Logu forma
Nelielais gaiši mirdzošais taisnstūris vienmēr liecina par mājokļa saimnieku viesmīlību. Tāpēc nav nejaušībā, ka uz gaismu tiecas ne tikai cilvēki, bet arī kukainīši. Protams, var izmantot arī mākslīgo apgaismojumu, tomēr spīdekļa staru spēku aizvietot ir grūti. Tāpēc tiek konstruētas mājas ar visdažādākajiem logiem, pat neraugoties uz to, ka logi paver skatu privātajā dzīvē. Daudzi tomēr vairāk cenšas to noslēpt no ziņkārīgiem skatiem. Logi pilnīgi lauž priekšstatus par sabiedriskumu.
Logu forma mainās līdz ar pašu telpu formu. Protams, visvairāk tiek ražoti taisnstūra formas logi. Šādas ailas ir ne vien praktiskākas, bet arī universālākas. Tās atbilst jebkuriem mērķiem un piemērotas jebkuriem interjeriem. Turklāt masveida ēku būvdarbu gaitā būtu pārāk sarežģīti katrai celtnei konstruēt atšķirīgas formas logus. Tāpēc vienmēr glābjoša ir taisnstūra veida aila.
Privātajās ēkās ar logiem iespējams eksperimentēt. Galvenais, lai viss pieskaņotos arhitektūras konstrukcijai. Tieši šādās ēkās var sastapt stūrainus trīsstūrus un dīvaini apaļus lodziņus. Šādas formas arī rada mūsdienīgus interjerus, jo tieši ar tām iespējams dažādot ēkas veidolu. Tomēr visbiežāk šādas konfigurācijas logi tiek izvietoti tuvāk jumtam. Tas ir konstrukcijas dēļ, kad netiek veidotas taisnstūra ailas, bet telpas kaut kā jāapgaismo.
Lielisks variants ir arku logi. Šādi logi piešķir ēkai svinīgumu un stilu vienlaikus. Tā ir nemainīga klasika, kura nekad nepārvērtīsies par retro. Nedaudz sarežģītāk ir ar smailloka arkām, jo šāda gotika ne vienmēr saskaņojas ar avangarda dizainu.
Standarta istabās, īpaši pirmajā stāvā, nav ieteicams eksperimentēt ar logu formu. Tāpēc logu konfigurācija mainās vienlīdz ar ēkas augstumu. Lielāku plašumu telpai piešķirs logi, kas izveidoti no griestiem līdz grīdai. Tā dēvētie franču logi ielaidīs telpā apkārtējo ainavu. Vēl lielāku plašumu radīs logs visas sienas platībā.
Foto: Logu forma; autors: Logu formaNo dažādiem logu eksperimentiem "nebaidās" dažādas piebūves vai mansardi, kur ailas formai nav būtiskas nozīmes. Turklāt tajās var ievietot brīnišķīgas vitrāžas, kurās jauki "lūzt" saules stari. Nevajag baidīties no nestandarta logiem, jo aizkaru dekors ir pielāgojams jebkurām ailām.
Baroka stils
Barokam (18. gadsimts – 19. gadsimta pirmais ceturksnis) tipiska ir krāšņu dekoratīvo formu izmantošana. Atbilstoši bagātīga bija arī logu ģeometrisko formu dažādība: arkveida, apaļi, elipses formas logi. Lai iespējami plašāk varētu atvērt logus, tika izmantotas atveramās konstrukcijas. Logiem bija sīkas rūtis, jo tolaik nebija iespējams ražot liela izmēra stiklus. Tipisks baroka stila logs – liels, sīki sadalīts ar dažāda platuma un konstrukcijas rūtojumu – koka vai svina. Sākotnēji tika izmantots vienkārtas stiklojums, bet ziemā ailās tika ievietots otrs rāmis.
Foto: Logu forma; autors: Logu formaKlasicisma stils
Klasicismam (aptuveni līdz 1870.gadam) raksturīgas izsmalcinātas formas. Īpaša apmesto fasāžu pazīme bija krusteniski dalīti logi ar lielāku apakšējo un mazāku augšējo krustojumu pāri. Horizontālais rāmis tika veidots kā vidējais, bet vertikālais visbiežāk bija kā viltus latiņa. Dažreiz logiem tika veidoti arī izvirzījumi lejasdaļā. Klasicismam raksturīgas arī izliektas logu pārlikas ar pacēluma bultu līdz 1/7 loga platuma. Klasicisma periodā attīstījās tieši tas logu variants ar dalītajiem vijumiem, kurš kļuva par dominējošo nākamo simt gadu garumā.
Foto: Logu forma; autors: Logu formaLogs plešas un zaudē aprises...
