building.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi19067
Nozares raksti32977
Latvijas zinātnieki sekmīgi paveikuši svarīgāko izpētes posmu pasaules vecākajā akmens celtnē : building.lv - par būvniecību Latvijā

Latvijas zinātnieki sekmīgi paveikuši svarīgāko izpētes posmu pasaules vecākajā akmens celtnē

Svētdien, 10. Jūlijā, Latvijas zinātniskās ekspedīcijas Ēģiptē dalībnieki sasniedza Džosera pakāpju piramīdas (Sakārā, Ēģiptē) kapeņu šahtas pamatni

Svētdien, 10. Jūlijā, Latvijas zinātniskās ekspedīcijas Ēģiptē dalībnieki sasniedza Džosera pakāpju piramīdas (Sakārā, Ēģiptē) kapeņu šahtas pamatni. Šī piramīda būvēta arhitekta Imhotepa vadībā ap 2700. gadu pirms mūsu ēras kā Ēģiptes faraonu 3. dinastijas valdnieka Džosera atdusas vieta. Tā ir pasaulē vecākā zināmā akmens celtne.

Ēģiptes Senlietu augstākās padomes, Piramīdu pastāvīgās komitejas un Ēģiptes Arābu republikas Kultūras ministrijas uzdevumā Latvijas zinātnieki arhitekta Bruno Deslandes vadībā, izmantojot fotogrametrijas metodi un trīsdimensionālu skaneri, veic detalizētus trīsdimensiju uzmērījumus piramīdas sektoros, kas atrodas avārijas stāvoklī un draud sabrukt (minētie sektori aptver piramīdas dienvidu fasādi un galeriju, kā arī kapeņu šahtu un velves). Latvijas zinātnieku ekspedīcijas ģenerālsponsors ir būvfirma RE&RE.

Veicot šo uzdevumu, zinātniekiem bija jāšķērso sarežģīta, vairāku kilometru gara un strukturāli ievērojami bojātu galeriju sistēma, lai sasniegtu šahtas pamatni, kas atrodas 30 metru dziļumā zem virszemes līmeņa un kurā joprojām atrodas faraona Džosera granīta kapenes. Darba apstākļi šajā vietā ir apgrūtinoši, taču šis sagatavošanas darbs ir nepieciešams tālākai un plašākai prestižā kultūrvēstures pieminekļa izpētes, nostiprināšanas un restaurācijas darbu programmai. Saskaņā ar pagājušajā nedēļā parakstīto sadarbības līgumu, Ēģiptes Senlietu augstākā padome šīs programmas koordināciju ir uzticējusi Latvijas zinātnieku grupai. Sadarbības līgums paredz arī Ēģiptes kultūras mantojuma dokumentēšanas speciālistu apmācību.

Latvijas Zinātniskā ekspedīcija Ēģiptē jau ir piedalījusies vairāku faraonu laikmeta pieminekļu izpētē, piemēram, Karnakā, taču pašreizējā ekspedīcija ir līdz šim ievērojamākā. Tās sagatavošana noritēja vairāk nekā gadu. Ekspedīcija bija iespējama, pateicoties ekspedīcijas patroneses, Valsts prezidentes Vairas Vīķes-Freibergas, Ārzemju Mākslas muzeja un sponsoru - Latvijas būvfirmas RE&RE un Francijas uzņēmuma VINCI CONSTRUCTION GRAND PROJETS atbalstam, kā arī ciešai sadarbībai ar Ēģiptes Senlietu augstāko padomi un Ēģiptes Kultūras ministriju.

"Es ar apbrīnu vēroju Latvijas zinātnieku apņēmību un izpētes grupas vadītāja Bruno Deslandes atdevi, veicot šo darbu, kas ir globāla mēroga zinātniska iniciatīva. Novēlu veiksmi mūsu zinātniekiem gan veicot sarežģīto kultūras pieminekļa izpēti, gan tālākos darbus!" informēja Ainārs Pauniņš, būvfirmas RE&RE valdes priekšsēdētājs.

Tuvākajās dienās pēc 15. jūlijā plānotās atgriešanās Rīgā Latvijas Zinātniskā ekspedīcija Ēģiptē organizēs preses konferenci, lai sniegtu sīkāku informāciju par šīs ekspedīcijas darba rezultātiem.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.