai veicinātu sabiedrības izpratni par ēnu ekonomikas izpausmes veidiem, ietekmi uz ikviena iedzīvotāja ikdienas dzīvi, kā arī aicinātu sabiedrību iesaistīties risinājumu meklēšanā, kā mazināt ēnu ekonomiku, Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK) uzsāk līdz šim Latvijā nebijušu nacionāla mēroga kampaņu "Pret ēnu ekonomiku – par godīgu konkurenci".
Ēnu ekonomika kopš 2009. gada, kad LDDK aktualizēja ēnu ekonomikas problēmu parakstot protokolu "Godīga uzņēmējdarbība pret ēnu ekonomiku – nodokļu politikas loma godīgas konkurences nodrošināšanā" ar 9. Saeimas sasaukumu, ir augusi, sasniedzot dažās nozarēs pat 70% īpatsvaru pār godīgajiem nozares dalībniekiem.
Iesaistot dažādu tautsaimniecības nozaru asociācijas un vadošos uzņēmumus Latvijā, LDDK īstenos visaptverošas aktivitātes, lai diskutētu par iespējamiem risinājumiem situācijas uzlabošanai. Kampaņas mērķis ir paaugstināt sabiedrības informētību un izpratni par ēnu ekonomikas likumsakarībām, tādējādi veicinot Latvijas darba devēju un darba ņēmēju vēlmi atgriezties nodokļu maksātāju vidū. Latvijā savu darbību realizē ļoti daudz uzņēmumu, kas maksā nodokļus un sniedz ieguldījumu sabiedrībā, tāpēc LDDK vēlas veicināt lojalitāti pret apzinīgo uzņēmumu darba vietām, precēm un pakalpojumiem. Vienlaikus LDDK vēlas vērst uzmanību uz esošo nodokļu sistēmu Latvijā - nodokļu sistēmai Latvijā ir jābūt tādai, lai nodokļus varētu samaksāt, tā būtu skaidri saprotama un prognozējama.
Ekonomikas prognožu centra vadītāja R. Karnīte: "Runājot par ēnu ekonomiku Latvijā ir jāmin divas kritiskas lietas: attieksme pret ēnu ekonomiku un ēnu ekonomikas mērogs. Attieksme pret ēnu ekonomiku ir pārāk labvēlīga, jo netiek izprasta cēloņsakarība un nozīme attiecībā uz personīgo rīcību. Savukārt ēnu ekonomikas mērogs Latvijā ir pārāk liels. Lai to aptuveni novērtētu der apskatīties uz aptuveniem aprēķiniem. Speciālisti vērtē, ka ēnu ekonomika Latvijā ir vairāk nekā 40% no IKP. Latvijas IKP 2010. gadā reālajās cenās bija aptuveni 12 miljardi latu gadā. 40% no šīs summas ir ap 5 miljardi latu. Mūsu aizņēmums no starptautiskajām organizācijām ir 5,25 miljardi latu laika posmā no 2009. līdz 2011. gadam, tātad 1,757 miljardi latu gadā. Budžeta ieņēmumi pie esošās iekasēšanas efektivitātes 2010. gadā bija 35,2% no IKP. No ēnu ekonomikas tas būtu 1,793 miljardi latu gadā. 2010. gadā IKP bija sarucis par aptuveni 20%, salīdzinot, piemēram, ar 2007. gadu. Tātad 2008. gadā no ēnu ekonomikas varētu savākt budžetā vismaz 2 miljardus latu vairāk nekā savāca".
Ņemot vērā dažādus statistikas datus, starptautiskus un vietējus pētījumus, LDDK uztrauc tendence, ko, piemēram, uzrādīja SKDS veiktās Latvijas iedzīvotāju aptaujas dati, ka gandrīz puse – 49,8% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka ir attaisnojama daļēja nodokļu nemaksāšana, tikai 27% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka nodokļu nemaksāšana ir morāli nepieņemama. 2011. gada dati liecina, ka situācija nav uzlabojusies – vairāk nekā puse (54,7%) Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka labāk ir saņemt lielāku algu, pat, ja tas nozīmē nemaksāt nodokļus un nākotnē saņemt mazāku pensiju. Pētījumu rezultāti liecina, ka tā ir nodokļu sistēmas vaina, tāpēc ir nepieciešami risinājumi.
