Lai veiksmīgi uzsāktu būvniecību - Ievads
Privātmājas būvniecība vienmēr saistās ar iespaidīgu un laikietilpīgu dažādu dokumentu saskaņošanu pirms celtniecības, celtniecības laikā, kā arī pēc tās. Dokumentu saskaņošanu iespējams uzticēt profesionāļiem – inženierim, būvuzraugam vai arhitektam – vai arī līdzekļu taupīšanas nolūkā veikt pašu spēkiem.
Foto: Lai veiksmīgi uzsāktu būvniecību - Ievads; autors: Lai veiksmīgi uzsāktu būvniecību - IevadsPrivātmājas būvniecība vienmēr saistās ar iespaidīgu un laikietilpīgu dažādu dokumentu saskaņošanu pirms celtniecības, celtniecības laikā, kā arī pēc tās. Dokumentu saskaņošanu iespējams uzticēt profesionāļiem – inženierim, būvuzraugam vai arhitektam – vai arī līdzekļu taupīšanas nolūkā veikt pašu spēkiem.
Vieta mājai
Sapnis par māju sāk īstenoties ar zemes iegādi. Piedāvājums tirgū ir liels, taču arī pieprasījums pēc zemes gabaliem ir ievērojams, līdz ar to nereti sastopami gadījumi, kad izmantojot pircēju lētticību, mākleri pārdod zemes gabalus, uz kuriem būvniecības darbus veikt ir aizliegts. Pirms zemes pirkšanas jānoskaidro tā statuss vai atļauto izmantošanu: vai konkrētajā zemes gabalā pieļaujama būvniecība, kāda veida būvniecība ir atļauta un kādi apgrūtinājumi ir zemes gabalam. Informāciju var saņemt reģionālajās būvvaldēs, Rīgā – RD Pilsētas attīstības departamentā Būvvaldē. Tas ir maksas pakalpojums. Vispirms jāraksta pieteikums, norādot interesējošā zemes gabala kadastra numuru, jāiesniedz institūcijā, kura pēc noteikta laika sniedz atbildi. Atsevišķos gadījumos pastāv iespēja noskaidrot zemes gabala statusu arī internetā.
Apbūves noteikumi
Vēlams izvairīties no situācijām, kurās nonāk ne viens vien zemes pircējs – tikai dokumentu saskaņošanas brīdī īsi pirms iecerētās būvniecības uzsākšanai tiek noskaidrots, ka attiecīgais zemes gabals nav apbūvējams. Visbiežāk dažāda veida apgrūtinājumi zemes gabaliem ir pilsētās. Vēlams pārliecināties, ka noskatītais zemes gabals atrodas tur, kur zeme speciāli sadalīta dzīvojamo māju celtniecībai. Bieži vien pārdevēji cenšas pēc iespējas ātrāk atbrīvoties no komerciāli neizdevīgiem īpašumiem, kuriem uzlikts būvniecības liegums. Apgrūtinājumi zemes gabaliem ir benzīntanku, dzelzceļa līniju, lidostu tuvumā, kur ir plašas aizsargjoslas; rezervātos vai kāpu joslās; ja zemes gabalu šķērso piebraucamais ceļš uz kaimiņu zemes gabalu, tā dēvētais servitūts – tad ceļa posms ir apbūvei neaizskarama teritorija. Cerības ir, ja saskaņā ar teritoriālo plānojumu īpašuma vieta paredzēta, piemēram, izmantošanai lauksaimniecībā, tad īpašniekam ir tiesības vērsties pašvaldībā, lai izskata viņa priekšlikumu par apbūves iespējām konkrētajā vietā. Apbūves noteikumi dažādās vietās mēdz būt ļoti dažādi – Rīgā zemes gabalu apbūves raksturu nosaka 2006. gada janvāra sākumā pieņemtais Rīgas attīstības plāns 2006.–2018.gadam.
Robežu jautājums
Pērkot zemi, nereti netiek reāli dabā pārbaudīts, vai robežlīnija un tās garums sakrīt ar to, kas norādīts dokumentos. Personīgais acu mērs nav labākais instruments, kam uzticēties, pērkot zemi, jāuzticas licencētiem mērniekiem, kuri precīzi uz zemes gabala atzīmē zemesgrāmatā reģistrēto robežu. Lai nenāktos vilties un pēkšņi neatklājas, ka skaistais bērzs vai liepa atrodas uz kaimiņu zemes gabala, lai gan, šķiet, aug tik tuvu mājai...
Pirmsprojekta jautājumi
Ja zemes gabals atrodas vietā, kurai izstrādāts teritoriālais plānojums (teritoriālais plānojums ir attiecīgajai administratīvai teritorijai, pa zonām sadalīts plānojums kādam pagastam vai novadam) un detālplānojums (ja tāds arī ir nepieciešams) un paredzēts, ka konkrētajā vietā atļauts būvēt privātmājas, var droši ķerties pie pirkšanas un apbūves dokumentācijas sakārtošanas.
Ja pagastam, novadam ir gatavs teritoriālais plānojums, var izstrādāt detālplānojumu kādai konkrētai vietai, kas ieinteresējusi īpašniekus. Detālplānojumā tiek norādīts paredzētais ielu, ceļu un ēku izvietojums, ņemot vērā aizsargzonas un cilvēku vajadzības (piemēram, Jūrmalā jāparedz iespēja cilvēkiem nokļūt pie jūras). Ja konkrētajam zemes gabalam ir izstrādāts detālplānojums, arhitektam ir iespēja māju būvēt tikai atļautajā vietā, virzienā, apjomos utt.
Turpinājums sekos