Latvijas Būvinženieru savienība izsaka viedokli par Ekonomikas ministrijas piedāvāto būvniecības speciālistu sertifikācijas sistēmu
Latvijas Būvinženieru savienības (LBS) valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Straume Ekonomikas ministrijas būvniecības un mājokļu politikas departamenta direktorei Ilzei Ošai un Būvindustrijas nevalstisko organizāciju koordinācijas centra (BKC) prezidija priekšsēdētājam Leonīdam Jākobsonam nosūtīja LBS priekšlikumus Ekonomikas ministrijas piedāvātajai būvniecības speciālistu sertifikācijas sistēmai.
LBS piekrīt, ka arhitektu un būvinženieru (inženieru) kompetence tiek izvērtēta pirms patstāvīgās prakses uzsākšanas un kompetences, tas ir: izglītības, būvprakses, profesionālo un likumdošanas aktu zināšanu pārbaude ir jāveic profesionālām organizācijām.
Būvniecības likumā jāparedz tikai kompetences izvērtēšanas princips, bet procedūras un prasības jānodefinē attiecīgos Ministru kabineta (MK) noteikumos, t.i. pilnveidojot līdzšinējos 2003. gada 8. jūlija MK noteikumos Nr. 383 "Noteikumi par būvprakses un arhitekta prakses sertifikātu piešķiršanas, reģistrēšanas un anulēšanas" noteikto kārtību.
LBS nepiekrīt, ka būvspeciālistiem 3 – 5 gadu laikā nav atkārtoti jāpierāda savas profesionālās un būvniecības likumdošanas zināšanas, jo būvspeciālista profesionālās kompetences zaudēšanas gadījumā sekas var būt pat būvju sagrūšana ar visām no tā izrietošajām sekām. Eiropas Civilo Inženieru Padomes (ECCE) informācija par Eiropas valstu pieredzi liecina, ka Eiropas valstīs būvspeciālistu atkārtotas pārbaudes notiek dažādos laikos - profesionālās kameras komersantus pārbauda vienu reizi gadā tos pārreģistrējot, bet valstīs, kurās nav profesionālo kameru, atkārtotas zināšanu pārbaudes notiek vienreiz 3 – 5 gados.
LBS lūdz Ekonomikas ministriju pievērst uzmanību tam, ka līdz ar jaunā Būvniecības likuma pieņemšanu būs no jauna jāizstrādā vai jāprecizē ap četrdesmit būvniecības normatīvie akti.
LBS atbalsta būvspeciālistu profesionālās kompetences apdrošināšanas sistēmas ieviešanu, panākot apdrošinātāju samaksu par būvspeciālistu darbības vai bezdarbības sekām. Taču ir jāsaprot, ka apdrošināšana risina tikai sekas, bet nenovērš kļūdu cēloņus.
LBS piekrīt, ka pēc Būvniecības informatīvās sistēmas (BIS) ieviešanas sakārtosies būvspeciālistu reģistrācija, bet tā nebūt neatrisinās problēmas, kas saistītas ar būvspeciālistu kompetences iegūšanu un saglabāšanu.
LBS atbalsta ideju par vienotas, valstiski regulētas būvniecības kontroles sistēmas izveidošanu plānošanas reģionos, saglabājot kontroli pār esošajiem pašvaldību kontroles dienestiem.
Tāpat LBS atbalsta kārtību, ka valstī ir tikai viens Būvniecības likums un vieni vispārīgie būvnoteikumi, kuriem atsevišķu atšķirīgo punktu definīcijas ir noteiktas Speciālajos noteikumos, kuri vispārīgos būvnoteikumus papildina un precizē, nevis aizstāj.