Lielākā daļa ražotāju pašlaik grimst, jo valdība neredz nekādu vēlēšanos viņus atbalstīt. Es varētu valdībai iedot 100 un 1 priekšlikumu, kā rīkoties un tā arī esmu darījis, bet tas neko nav mainījis.

Lielākā daļa ražotāju pašlaik grimst, jo valdība neredz nekādu vēlēšanos viņus atbalstīt. Es varētu valdībai iedot 100 un 1 priekšlikumu, kā rīkoties un tā arī esmu darījis, bet tas neko nav mainījis.

Intervija ar firmas "Latvijas mēbeles un dizains LIDO" prezidentu Igoru Glazunovu.

Intervija ar firmas "Latvijas mēbeles un dizains LIDO" prezidentu Igoru Glazunovu.

Firma "Latvijas mēbeles un dizains LIDO" ir dibināta 1992.gadā, Latvijas tirgū tā eksistē jau 10 gadus. Galvenie darbības virzieni ir: dizains, interjers, iekārtu izgatavošana un tirdzniecība visu veidu veikaliem, bibliotēkām u.c. sabiedriskām vietām. Pa šiem gadiem uzņēmums ir nostabilizējies Latvijas un starptautiskajā tirgū. "Latvijas mēbeles un dizains LIDO" ražojumi stāv pazīstamās vietās Maskavā, Pēterburgā, Igaunijā, Zviedrijā, Vācijā u.c.

Nosauciet vietas, objektus, kur tepat Latvijā var aplūkot Jūsu mēbeles!
Latvijā mums bijuši aptuveni 80 000 objekti, tajā skaitā t/c "Mols", "Alfa", "Dole", tikko pabeidzām sadarbību ar "Kesko" celtniecības veikaliem. Daudzviet Vecrīgā, Jēkaba kazarmās, stāv mūsu mēbeles. Objektu ir daudz. Praktiski visās Latvijas pilsētās, ciematos un mazpilsētās ir pa kādam mūsu ražojumam.

Vai varat piedāvāt pilnīgi visa veida mēbeles?
Varam piedāvāt praktiski visa veida mēbeles. Pozitīvi ir tas, ka pasūtītājs ar mūsu palīdzību var realizēt savas pārdrošākās idejas. Mēs strādājam ar visa veida materiāliem.

Kā ir ar cenām? Vai Jums nesāp sirds, ka veikalos šobrīd ir daudz apšaubāmas kvalitātes mēbeļu par neredzēti zemām cenām?
Jā, Latvijas tirgus nav aizsargāts. Šodien, diemžēl, Latvijas valdība nerūpējas par ražotājiem. Tiem, kas ieved valstī mēbeles no ārzemēm ir daudz dažādu atvieglojumu. Mums ir jācīnās ar konkurentiem, arī ārzemniekiem. Paldies Dievam, pagaidām mums tas izdodas.

Kādā veidā, Jūsuprāt, valdībai vajadzētu aizsargāt ražotājus?
Valdībai būtu jāmaina nodokļu politika saistībā ar ražotājiem. Nevar salīdzināt vietējo ražotāju ar ārzemnieku, kurš no Eiropas par 1 eiro atved preci un pa 1 latu šeit pārdod. Pašlaik viesiem ir vienādi apstākļi. Lai aizsargātu tirgu ir nepieciešama tikai sapratne. Es strādāju Latvijā jau 10 gadus, firmas nosaukums ir "Latvijas mēbeles un dizains LIDO", bet diez vai kāds no valdības par šādu firmu zina.

Kāda ir klientu sapratne? Vai viņi novērtē, ka Jūsu mēbeles ir citādas nekā tās pa "vienu eiro" ievestās no Eiropas?
Bija tāds laiks, kad mums teica: "Jā, jums ir jaukas mēbeles, taču tās diemžēl ir ražotas Latvijā." Taču nesen izstādē man pienāca kādas bankas menedžeris un teica, ka viņam jau apnikuši tie dzelži, tas aukstums, būtu jauki, ja arī bankas varētu iekārtot ar koka mēbelēm. Latviešiem vienmēr bijušas labas un kvalitatīvas mēbeles- no oša un ozola. Tā tomēr ir mūsu mentalitāte. Tagad tā sauktā metāla ķīmija aizsedz to.

Kas ir tās lietas, detaļas, kas šobrīd ir modē mēbelēm?
Tas nav nosakāms. Vienu dienu, šķiet, ka modē ir ultramodernas mēbeles, otru dienu pasūta tikai retro modeļus. Viss atkarīgs no cilvēka. No tā, kāda veida tirdzniecības vietā paredzēts likt mēbeles. Mode šodien ir diezgan skrejoša. Lai ievilinātu cilvēku veikalā, vērā jāņem trīs lietas: jābūt patīkamai aurai telpā, labam interjeram, labām cenām un labiem pārdevējiem. Mēs mēģinām veidot to pirmo- mēbeles, labu auru un interjeru.

Vai saskaroties ar Latvijas tirgus negācijām Jums nerodas vēlme vairāk strādāt uz ārzemēm- produkciju virzīt tur?
Aplūkojot Latvijas negācijas, man vispār vairāk negribas strādāt (Smejas). Daudzas lietas ir jāpārvar. Labi, ka valdība vismaz netraucē strādāt, bet pārvarēt problēmas, kas izveidojušās Latvijas ekonomiskajā laukā ir grūti.