Kādam patīk mazi lodziņi, kuri līdzinās sienā iemontētiem gaismekļiem. Citi, gluži otrādi, uzskata, ka jo plašāks logs un jo vairāk tas ielaiž gaismas, jo tas labāks. Piemēram, tā domā franči, pateicoties kuriem visā pasaulē izplatījās tā dēvētie franču logi – ailas no grīdas līdz griestiem un vienmēr ar divām platām rūtīm. Lai kādā istabā būtu šādi logi, jums būs sajūta, ka aiz puscaurspīdīgā aizkara ir Parīzes ieliņa vai vismaz skaista dārza ainava.
Lai gan pastāv liels kārdinājums rotāt šādu logu ar tradicionālajiem lambrekeniem un kupliem aizkariem ar āķiem (kā 19. gadsimtā), labāk to nedarīt – tajos krājas putekļi un tie izskatās smagnēji. Ideālais variants (ja jūsu logos neviens neieskatās) – atstāt franču logu vispār bez dekora. Ja tomēr logu nepieciešams aizsegt, izvēlieties saudzīgu metodi: ar nelieliem drapējumiem (ja iespējams, tieši uz stikla), vai viegliem un
Foto: Logu forma; autors: Logu formalakoniskiem aizkariem. Tādi pat noteikumi attiecas arī uz modernāku franču logu versiju: stikla sienu. Šāds plānojums vairāk sastopams filmās par amerikāņu dzīves stilu debesskrāpjos, tomēr tendencēm pretoties ir grūti, un lielās stikla virsmas pakāpeniski kļūst populāras arī Latvijā. Pusapaļa un pilnīgi iestiklota viesistaba kļūst arvien populārāka mūsdienu kotedžās, neraugoties uz auksto klimatu.
Modernisms
Aptuveni no 1910. gada celtniecībā ienāk "funkcionālisms" (šo stila ievirzi dēvē arī par modernismu). Šai stilā galvenā loma tiek piešķirta ēkas funkcijām. Funkcionālais pielietojums sākotnēji izpaudās nesimetrisku logu ierīkošana ar lielāku un mazāku rūti, vēlāk – kā lentveida stiklojums un lielas stiklotas virsmas. Funkcionālisms kā viens no arhitektūras stiliem izplatīts arī mūsdienās. Pēdējo divdesmit gadu atjaunojusies tendence logu projektēšanā un ražošanā ievērot to estētiskās īpašības. Tā dēvētais "postmodernisms" un dažādi vēlākie modernie stili nozīmē tikai atteikšanos no funkcionālisma principiem.
Foto: Logu forma; autors: Logu formaModernais stils
Kopš 1900. gada daudzu dzīvojamo namu fasādes tiek veidotas "modernajā" stilā. Jaunā stila īpašā pazīme – logos un balkonu durvīs tiek izmantoti vēdlodziņi ar sīkiem izvirzījumu dalījumiem, bet lejasdaļā rūtis ir ar lielu, nesadalītu stiklotu laukumu. Plaši izplatīti trīsviru logi ar vidējo rūti, ar platu pagriežamu vidējo rūti un šaurām, nevirināmām malas rūtīm. Modernajā stilā tieši logi kļuva par arhitektūras elementu, kurš lielā mērā pauda vēsturiskā laika posma filozofiju: milzīgais daudzums logu formu daudzveidības vienā fasādē pauda brīvības centienus, bija mūsdienīguma un gara atbrīvotības simbols. Nereti vienā fasādē nav pat divu vienādas formas logu!
Foto: Logu forma; autors: Logu formaFormas maģija
Nav svarīgi, kas atrodas telpā – tikpat labi tā var būt pilnīgi tukša, bet, ja tajā būs nestandarta formas logi, interjers pārtaps brīnumainā veidā. Ļoti efektīgi izskatās liels, apaļš logs – īpaši ja tas izvietots jebkurā stāvā virs pirmā un pa to paveras plaša ainavas panorāma. Tikpat labi piemērots šādiem mērķiem ir arī logs pusapaļas platas arkas veidā. Tostarp loga vijums nedrīkst būt pārāk blīvs.
Arkas un smailloka formas logi būtībā ir atgriešanās pie vēsturiskajiem stiliem – gotikas, baroka, rokoko un modernisma. Izmantojot tos mūsdienīgos projektos, galvenais, nenolaisties līdz parodijai vai vienkāršai atdarināšanai: diemžēl viss pseidovēsturiskais nereti balansē uz bezgaumības robežas. Mūsdienīgā postmodernisma paraudi tikai "citē" senatni – atsevišķos fragmentos un detaļās. Visdažādāko ģeometrisko formu logi – apaļi, ovāli, trīsstūra, trapecveida – nešaubīgi var radīt stila sajūtu.
Tostarp nestandarta logi nereti var būt vienīgais iespējamais risinājums, ja telpa ir sarežģīta, piemēram, bēniņos, mansardos, stikla griestos un citur. Runājot par šādu logu noformēšanas variantiem, viens no jaunākajiem piedāvājumiem tirgū ir plisētas žalūzijas, kuras pielāgojamas jebkuras konfigurācijas logu rāmjiem.