building.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi19830
Nozares ziņas33032
Latvijai iespējams kļūt mazāk atkarīgai no importētās enerģijas; varbūt, pat energopašpietiekamai : building.lv - par būvniecību Latvijā

Latvijai iespējams kļūt mazāk atkarīgai no importētās enerģijas; varbūt, pat energopašpietiekamai

Latvijai iespējams kļūt mazāk atkarīgai no importētās enerģijas; varbūt, pat energopašpietiekamai
Foto: Latvijai iespējams kļūt mazāk atkarīgai no importētās enerģijas; varbūt, pat energopašpietiekamai

Šādu viedokli izdevniecības "Dienas Bizness" rīkotajā konferencē "Biznesa prognozes 2009" šodien pauda Norvēģijas naftas un gāzes kompānijas "StatoilHydro" biznesa attīstības un projektu vadītājs Guntis Āboltiņš-Āboliņš.

Šādu viedokli izdevniecības "Dienas Bizness" rīkotajā konferencē "Biznesa prognozes 2009" šodien pauda Norvēģijas naftas un gāzes kompānijas "StatoilHydro" biznesa attīstības un projektu vadītājs Guntis Āboltiņš-Āboliņš.

Pasaulē pieaugot iedzīvotāju skaitam un paaugstinoties dzīves līmenim, strauji pieaug enerģijas pieprasījums. Ņemot vērā procesus naftas tirgos, vides piesārņojuma radītās izmaiņas, enerģētisko drošību, enerģijas ražotājiem ir jārēķinās ar fundamentāli savādāku patērētāju attieksmi nākotnē, kas arvien lielāku nozīmi vērsīs uz videi draudzīgas enerģijas izmantošanu. Līdz ar to rodas jauni noteikumi un regulatoru instrumenti tiek aizvien plašāk pielietoti alternatīvu veicināšanai, kas nover pie jaunām biznesa iespējām.

Alternatīvo risinājumu meklējumi un nopietnu projektu mērogs ir globāls. Atjaunojamās enerģijas uzņēmumi vairs nav nacionāli energouzņēmumi, bet attīsta tehnoloģijas tur, kur tas ir visizdevīgāk no resursu, tirgus un subsīdiju viedokļa. Kad atbilstošie tirgus veicināšanas mehānismi ir vietā, šie uzņēmumi var izmantot savu uzkrāto pieredzi un īsā laikā ieiet jaunos tirgos.

Āboltiņš-Āboliņš norādīja, ka šāda tendence Latvijas zinātniekiem, tehnologiem un uzņēmējiem tīri teorētiski ļauj veiksmīgi attīstīt alternatīvo enerģiju produktus pasaules mērogā, kamēr atbilstoši atbalsta mehānismi tiek radīti pašu mājās. Vienlaikus nevar cerēt, ka komerciāli veiksmīgi risinājumi var tikt radīti dienas laikā. Tehnoloģiju radīšana un pilnveidošana nereti prasa daudzus gadus un lielus inženiertehniskos resursus, kamēr finansējums šādiem projektiem, lai arī iespaidīgi liels, veiksmīgām idejām tiek atrasts salīdzinoši viegli.

"Latvijas situācijā, redzot enerģijas deficītu nākotnē un infrastruktūras nepietiekamību jaunajos attīstības rajonos, uzskatu, ka nepieciešams daudz efektīvāk izmantot vietējos energoresursus. Attīstīt biomasas koģenerāciju decentralizēti, tajā pašā laikā optimizējot ražošanas lielumu un pielietojamo tehnoloģiju atbilstoši konkrētai vietai. Tīri teorētiski Latvijai ir iespēja kļūt par enerģijas eksportētājvalsti, kur koksnes, šķeldas vai granulu vietā varam eksportēt elektronus vai augstvērtīgas biodegvielas Eiropas patērētājiem, vienlaikus sabalansējot politiskos riskus ar enerģētisko drošību," skaidroja Āboltiņš-Āboliņš.

Latvijai patlaban ir salīdzinoši mazas iespējas regulēt enerģijas cenas, kas seko līdzi globālajām tendencēm. Būs kāpumi un kritumi, taču kopumā būs jārēķinās ar augstām enerģijas izmaksām arī nākotnē. Tas novedīs pie energoresursu efektīvākas izmantošanas gan transportā un ražošanā, gan mājsaimniecībās un jaunu risinājumu meklējumiem.


Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.