Lietpratēju diskusijā iepazīstas ar regulējamu, energoefektīvu ventilācijas sistēmu dzīvokļiem
Foto: Lietpratēju diskusijā iepazīstas ar regulējamu, energoefektīvu ventilācijas sistēmu dzīvokļiem
2013.gada 28.augustā REA Energoefektivitātes informācijas centrā notika kārtējais diskusiju kluba seminārs. Šoreiz tēma bija par jaunu ventilācijas koncepciju atsevišķiem dzīvokļiem – regulējamu gaisa izplūdes sistēmu ar siltuma atgūšanu un gaisa padeves elementiem.
Gaisā var uzkrāties noteikts maksimālais ūdens tvaika daudzums, kas ir jāizvada no mājokļa. Virtuves un vannas istabas telpās rodas īpaši liels mitruma daudzums, kuru nepieciešams izvadīt. Piemēram, četru cilvēku mājsaimniecībā tas var sasniegt desmit litrus dienā. Lai šādu daudzumu aizvadītu ar gaisu caur ventilācijas sistēmas nosūces kanālu, ir nepieciešams arī nodrošināt atbilstošu svaiga gaisa pieplūdi, kura ziemas apstākļos rada ievērojamus siltuma zudumus, kas būtiski palielina apkures rēķinus. Rekuperācijas iekārtā realizētā siltuma atguve no izvadāmā gaisa palīdz atrisināt divas problēmas – tiek uzlabota gaisa kvalitāte un tiek samazināts enerģijas patēriņš apkurei.
Lunos firmas sistēmu klātienē prezentēja Vitālijs Katins no SIA "TehnoSolar". Lietuvā šī sistēma ir sākta ieviest pirms vairākiem gadiem. Diskusiju seminārā demonstrētā "pasaulē mazākā" (V.Katins) rekuperācijas iekārta ļauj - kombinējot skaitu un izvietojumu istabās - izveidot modernu, energoefektīvu (siltuma atguve 85 – 90%) autonomu ventilācijas sistēmu katrā dzīvoklī. Siltuma un mitruma regulēšana uz vietas pēc vajadzības īpaši vērtīga iedzīvotājiem kļūst gadījumos – kad dzīvokļi norēķinās par patērēto siltumu pēc faktiskā patēriņa, tas ir, pēc mēriekārtu rādījumiem.
Viena moduļa darbināšanai nepieciešamās elektroenerģijas izmaksas sastādot ap četri eiro gadā. "Lunos" aprīkojuma izmaksas trīsistabu dzīvoklim sastādot sākot ar 2200 EUR, bet nav nepieciešams izbūvēt sistēmas moduļus savienojošos gaisa vadus. Rekuperācijas modulī gaiss pārmaiņus kustās pretējos virzienos pa 70 sekundēm katrā virzienā. Tādējādi izplūstošā gaisa siltums tiek akumulēts keramiska materiāla restītē (skatīt zemāk pēdējo attēlu), no kuras - gaisa plūsmas virzienam mainoties – siltumu uzņem ieplūstošais aukstais gaiss. Atsevišķs gaisa pieplūdes modulis parasti tiekot komplektēts viens uz visu dzīvokli, lai nodrošinātu dzīvokļa sanmezgliem nepieciešamo gaisa padevi.
Prezentētās ventilācijas sistēmas moduļus ērti iebūvēt ēkas ārsienās ir gan tās būvniecības, gan siltināšanas gaitā. Diskusijas dalībnieki izteica savus viedokļus un saņēma atbildes uz uzdotajiem jautājumiem. Klātesošie bija vienisprātis, ka ar diskusijā piedāvāto risinājumu daudzdzīvokļu ēkas renovācijas gaitā uzņēmīgākie dzīvokļu īpašnieki var atrisināt sava dzīvokļa ventilācijas problēmas neatkarīgi no citu dzīvokļu īpašnieku rīcības vai bezdarbības, un investīcijas sistēmas uzstādīšanā atmaksāsies, ja ēkas dzīvokļos norēķins par patērēto siltumu tiek veikts balstoties uz individuālo norēķinu sistēmu.