Līmētas koka konstrukcijas. Mūsdienīgas iespējas. (1.daļa)
Koks ir spēcīgs konkurents citiem būvniecības materiāliem, atsevišķos konstruktīvajos risinājumos – pat neaizstājams. Tā ir aksioma, kas nav jāpierāda. Jumta kopnes, nesošie sienu paneļi, apjomīgas stiklotas plaknes ar koka elementiem, dažādi masīvi dekoratīvi elementi – it viss realizējams, izmantojot pelnītu popularitāti ieguvušās līmētās koka konstrukcijas.
Foto: Līmētas koka konstrukcijas. Mūsdienīgas iespējas. (1.daļa); autors: Līmētas koka konstrukcijas. Mūsdienīgas iespējas. (1.daļa)Koks ir spēcīgs konkurents citiem būvniecības materiāliem, atsevišķos konstruktīvajos risinājumos – pat neaizstājams. Tā ir aksioma, kas nav jāpierāda. Jumta kopnes, nesošie sienu paneļi, apjomīgas stiklotas plaknes ar koka elementiem, dažādi masīvi dekoratīvi elementi – it viss realizējams, izmantojot pelnītu popularitāti ieguvušās līmētās koka konstrukcijas.
Koka izmantošana arhitektūrā ēkas orientē uz cilvēciski saprotamiem mērogiem un izjūtām. Kokam piemīt īpašības, kas to padara ne tikai par tehniski un funkcionāli pieņemamu celtniecības materiālu, bet raisa arī visumā lielas simpātijas. Līmētās koka konstrukcijas galvenokārt tiek izgatavotas no priedes, egles, lapegles. Jaunums tirgū ir līmētās koka konstrukcijas no oregonas priedes. Iecienīta ir lapegle, kas dēļ sveķainās struktūras (tā garantē noturību pret koksnes pūšanu) labi panes arī nesaudzīgus eskpluatācijas apstākļus ārā un mitrās telpās.
Jebkurai koka šķirnei pašai par sevi piemīt virkne vispārzināmu priekšrocību, bet mūsdienu tehnoloģijas spēj piešķirt vēl papildus raksturlielumus – formas noturību, precīzu ģeometriju, virsmas homogēnumu, estētiski nevainojamu izskatu, līdz ar to līmētās koka konstrukcijas ieņēmušas savu vietu industriālo konstrukciju un būvdetaļu plejādē. No līmētas koksnes izgatavo dažāda izmēra sijas, spāres, frēzbaļķu sienu sagataves, konstrukcijas pēc pasūtījuma, kas nepieciešamas jebkuras funkcijas ēkām. Līmētā koksne lieliski piemērota nestandarta šķērsgriezuma un garuma būvdetaļu izgatavošanai.
Estētiskās un tehniskās priekšrocības
Līmētās koka konstrukcijas ir estētisks un perfekti eksponējams materiāls. Šis ir viens no galvenajiem apsvērumiem to izvēlei gan sabiedrisko, gan individuālo māju celtniecībā. Var jau būt, ka pastāv zināma filozofiska pretruna starp nesošo konstrukciju ideju kā tādu un vēlmi tās eskponēt, bet izteiksmīguma ziņās līmētās koka konstrukcijas ir nepārspējamas un lieliski piemērotas dekoratīvi mērķu sasniegšanai. Objektu realizācijā līmētās koka konstrukcijas izmanto vietās, kur tās var vizuāli piedalīties arhitektoniskajā spēlē, savukārt, segtajās daļās pielietojot vienkāršas impregnētas koka detaļas. Līmētām koka konstrukcijām piemīt augsta estētiskā kvalitāte, iespēja izveidot oriģinālas arhitektoniskas formas un risinājumus.
Vai līmētā koksne dabisks materiāls? Tas ir tikai ražošanas interpretācijas jautājums – gatavu būvdetaļu dabiskuma un ekoloģiskuma procents atkarīgs no izmantotās līmes sastāva.
Līmēto koka konstrukciju pielietošana nesošajās konstrukcijās dod iespējas veidot telpiski elastīgākus būvobjektus, pārsegt lielākus laidumus (sijas iespējamas izgatavot līdz pat 100 metru garas), ietaupīt kokmateriālus, izmantojot tieši tāda šķērsgriezuma detaļas, kādas nepieciešamas konkrētām slodzēm un laidumiem. No dabiski sagatavotiem kokmateriāleim bieži vien nav iespējams izgatavot liela izmēra būvdetaļas. Līmētā koksne saglabā formu visā eskpluatācijas laikā un nevērpjas, kā tas mēdz notikt ar tradicionāli sagatvotiem kokmateriāliem.
Līmētās koka konstrukcijas ir vieglākas, drošākas, noturīgākas, vieglāk apstrādājamas un vieglāk montējamas nekā metāla un dzelzsbetona konstrukcijas. Nav mazsvarīgs fakts, ka līmēto koka konstrukciju izmantošana ļauj ieekonomēt finansu līdzekļus līdz pat 30%. Ar ko atšķiras līmēta brusa no viengabala brusas? Līmētām konstrukcijām koksne ir žāvēta - mitrums nepārsniedz 10 - 16%, to izgatavošanas procesā likvidēti koksnes defekti: zari, saaugumi un bojājumi. Pēc lameļu salīmēšanas no iegūtā masīva ar speciālu tehnoloģiju tiek izgriezta nepieciešamās formas un profila būvdetaļa. Gala kvalitāti ietekmē līmēšanas procesa korekta izpilde un arī līmes izvēle – lietas, kas atkarīgas no ražotāja godaprāta. Salīdzinot ar analogām dzelzsbetona konstrukcijām, līmēto koka konstrukciju izmantošana ļauj samazināt kopējo būvmasu 4-5 reizes, savukārt, izgatavošanas un montāžas darba ietilpību samazinot līdz divām reizēm. Ievērojams ekonomiskais efekts no līmētām koka konstrukcijām iegūstams veidojot apjomīgus pārsegumus, kuri ir aktuāli kinoteātru, segto tirgus laukumu, izstāžu zāļu, sporta haļļu būvniecībā.
Pie tam līmēts un atbilstoši apstrādāts koks ķīmiski agresīvus apstākļus panes labāk kā metāls vai betons, tāpēc ražošanas angāru būvniecībai līmētā koksne ir optimāls materiāls. Koncentrēti uzskaitītas galvenās līmēto koka brusu izmantošanas priekšrocības ir šādas: tās nemaina formu ekspluatācijas laikā, tās ir blīvs, noturīgs materiāls ar zemu siltumvadības koeficientu, ekspluatācijas laikā neplaisā kā tas parasti notiek ar koka brusām, perfekti fiksējamas savienojumu vietas, tostarp stūru, tāpēc papildus blīvējumi nav nepieciešami, bez tam savienojumu vietas ir mitruma noturīgas, sienas, kurām izmantotas līmētās koka konstrukcijas izskatās monolītas un tām nav nepieciešama papildus apdare. Ugunsgrēka laikā līmētās koka konstrukcijas apdeg, bet nedeformējas, kas ir būtisks drošības aspekts.