MK akceptē grozījumus Elektroenerģijas tirgus likumā
Ministru kabineta 2.decembra sēdē apstiprināts likumprojekts "Grozījumi Elektroenerģijas tirgus likumā", kas sakārto publiskā tirgotāja darbības regulējumu atvērta elektroenerģijas tirgus apstākļos, kā arī sakārto enerģijas ražošanas, izmantojot atjaunojamos energoresursus, un enerģijas ražošanas koģenerācijā atbalsta tiesisko ietvaru.
Saskaņā ar Elektroenerģijas tirgus likumu izdotajos Ministru kabineta noteikumos noteikts, ka atbalsts (tiesības saņemt par saražoto elektroenerģiju augstāku cenu nekā tā brīža elektroenerģijas tirgus cena vai tiesības saņemt garantēto maksu par uzstādīto elektrisko jaudu) ir terminēts un nepārsniedz 20 gadus no elektrostacijas ekspluatācijā nodošanas brīža.
Savukārt elektroenerģijas ražotājiem, kas uzsāka elektroenerģijas ražošanu pirms Elektroenerģijas tirgus likuma stāšanās spēkā, šobrīd nav noteikts atbalsta saņemšanas termiņš. Šāds elektroenerģijas iepirkuma tiesiskais regulējums tiek piemērots 14 vēja elektrostacijām, kuras elektroenerģijas ražošanu uzsāka līdz 2002. gada decembrim un kas saņem 1,23 % no kopējā atbalsta apjoma virs tirgus cenas.
Salīdzinot ar citiem ražotājiem piemēroto atbalstu, tas rada nevienlīdzīgu situāciju un pārsubsidēšanas risku, draudot radīt konkurences kropļojumus, kā arī ir pretrunā ar atbalsta sniegšanas labo praksi.
Starptautiskie pētījumi un pieredze liecina, ka visefektīvākie ir mehānismi, kuri garantē atbalsta sniegšanu 20 gadu periodam. Tāpat 20 gadu atbalsta termiņš ir noteikts citiem elektroenerģijas ražotājiem, tai skaitā vēja elektrostacijām, kas atbalstu šobrīd saņem saskaņā ar MK noteikumos Nr.262 noteiktajiem cenu un darbības kritērijiem.
Tādēļ Ekonomikas ministrija rosināja un MK atbalstīja izmaiņas Elektroenerģijas tirgus likumā, nosakot, ka arī ražotājiem, kas uzsāka elektroenerģijas ražošanu pirms likuma stāšanās spēkā, ar 2015. gada 1. janvāri, bet ne ilgāk kā 20 gadus no elektrostacijas ekspluatācijas uzsākšanas dienas, atbalsts tiks sniegts, ļaujot pārdot saražoto elektroenerģiju par cenu 0,1112 EUR/kWh. Tas nozīmē, ka minētajiem ražotājiem tiek saglabāta obligātā iepirkumā iepērkamās elektroenerģijas cena, kas atbilst Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas padomes apstiprinātajam no 2014.gada 1.oktobra piemērojamam elektroenerģijas tirdzniecības vidējam tarifam saistītajiem lietotājiem.
Vienlaikus MK apstiprinātajos grozījumos Elektroenerģijas tirgus likumā papildināti sadales sistēmas operatora neatkarības nosacījumi ar prasību, kas paredz atšķirīgu sadales sistēmas operatora, kas ietilps vertikāli integrētā elektroapgādes uzņēmumā, un šajā uzņēmumā ietilpstošās tirdzniecības struktūras, zīmolu izmantošanu. Tādejādi tiek īstenota viena no Eiropas Savienības tiesību aktos noteiktajām sadales sistēmas operatora neatkarības prasībām, kas nodrošina, ka lietotāji netiek maldināti attiecībā uz elektroapgādes komersanta identitāti. Minētā norma stāsies spēkā 2016.gada 1.janvārī, nodrošinot pietiekamu laiku AS "Sadales tīkls", kas ir vienīgais sadales sistēmas operators, kas ietilpst vertikāli integrēta uzņēmuma sastāvā, nepieciešamo izmaiņu attiecībā uz zīmolu īstenošanai.
Likumprojektā precizēts arī regulējums attiecībā uz pārvades sistēmas pakalpojumu tarifu - Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijai dotas tiesības iekļaut elektroenerģijas pārvades sistēmas pakalpojumu tarifos izmaksas, kas saistītas ar obligātās iepirkumu komponentes iekasēšanu, administrēšanu un norēķināšanās pienākuma izpildi ar publisko tirgotāju. Šāds regulējums būtiski samazina pārvades sistēmas operatora finansiālās stabilitātes apdraudējumu, attiecīgi mazinot energoapgādes drošības riskus.
Tāpat precizēts publiskā tirgotāja termina skaidrojums un publiskā tirgotāja darbības regulējums, novēršot situāciju, kad sabiedrisko pakalpojumu sniedzēja darbība tiek vienlaikus regulēta divējādi, tas ir, lai publiskais tirgotājs uzsāktu elektroenerģijas tirdzniecību, tam jābūt reģistrētam elektroenerģijas tirgotāju reģistrā. Regulējums vairs neparedz arī publiskā tirgotāja licencēšanu. Tāpat likumprojekts precīzi nosaka publiskā tirgotāja tirdzniecības iespējas, tas ir, paredz, ka tas iepērk un pārdot tikai obligātā iepirkuma ietvaros saražoto elektroenerģiju.
Likumprojekts "Grozījumi Elektroenerģijas tirgus likumā" izstrādāts, pamatojoties uz Ministru kabineta 2013. gada 9. aprīļa sēdē izskatītā informatīvā ziņojumā "Rīcības plāns elektroenerģijas kopējās cenas pieauguma risku ierobežošanai" paredzētajiem pasākumiem par atsevišķu vēja elektrostaciju un hidroelektrostaciju atbalsta intensitātes un perioda izvērtēšanu elektroenerģijas kopējās cenas pieauguma risku ierobežošanai, kā arī uz Ministri kabineta 2013. gada 13. augusta sēdē izskatītā informatīvā ziņojumā "Komplekss risinājums elektroenerģijas tirgus problemātikai" ietvertajiem risinājumiem.
Detalizēti ar likumprojektu "Grozījumi Elektroenerģijas tirgus likumā" var iepazīties Ministru kabineta tīmekļa vietnē: http://tap.mk.gov.lv/lv/mk/tap/?pid=40340392&mode=mk&date=2014-12-02
Lai grozījumi Elektroenerģijas tirgus likumā stāstos spēkā, likumprojekts vēl jāpieņem Saeimā.