building.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi19585
Nozares ziņas33011
Mārupe – joprojām pieprasītāko Pierīgas rajonu topā : building.lv - par būvniecību Latvijā

Mārupe – joprojām pieprasītāko Pierīgas rajonu topā

Mārupe – joprojām pieprasītāko Pierīgas rajonu topā
Foto: Mārupe – joprojām pieprasītāko Pierīgas rajonu topā

Mārupe jau gadiem ilgi ir viens no pieprasītākajiem Pierīgas rajoniem, kur nekustamā īpašuma tirgus ir viens no aktīvākajiem galvaspilsētas tuvumā. Tieši šeit tiek īstenoti gan jauni privātmāju un daudzdzīvokļu ēku projekti, gan notiek rekonstrukcijas agrāk celtajām ēkām. Līdztekus tam tiek sakārtota infrastruktūra, nodrošinot iedzīvotājiem arvien patīkamākus dzīves apstākļus. Arī daudzi uzņēmumi, izvēloties rajonus, kurp pārcelties, dod priekšroku Mārupei un tās apkārtnei.

Kopumā Mārupe aizņem aptuveni 10391,3 ha lielu platību. Rīgas tuvums un iespēja dzīvot ar sajūtu "kā laukos", līdztekus baudot pilnībā nodrošinātu komfortu. Jo īpaši strauja Mārupes novada attīstība notika laikaposmā no 2002. – 2008.gadam, pēc krīzes laika šis rajons bija viens no pirmajiem, kas sāka atgūties ātrāk. Jau 2010. gadā situācija bija stabilizējusies un Mārupe atkal ierindojās pieprasītāko Pierīgas reģionu augšējā topā. Kā liecina statistikas dati, šobrīd šeit dzīvo aptuveni 20 000 iedzīvotāju un savu biznesu novadā attīsta vairāk nekā 2200 dažādu nozaru uzņēmumu. Mārupes novadā darbojas vairāk nekā 2 200 visdažādāko nozaru uzņēmumi. Visplašāk pārstāvētas ir konsultāciju, darbību ar nekustamiem īpašumiem, būvniecības un loģistikas nozares. Uzņēmumi koncentrējušies lielāko ceļu tuvumā – K.Ulmaņa gatves malā, gar Mārupes - Jaunmārupes ceļu un apvedceļa Jūrmala -Salaspils tuvumā.

Pateicoties tam, ka Mārupes novada teritorijā atrodas starptautiskā lidosta "Rīga" un izdevīgajam ģeogrāfiskajam novietojumam tiešā gaisa, sauszemes, jūras un dzelzceļa transporta mezglu tuvumā, novadā savu darbību ir izvērsuši lielākie pārvadājumu un loģistikas nozares uzņēmumi: "Air Baltic Corporation", "Latvijas Pasts", "TNT Latvia", "DHL Latvia", "Kreiss", "Beweship/BEWE RIX" un citi. Mārupes novadā atrodas arī viens no atpazīstamākajiem Latvijas uzņēmumiem – "Draugiem", viens no Eiropas vadošajiem IT tehnoloģiju un mājas elektronikas vairumtirdzniecības un loģistikas uzņēmumiem "ALSO Latvia", kā arī viens no lielākajiem lauksaimniecības uzņēmumiem Latvijā – "Sabiedrība Mārupe". Jāatzīmē, ka Mārupe ir viens no rajoniem ar straujāk augošo iedzīvotāju skaitu. Ievērojot šo tendenci, novads rūpējas par infrastruktūras un sabiedrisko pakalpojumu pieejamību, kam ir būtiska loma, lemjot par labu īpašuma iegādei Mārupē.

Novada ciemati turpina attīstīties

Mārupes novada administratīvajā teritorijā atrodas četri ciemi, kuros dzīvo 80% novada iedzīvotāju: Mārupe, Jaunmārupe, Tīraine un Skulte. Mārupes ciemā atrodas novada administratīvais centrs, Mārupes vidusskola un bērnudārzi. Ciematu raksturo intensīva individuālo māju apbūve, šeit tapuši arī jauni ciemati – Mārasciems un Sēļi. Uz robežas ar Tīraines ciemu īstenoti daudzdzīvokļu namu projekti "Vecozolu nami" un "Spulgu nami".

Jaunmārupe ir tipisks individuālo dzīvojamo māju rajons. Šis ciemats arī atpazīstams pēc arhitektes Austras Skujiņas savulaik projektētā sarkano ķieģeļu daudzdzīvokļu nama, kas kļuva par savdabīgu Jaunmārupes atpazīstamības zīmi.

Skultes ciems atrodas pašvaldības ziemeļu daļā un robežojas ar Starptautisko lidostu "Rīga". Veidojies kā padomju armijas ciemats tiešā lidostas tuvumā, nosaukums dublējas ar vēsturisko Skultes ciematu Limbažu novadā. XX gs.60. - 70.gados attīstījies kā kolhoza "Mārupe" ciemats. Mazāk šeit ir individuālo dzīvojamo māju, arī uzņēmējdarbība maz attīstīta. Savukārt Tīraines ciems, kas atrodas vecās Jelgavas šosejas tuvumā, pamazām pārtop par attīstītu uzņēmējdarbības centru un iecienītu vietu privātmāju apbūvei. Arvien vairāk vērojama tendence Tīraines ciemam saplūst ar Mārupes ciemu.

Tirgus situācijas izvērtējums

Pēc ekonomiskās krīzes Mārupes novads ir atguvies, taču ciematos joprojām ir virkne nepabeigtu objektu, kuru celtniecība iesākta "buma" laikā. Šobrīd būvdarbi apturēti finansiālu problēmu dēļ, vairums kompāniju, kas iesākušas šo projektu attīstību, no tirgus ir pazudušas. Investoru interese par šādu objektu pārņemšanu ir minimāla, jo, pirmkārt, bankas nevēlas ciest zaudējumus, pārdodot šos objektus lētāk, otrkārt, pastāv pamatotas šaubas par celtniecības "ziedu laikos" celto būvju tehnisko kvalitāti.

Kopumā raksturojot nekustamā īpašuma tirgus aktivitāti Mārupē, lielākā rosība vērojama zemes īpašumu tirdzniecībā. Daudzi pircēji izvēlas iegādāties zemi, lai pēc laika tur būvētu savu privātmāju. Attiecībā uz dzīvokļiem izvēle Mārupē nav pārāk plaša, jo, kā minēts iepriekš, jaunu daudzdzīvokļu projektu ir maz, lielākoties dzīvokļu piedāvājums ir padomju laikā celtajās ēkās. Savukārt jaunajos projektos dzīvokļi ir izpirkti un brīvas platības praktiski nav pieejamas. Ja arī kāds piedāvājums parādās, tā vidējā cena atkarībā no dzīvokļa labiekārtotības, tehniskā stāvokļa, apdares u.c. faktoriem, svārstās no 800-1400 EUR/m2.

Turpretī Mārupes novadā ir plašs individuālo privātmāju piedāvājums, kā arī ir iespēja iegādāties dzīvokli rindu mājās kādā no nedaudzajiem jaunuzceltajiem šāda veida projektiem. Atkarībā no privātmājas vecuma un būvniecības kvalitātes cenas par kvadrātmetru svārstās no 400-1600 EUR/m2. Rindu mājās dzīvokļi ir piedāvājumā vidēji par 800-1000EUR/m2.

Banner 280x280

Vairāk informācijas: www.realia.lv

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.