Laužot mītus par kamīna apkuri
Vairums no mums kamīnu uztver kā omulīgu mājokļa elementu, pie kura sapulcēties ģimenei. Un tikai. Mājokļa apsildīšana tradicionālajā izpratnē vairāk asociējas ar krāsni un dažādiem laikmetīgiem apsildes elementiem.
Foto: Laužot mītus par kamīna apkuri; autors: Laužot mītus par kamīna apkuriVairums no mums kamīnu uztver kā omulīgu mājokļa elementu, pie kura sapulcēties ģimenei. Un tikai. Mājokļa apsildīšana tradicionālajā izpratnē vairāk asociējas ar krāsni un dažādiem laikmetīgiem apsildes elementiem.
Mīts nr. 1 - Kamīns nav apkure
Lielākā daļa cilvēku neuztver kamīnu kā apkures sistēmu, bet kā īslaicīgu siltuma nodrošinātāju un patīkamu sajūtu radītāju. Taču kamīns spēj kalpot arī kā nopietna apkures sistēma, ja tiek tiek ievērots sekojošais:
* iebūvēta speciāla kurtuve,
* korekti izbūvēti dūmkanāli un ventilācijas sistēma.
Profesionāli projektēts un pēc tam saskaņā ar projektu izbūvēts kamīns garantē efektīvu siltuma izmantošanu un nodrošina telpu apsildi.
Mīts nr. 2 – Kamīns ir skaists dizaina elements turīgu cilvēku mājokļos
Viena no asociācijām, kuras rodas, izdzirdot vārdu "kamīns", ir skaists dizaina elements, kurš rotā turīgu cilvēku mājokļus. Taču uzskats, ka kamīnu iebūvēt var atļauties tikai labi situēti cilvēki, ir maldīgs. Ja kamīns tiešām kalpo kā dizaina elements, tad neapšaubāmi, tā ir dārga un ekskluzīva investīcija, bet izbūvējot kamīnu kā apkures sistēmas elementu, ieguldītās investīcijas atmaksāsies jau neilgā laikā.
Mīts nr. 3 – Sarežģīta un laikietilpīga iekuršana
Sabiedrībā nostiprinājies uzskats, ka malkas apkure nav komfortabla. Pārnākot mājās, ir jādomā par malkas sanešanu un kamīna iekuršanu, nemaz nerunājot par to, ka ne visiem izdodas kamīnu iekurt ar pirmo reizi. Ja izbūvējot kamīnu, tiek paredzēta vieta malkas novietošanai, tad īpašas neērtības ikdienišķā malkas sagāde nerada. Reizi nedēļā iespējams sanest malku ar aprēķinu, lai pietiek visām darba dienām. Turklāt modernas, speciālas kamīnkrāšņu kurtuves izstrādātas tā, lai ar mazu malkas daudzumu~ 7kg būtu iespējams uzkarsēt aptuveni 3000 tonnas akumulējošas masas. Krāsns iekurināšana neprasa specifiskas zināšanas, mūsdienās ražotāji piedāvā dažnedažādus aizdedzināšanas līdzekļus, kas ļauj mums aizmirst speciālu skaliņu sagatavošanu un līdz ar to, laika zaudēšanu.
Mīts nr. 4 – Mūžīgais aukstums
Spēcīgi iesakņojies uzskats, ka mājokļos, kuri tiek apsildīti ar malkas apkuri, siltums ir īslaicīga parādība un māja jākurina katru dienu. Tālāk jau iedomās tiek attīstīta tēma, ka nevar doties ciemos pie radiem, nevar izbraukt, atstājot māju bez ikdienas izkurināšanas. Taču mūsdienīgās kamīnkrāsnis tiek mūrētas saskaņā ar modernām tehnoloģijām un siltums mājās pēc to izkurināšanās saglabājas pietiekami ilgi, līdz pat 48 h, maksimāli lietderīgi izmantojot pilnīgi visus kurināmā resursus. Runājot par siltuma izplatīšanās ātrumu, kamīnkrāsns apkures sistēma, pateicoties gaisa siltuma sadales sistēmai, ātri izplata siltumu visās telpās. Gaisa sadales sistēma vienlaicīgi nodrošina arī ventilāciju katrā istabā, korekti organizējot pieplūstošo un aizplūstošo gaisa apjomu un rūpējoties par pastāvīgu gaisa apmaiņu visās telpās.
Mīts nr. 5 – Kamīns nav izmantojams siltā ūdens sagatavošanai
Kamīns var būt labs siltuma nodrošinātājs mūsu mājā. Bet kā ir ar siltā ūdens iegūšanu? Vai kurinot kamīnu, ir iespējams sagatavot arī ūdeni sadzīves vajadzībām? Atbilde – jā, ir iespējams. Šādu funkciju nodrošina speciāli izstrādātas sistēmas un īpašas kamīna kurtuves.
Priekšrocības - Apkures izmaksas
Laikā, kad cenu pieaugums ir jūtams visos sektoros, arī apkurei, būtiska loma ir kurināmā izejvielu cenai. Malka jau izsenis ir bijis lētākais apkures veids, pie mums Latvijā. Protams, cena pieaug arī malkai, bet ne tik strauji kā citiem energoresursiem. Ieguvums, priekšroku dodot malkas apkurei, ir būtisks – neatkarība.
Cik daudz mūsdienu mītu mēs radām par lietām, par kurām mēs nezinām vai neizprotam līdz galam. Zināšanu trūkuma vai nepilnīgas informācijas dēļ, mēs dažkārt "aplaupām" paši sevi, palaižot garām iespējas.
Konsultēja sertificēts kamīnu un krāšņu meistars Raimonds Zālītis