Logi - būvkonstrukcija vai mēbele?
Jautājums šķiet jocīgs, bet palūkojoties dziļāk, bieži vien ikdienā mūsu attieksme pret šo – gan konstruktīvi, gan pēc kalpošanas nozīmes, pašu sarežģītāko ēkas norobežojošo konstrukciju (LBN 002-01), drīzāk ir primitīva, nekā profesionāla.
Izvēloties logu konstrukcijas, labākajā gadījumā tiek subjektīvi definēts logu aplodu materiāls (PVH, koks, alumīnijs) un konstrukciju siltumcaurlaidības augstākā robeža, kur prasība tiek izvirzīta atbilstoši LBN002-01, vai zemākas vērtības atbilstoši ēkas energobilances prasībām.
Tikai retais zin un strādā ar logu nozares standartiem, Ka būtisko šeit jāmin LVS EN 14351-1. Šis standarts attiecas uz pilnīgi visiem logu aplodu materiālu veidiem un konstrukciju izcelsmes valstīm – uz logiem un ārdurvīm, kas tiek iebūvētas ES teritorijā, tas nosaka visu logu un ārdurvju konstrukciju īpašību pārbaužu un klasifikācijas kārtību caur veselu rindu pakārtotu standartu. Pats standarts nekādas konkrētas prasības neizvirza. Būtībā tas ir pamats logu un ārdurvju konstrukciju CE-marķējumam, veiktspējas noteikšanai.
Faktiski droši var apgalvot, ka nu jau vismaz divus gadus obligātais CE-marķējums logu/ārdurvju nozarē pie mums nav iedzīvojies, vai - nav iedzīvināts. Ņemot vērā, ka mūsu valstī par visu ir jārūpējas pašiem - neesam to iedzīvinājuši. Kā sekas – īsti nezinām un nevēlamies to izmantot, bet būvniecības dalībnieki un tirgus aizsardzības mehānismi to izmantot neprot.
Pat ja runājam tikai par vienu LVS EN 14351-1, pie mums it kā svarīgāko, šim standartam pakārtoto īpašību – siltuma caurlaidību (atbilstošie standarti: LVS EN ISO 10077-1; 10077-2; 12567-1; 12567-2), ik uz soļa nākas sastapties ar vērtējumiem un prasībām ārpus šiem standartiem – ar subjektīviem salīdzinājumiem un prasībām. Kā piemēram, kad iet runa par stiklojumiem – kā īpaši siltas tiek raksturotas - "trīsstiklu (divkameru) stiklu paketes", - un viss... . Ja runājam par stiklojumu, tad tā siltuma caurlaidību atbilstoši standartam raksturo divi parametri:
1. koeficents Ug ("g" - angļu val. glas) un šis koeficents trīsstiklu paketei, kuras kopējais biezums būs zem 36mm būs sliktāks, nekā 24mm divstiklu paketei!!! (šeit nerunāsim par gadījumu, kad starptelpa tiek pildīta ar kriptona gāzi). Bet savukārt zemāko cenu meistari, bez problēmām var izmantot šo iespēju, un pasūtītājs saņems piemēram 24mm trīsstiklu paketes, dārgākas, smagākas – un galvenais – ievērojami "aukstākas" par divstiklu – un saņems ko pelnījis! – ... to ko prasījis!
2. otrs parametrs – stiklu atdalītāju radītais "termiskais tiltiņš" -"Psig", atkarībā no logu/dalījuma tas var izmainīt kopējo šo konstrukciju siltumcaurlaidību "Uw/D" apmēram 0,1-0,2 W/m2K robežās.
Ja iet runa par PVH logu konstrukcijām tikpat riskanta ir aizraušanās ar "kameru skaitīšanu" – 6 - 8 kameru uzbūve var būt arī 60 un 50 mm iebūves profiliem, ar ļoti augstām siltuma caurlaidības vērtībām – neatkarīgi no logu/ārdurvju aplodu materiāla un uzbūves, to siltumcaurlaidību atbilstoši standartiem raksturo tikai un vienīgi koeficents Uf ("f" - angļu val. frame) – pretējā gadījumā ir risks iegūt tikai kameru skaitu nevis siltu aplodu.
Atkāpšanās no standartiem ik uz soļa noved pie nevajadzīgiem pārpratumiem un domstarpībām –tieši tāpat ar logu/ārdurvju kopējo siltuma caurlaidības koeficentu Uw/D ("w", "D" - angļu val. window, door). Standarts nosaka vairākus tā noteikšanas principus – kur viens ir izejot no standarta izmēra loga pārbaudes (kas visbiežāk arī tiek izmantots), bet otrs – konkrēts aprēķins uz konkrētajiem izmēriem, dalījumu un komponentēm – kas faktiski dod daudz reālāku ainu. Zemāko cenu spiediena apstākļos, faktiskie komponenti var ievērojami atšķirties no "teorētiskā maksimuma", kas norādīts pārbaudes apliecinājuma titullapā.
CE-marķējumā siltuma caurlaidība ir viens no sešiem būtiskajiem logu/ārdurvju parametriem. Ņemot vērā, ka šī marķējuma uzraudzība no valsts puses šajā nozarē netiek veikta ne vietējā ražojuma, ne importētām konstrukcijām, reāli šo datu atbilstību var pārbaudīt tikai pieprasot pilnus pārbaužu apliecinājumu protokolus un salīdzinot visus konstrukciju komponentus pēc fakta.