Sociālantropologs Klāvs Sedlenieks: "Šāda iniciatīva ir svarīga, jo nodokļu maksāšana ir valsts pastāvēšanas stūrakmens, tomēr šī akcija ir jāuzskata tikai par pirmo soli problēmas risināšanā: situācijā, kad 40% iedzīvotāju aktīvi piedalās kādā darbībā, pat tās kriminalizācija ir problemātiska - ir nepieciešams mainīt ko vairāk. Iemesli, kāpēc nemaksā nodokļus, manuprāt, slēpjas ne tik daudz nezināšanā vai neizpratnē kā uzskatā, ka citādi nav iespējams un ka pat ja es cītīgi maksāšu nodokļus, tas tikai padarīs dzīvi vieglāku tam otram, kas nemaksā nodokļus. Šo situāciju iespējams labot vienīgi cenšoties izplatīt praktiskas iemaņas (nevis norādījumus un pavēles) par to, kā ir iespējams veiksmīgi strādāt un izdzīvot, maksājot visus nodokļus. Nodokļu nemaksāšana ir arī klasiska protesta forma pret sistēmu, kas tiek uzskatīta par neleģitīmu un nepareizu. Šādos apstākļos viens no ieteicamajiem ceļiem ir sistēmas leģitimitātes stiprināšana, kuras pamatā ir dialogs ar nodokļu maksātājiem, kā rezultātā var izkristalizēties prasība par nodokļu sistēmas izmaiņā.
LDDK ģenerāldirektore Līga Menģelsone: "Liela sabiedrības daļa ir apjukusi un bieži vien izvēloties lētāko pieejamo preci/ pakalpojumu, neaizdomājas par tādiem būtiskiem aspektiem kā kvalitāte, nomaksātie nodokļi utml. Tajā pašā laikā patērētājs neapzinās, ka, nemaksājot par preci nodokļus, viņš nevar cerēt uz labākām skolām, ceļiem, pensijām un sociālās drošības sistēmu. Mēs vēlamies uzrunāt Latvijas sabiedrību pārskatīt savu attieksmi pret nodokļu maksāšanu, rosināt diskusiju - lūgt aizdomāties nevis mācīt dzīvot, kā arī izteikt savus priekšlikumus. Mūsu mērķis, īstenojot kampaņu, ir izglītot Latvijas iedzīvotājus, vērst cilvēku uzmanību uz ilgtermiņa ieguvumiem, ko nodrošina nodokļu maksāšana, aicināt sniegt risinājumus situācijas uzlabošanai, lai pēc tam tos apkopojot ar nozares pārstāvju priekšlikumiem iesniegtu 11.Saeimas deputātiem un valdībai".
Kampaņu "Pret ēnu ekonomiku – par godīgu konkurenci" LDDK īstenos trijos posmos. Pirmajā posmā notiks plaša informatīvā kampaņa, komunikācija sociālajos tīklos, un citās publiskajās vietās. Gan darba devējiem, gan darbiniekiem būs iespēja izmērīt savas ēnas lielumu un izvērtēt ietekmi, kā arī iepazīties ar risinājumiem, lai, iespējams, rīkotos savādāk. LDDK aicinās iedzīvotājus atbalstīt kārtīgu nodokļu maksāšanu.
Kampaņas īstenošanas otrajā posmā tiks iesaistīti dažādu nozaru pārstāvji, lai diskutētu par ēnu ekonomiku nozaru griezumā - Pirkumi bez čeka, Atalgojuma saņemšana aploksnē, Darba aizsardzības un darba tiesisko attiecību jautājumi uzņēmumos, Publiskie iepirkumi, Kontrabanda u.c.. Diskusiju noslēgumā tiks apkopoti nozaru pārstāvju ieteikumi, lai LDDK tos varētu izmantot turpmākajām aktivitātēm. Savukārt kampaņas trešajā posmā, pēc diskusiju norisēm un sabiedrības viedokļa apkopošanas, LDDK vērsīsies pie atbildīgajām valsts iestādēm un Saeimas deputātiem, lai pārrunātu izstrādātos priekšlikumus un aicinātu pieņemt lēmumu par labu iesniegtajiem ierosinājumiem.
