MK atbalsta elektroenerģijas tirgus tālāku atvēršanu no š.g. 1.novembra
Lai veicinātu konkurenci elektroenerģijas tirgū un konkurētspējīgāku piedāvājumu patērētājiem, Ministru kabineta 28.augustā tika atbalstīti grozījumi elektroenerģijas tirdzniecības un lietošanas noteikumos, nosakot, ka no šā gada 1.novembra iepirkt elektroenerģiju par regulētu tarifu varēs tikai tie lietotāji, kas elektroenerģiju patērē mājsaimniecības vajadzībām.
Apstiprinātās izmaiņas attiecīgajos MK noteikumos paredz saglabāt tiesības pirkt elektroenerģiju par regulētu tarifu mājsaimniecībām un elektroenerģijas lietotājiem, kuru pieslēguma spriegums nepārsniedz 400 voltu, ievadaizsardzības aparāta nominālā strāva nepārsniedz 100 ampēru, un kuri pērk elektroenerģiju tikai ar mērķi to tālāk piegādāt apakšlietotājiem, kuri savukārt pērk un izlieto elektroenerģiju savā mājsaimniecībā paša vajadzībām nevis komercdarbībai vai cita veida profesionālās darbības vajadzībām. Savukārt pārējiem lietotājiem elektroenerģija būs jāpērk, izvēloties kādu no elektroenerģijas tirgotājiem par vienošanās cenu. Tirgus dalībniekiem ir iespēja izvēlēties tirgotāju pēc tā piedāvājuma, kā arī mainīt tirgotāju. Latvijā šobrīd ir reģistrēti 43 elektroenerģijas tirgotāji, bet aktīvi ir pieci un informācija par tiem pieejama AS "Sadales tīkls" mājaslapā.
Elektroenerģijas tirgus pakāpeniska atvēršana notiek visā Eiropā; t.sk. Baltijas valstīs. Igaunijā jau 2013. gada 1. janvārī elektroenerģijas tirgus tiks atvērts pilnībā, un arī visas Igaunijas mājsaimniecības turpmāk pirks elektroenerģiju par mēneša vidējo NordPool Spot biržas cenu. Savukārt, Lietuvā 2013. gada 1. janvārī visi lietotāji, kas ir juridiskas personas, kļūs par tirgus dalībniekiem, bet mājsaimniecību cenu regulācija tiks saglabāta līdz 2015. gada 1. janvārim.
Latvijas elektroenerģijas tirgus tiek pakāpeniski atvērts jau kopš 2007.gada. Šobrīd brīvajā tirgū ir 5 900 elektroenerģijas lietotāju, kas ir 0,7 % no visiem lietotājiem, un patērē ap 66% elektroenerģijas. Turpinot elektroenerģijas tirgus atvēršanu, tādējādi veicinot konkurenci elektroenerģijas tirgū un konkurētspējīgāku piedāvājumu patērētājiem, Ekonomikas ministrija rosināja un Ministru kabinets atbalstījis spert nākošo soli un no šī gada 1.novembra ļaut iepirkt elektroenerģiju par regulētu tarifu tikai tiem lietotājiem, kas elektroenerģiju patērē mājsaimniecības vajadzībām. Tas nozīmē, ka 1.novembrī brīvajam elektroenerģijas tirgum pievienosies vēl aptuveni 20 000 lietotāju, kas ir vēl 2,3 % no lietotājiem un patērē ap 9,5 % elektroenerģijas.
Elektroenerģijas tirgus paplašināšana pozitīvi ietekmēs Latvijas elektroenerģijas tirgus tālāku attīstību, piesaistot vairāk elektroenerģijas tirgotāju, tādejādi veicinot konkurenci starp tirgotājiem un nodrošinot elektroenerģijas pircējiem lielāku izvēles iespēju. Līdzšinējā pieredze rāda, ka cena, par kādu tirgus dalībnieki varēja pirkt elektroenerģiju, kopumā ir bijusi līdzīga vai zemāka par regulētajos tarifos iekļauto elektroenerģijas cenu un pēdējās garantētās piegādes cenu. Līdz ar to var prognozēt, ka arī nākamajā periodā biržas cenas gada griezumā varētu saglabāties līdzīgas, tādēļ kļūšana par tirgus dalībniekiem neradīs papildu finansiālo slogu lietotājiem; tieši pretēji – izmaksas tirgus dalībniekiem varētu pat samazināties.
Lai sekmētu tirgus dalībnieku izpratni un informētību par elektroenerģijas tirgus atvēršanu un viņiem saistošām darbībām, ministrija izstrādājusi procedūru, kā saistītais lietotājs, kurš 1.novembrī zaudētu tiesības saņemt universālo pakalpojumu (elektroenerģiju par regulētu cenu), savlaicīgi tiek brīdināts par šādu apstākļu maiņu un par pienākumu noslēgt attiecīgu tirdzniecības līgumu par elektroenerģijas piegādi. Vienlaikus ministrija aicina energokompānijas aktīvi komunicēt ar potenciālajiem klientiem, skaidrojot veicamās procedūras un sagatavojot konkrētus piedāvājumus.
Jauno tirgus dalībnieku aizsardzībai ir ieviesta pēdējā garantētā piegāde – elektroenerģijas piegāde, kuru veic kāds no tirgotājiem, ja lietotājs, kurš ir tirgus dalībnieks, nav izvēlējies savu tirgotāju vai pārtraucis darbību tirgū. Pēdējā garantētā piegāde tiek nodrošināta līdz brīdim, kamēr lietotājs izvēlas elektroenerģijas tirgotāju un stājas spēkā noslēgtais elektroenerģijas tirdzniecības līgums. Pēdējās piegādes cena mainās katru mēnesi. Daļa elektroenerģijas lietotāju zaudēja tiesības pirkt elektroenerģiju par regulētu cenu šī gada pavasarī, tomēr gandrīz ¼ lietotāju sākotnēji izvēlējās palikt pie pēdējās garantētās piegādes. Tas liecina, ka vai nu elektroenerģijas izmaksām šo lietotāju izdevumos nav tik kritiska ietekme, lai meklētu tirgus piedāvājumu, vai arī pēdējās garantētās piegādes cena beidzamajos mēnešos lietotājus apmierina.
Detalizētāk ar Ekonomikas ministrijas sagatavotajiem grozījumiem Ministru kabineta 2011.gada 29.novembra noteikumos Nr.914 "Elektroenerģijas tirdzniecības un lietošanas noteikumi" var iepazīties Ministru kabineta mājas lapā: http://mk.gov.lv/lv/mk/tap/?pid=40256518&mode=mk&date=2012-08-28.