Un atkal man rodas jautājums- kā atrisināt šo situāciju?
Būtu nepieciešama elementāra griba no valdības puses Latvijā attīstīt ražošanu. Lielākā daļa ražotāju pašlaik grimst, jo valdība neredz nekādu vēlēšanos viņus atbalstīt. Atbilde ir vienkārša- vajag tikai gribēt. Es varētu valdībai iedot 100 un 1 priekšlikumu, kā rīkoties un tā arī esmu darījis (piemēram, intervijās), bet tas neko nav mainījis.
Valsts bez ražošanas ir vienkārši kolonija, tas ir fakts, ko visi zina, bet negrib mainīt.

Vai esat firmas vadītājs visu tās pastāvēšanas laiku?
Jā. Esmu viens no pēdējiem mohikāņiem (Smejas), man ir 27 gadu pieredze uzņēmuma vadībā.

Izklausās, ka esat liels Latvijas ražojumu, mēbeļu patriots.
Jā, man patīk apzināties, ka Latvijas mēbeles saņem pozitīvu novērtējumu ne tikai Latvijā. Pagājušā gadā es tiku apbalvots ar Eiropas zelta balvu par kvalitāti. Franču tirdzniecības ministrs Parīzē man pasniedza balvu. Tur piedalījās daudzas valstis. Man ir gandarījums, ka Latvijas mēbeļu vārds izskan tik plaši.

Vai Jums pašam mājās ir firmas mēbeles?
Jā, pa šiem desmit gadiem pāris izstrādājumus sev esmu izgatavojis. Cenšos mājās ielikt ko tādu, kas man pašam ir tuvs un mīļš.

Kas Jums ir tuvs un mīļs?
Tuvs un mīļs man ir koks, tā siltums. No koka var izveidot visu, ko es gribu, pēc tam pašam ir liels gandarījums.

Vai pats esat kādreiz piedalījies arī mēbeļu tapšanas procesā?
Bez šaubām. Jau 14 gadu vecumā es strādāju Kuldīgas finiera fabrikā "Vulkāns". Arī pēc tam tas visu laiku ir nācis man līdz.

Jūs sarunas sākumā minējāt daudzas vietas ārzemēs, kur redzami Jūsu ražojumi. Citi Latvijas uzņēmēji sūdzas, ka iekļūšana ārvalstu tirgū ir sarežģīta. Kā tas ir izdevies Jums?
Te, manuprāt, jābūt trim lietām- skaistiem darba rezultātiem, biznesā jābūt korektiem un jāpiedāvā pieņemamas cenas. Uzskatu, ka man tas ir izdevies.

Un kas ir tas, ar ko Jūs varētu būt interesanti Latvijas pircējiem?
Esam spēcīgākie, korektākie un lētākie individuālo mēbeļu ražotāji Latvijā. Esam liels ražošanas uzņēmums, ikviens var atnākt pie mums un pats aplūkot mūsu piedāvājumu. Mums ir sava izstāžu zāle, mūsu objekti ir pārskatāmi pa visu Latviju. Cilvēki mums uzticas.

Vai Jums ir kāds sakars ar restorāniem "Lido"? Vai šajos restorānos ir Jūsu mēbeles?
Mums nav nekāda sakara ar "Lido". Savā laikā mēs ar Ķirsona kungu esam gribējuši apvienoties. Tā rezultātā mums palika vārds "Lido", bet patiesībā starp uzņēmumiem saistības nav. Ķirsona kungs vairākkārt pie manis ir pasūtījis mēbeles, taču nevaru apgalvot, ka viso restorānos tās ir.

Jums ir liela pieredze šajā tirgū. Kādas ir nākotnes prognozes?
Neko pozitīvu nevaru teikt. Šodien izdzīvot ražotājiem ir grūti- izmaksas tikai aug un nekādi atvieglojumi netiek doti. Ja turpināsies tāda attieksme no valdības puses, nekas pozitīvs nav sagaidāmns. Mēs varam bankrotēt, apstādināt darbus un atstāt lielu daudzumu cilvēku uz ielas, lai iet tirgot cigaretes un šnabi. Es šobrīd ar grūtībām turos.

Tātad galvenais ir saglabāt spēku pašam sevī, nerēķināties ar citiem.
Tikai. Visu mūžu cīnamies paši.

Bet ir visiem labi zināms banālais teiciens, ka paši vien savu valdību veidojam.
Katra valsts ir pelnījusi savu valdību. Tā tas ir. Pašlaik valdība vairāk domā par savām nekā valsts problēmām.

Jums ir samērā pesimistiska nostāja.
Esmu reālists. Ja šodien mediķi streiko, jo viņiem nevar pienācīgi samaksāt, tajā pašā laikā bez vēsts pazūd miljioni, tad par ko mēs runājam? Es neesmu pesimists, esmu reālists.

Kas ir tās lietas, kas Jums tomēr palīdz tirgū noturēties?
Liela dzīves pieredze. Es esmu visu mūžu strādājis un mācījies. Man ir izdevies izveidot struktūru, kura joprojām jau ir pieprasīta. Mana fabrika nevienu dienu nav stāvējusi dīkā, nevienu reizi nav aizkavētas algas, man nav neviena kredīta un parāda. Šajos apstākļos var strādāt, ja ir galva uz pleciem, bet lai būtu galva uz pleciem, jābūt pieredzei.

Ko tad lai dara jaunie, nepieredzējušie darbinieki?
Diemžēl šodien jauniešiem negribas strādāt ražošanā, viņiem ir citādas intereses. Jauniešiem tagad nav viegli, viņi saskaras ar daudzām problēmam. Paies vēl daudzi gadi, kamēr tās atrisināsies.

Linda Tunte
www.building.lv
Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.