LDDK, skaidrojot kampaņas nepieciešamību, norāda, ka valstij nepieciešama palīdzība, lai ierobežotu ēnu ekonomiku. "Esošajā situācijā godīgie uzņēmumi zaudē tirgus daļas nelegālajām precēm un turpina strādāt arvien smagākos un sarežģītākos apstākļos. Valsts iedzīvotāji bez papildus impulsiem diez vai sāks just lojalitāti pret uzņēmumiem, to precēm un pakalpojumiem, kas maksā nodokļus. Jebkuras uz valdību un tās rīcību vērstas aktivitātes vairos spriedzi iedzīvotāju vidū un nostiprinās vēlmi apiet pastāvošos likumus, tāpēc nepieciešams izglītot un iesaistīt Latvijas iedzīvotājus – gan darba devējus, gan darba ņēmējus", skaidro L.Menģelsone.
Kampaņa tiek īstenota ar Eiropas Sociālā fonda atbalstu un ar LDDK biedru ziedojumiem. "Pret ēnu ekonomiku – par godīgu konkurenci" ir viena no aktivitātēm, ko LDDK realizē ESF projekta "Darba attiecību un darba drošības normatīvo aktu praktiska piemērošana nozarēs un uzņēmumos" ietvaros ar mērķi veicināt ēnu ekonomikas mazināšanu Latvijā. LDDK 2009. gadā, kopīgi ar nozarēm – būvniecības, piena pārstrādes, alkohola, tabakas, apsaimniekošanas un uzkopšanas, degvielas tirgotāju, rīkoja diskusiju ar Saeimā ievēlētajiem deputātiem par ēnu ekonomikas radītajām sekām Latvijas tautsaimniecībā. Pēc diskusijas, 2009. gada 21.decembrī, tika parakstīts protokols starp LDDK un Saeimu "Godīga uzņēmējdarbība pret ēnu ekonomiku – nodokļu politikas loma godīgas konkurences nodrošināšanā". No LDDK puses to parakstīja bijusī LDDK ģenerāldirektore Elīna Egle un tajā laikā esošā LR Saeimas priekšsēdētāja vietniece Solvita Āboltiņa. Protokols kalpoja par mudinājumu valdībai izveidot "Ēnu ekonomikas mazināšanas plānu", ieviest grozījumus Publisko iepirkumu likumā, iepirkumos pretendentam prasīt vidējo algu nozarē, u.c.
Kampaņas "Pret ēnu ekonomiku – par godīgu konkurenci" īstenošanā iesaistās organizācijas un uzņēmumi no dažādām tautsaimniecības nozarēm – Veselības aprūpes darba devēju asociācija, Alkohola ražotāju un tirgotāju apvienība, Latvijas Pasažieru pārvadātāju asociācija, Latvijas Pilnvaroto autotirgotāju asociācija, Latvijas Degvielas tirgotāju asociācija, Latvijas Būvnieku asociācija, Latvijas profesionālās uzkopšanas un apsaimniekošanas asociācija, Latvijas Komercbanku asociācija, Latvijas Spēļu biznesa asociācija, kā arī RIMI Latvia, Latvijas Dzelzceļš, Latvija Statoil, Lattelekom un Microsoft Latvia, Aldaris.
Kampaņas mājas lapa:
www.manaena.lv
Sociālajos tīklos:
www.draugiem.lv/manaena.lv
www.facebook.com/manaena.lv
www.twitter.com/manaenalv
Plašāk par protokolu "Godīga uzņēmējdarbība pret ēnu ekonomiku – nodokļu politikas loma godīgas konkurences nodrošināšanā": http://www.saeima.lv/lv/aktualitates/saeimas-zinas/15805
Par LDDK:
LDDK ir lielākā darba devēju intereses pārstāvošā organizācija, Sociālā dialoga partnere sociāli ekonomiskajos jautājumos Saeimai, Ministru Kabinetam, Latvijas Brīvo arodbiedrību savienībai LDDK apvieno 58 nozaru un 8 reģionālās uzņēmēju biedrības, kopumā ap 5000 uzņēmumu, 90 sektoru vadošos uzņēmumus, kas nodarbina virs 50 darbiniekiem. Šobrīd LDDK biedri nodarbina 37% no valstī strādājošajiem.
www.lddk.lv