Liepājā simboliski atklāj biokoģenerācijas stacijas celtniecības sākumu
Piektdien, 2.martā, piedaloties Liepājas domes priekšsēdētājam Uldim Seskam un ekonomikas ministram Danielam Pavļutam, Liepājā simboliski guldīts jaunās Liepājas biokoģenerācijas stacijas pamatakmens. Stacijas pamatos ievietota kapsula ar vēstījumu nākamajām paaudzēm.
Jaunajā stacijā kā energoresursu izmantos vietējo atjaunojamo kurināmo - šķeldu, un tas ir kārtējais plānotais solis, lai modernizētu Liepājas siltumapgādi un palielinātu saražotās siltumenerģijas konkurētspēju.
Projekta izmaksas ir aptuveni 7,4 milj. latu, tai skaitā ES Kohēzijas fonda atbalsts - 2,2 milj. latu. Staciju ekspluatācijā plānots nodot 2012. gadā - pirms rudens/ziemas apkures sezonas sākuma.
Pirms kapsulas ievietošanas jaunās stacijas pamatos, Liepājas domes priekšsēdētājs U. Sesks norādīja:
"Tā ir gan drošība, gan neatkarība, gan iespēja samazināt izmaksas un galvenais siltumenerģijas tarifu. Tas ir svarīgi visiem liepājniekiem. Jaunā stacija dos darbu arī mežizstrādes uzņēmumiem un iezīmē jaunu posmu pilsētas siltumapgādē."
Savukārt Ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts atzinīgi novērtēja SIA "Liepājas enerģija" centienus ES Kohēzijas fonda apguvē un izteica pārliecību, ka jaunā stacija ne tikai sildīs liepājniekus, bet arī valsts ekonomiku.
Jaunās stacijas pamatos U. Sesks, D. Pavļuts un SIA "Liepājas enerģija" valdes priekšsēdētājs Anatolijs Suškovs ievietoja kapsulu ar vēstījumu nākamajām paaudzēm – projekta aprakstu, šodienas laikrakstu "Kurzemes Vārds" un mūsdienīgu datu nesēju ar fotogrāfijām, kurās redzams, kāds šodien izskatās būvlaukums. Tādējādi simboliski atklāts stacijas celtniecības sākums.
Jaunā biokoģenerācijas stacija gadā saražos 60 tūkst. MWh siltumenerģijas, kas ir 20 procenti no kopējā apjoma un 12 tūkst. MWh elektroenerģijas.
Lai nodrošinātu jaunās stacijas nepārtrauktu darbību, būs nepieciešami ~350 berami kubikmetri šķeldas diennaktī vai ~120 tūkst. berami kubikmetri šķeldas gadā.
Plānots, ka jaunā stacija ne tikai samazinās atkarību no dabas gāzes, bet arī ļaus samazināt siltumenerģijas ražošanas pašizmaksu.
A. Suškovs uzsver, ka tas ir nozīmīgs solis jaunu un mūsdienīgu siltumenerģijas tehnoloģiju ražošanā virzienā.
Biokoģenerācijas stacijas būvniecība uzsākta 2011.gada novembrī, noslēdzot līgumu ar AS "UPB", kas iesniedza saimnieciski izdevīgāko piedāvājumu un mūsdienīgus tehnoloģiskos risinājumus.
AS "UPB" viceprezidensts Oskars Mors pastāstīja, ka būvniecība norit pēc noteiktā darba grafika, un līdz aprīlim jāpabeidz nulles cikls, bet "Kohlbach" rūpnīcā Austrijā uzsākta kurtuves un termoeļļas katla kompleksa un tā palīgiekārtu ražošana, savukārt "Turboden S.R.L." rūpnīcā Itālijā uzsākta ORC moduļa TURBODEN komplektējošo daļu ražošana.
2012. gadā plānots uzsākt arī divu biomasas katlu katlumājas izbūves projektu ar kopējo jaudu 30MW, kas ļaus vēl par 40 procentiem palielināt "zaļās" enerģijas īpatsvaru.
Arī šis projekts tiks īstenots ar ES Kohēzijas fonda līdzfinansējumu.
Visiem projektiem ir viens mērķis – uzņēmuma ilgtermiņa efektivitātes paaugstināšana.