Mājas kvalitāte
Foto: Mājas kvalitāte; autors: Mājas kvalitāte"Cilvēks pirmo māju būvē 10 gadiem, pārdošanai, bet otru - pēc 50 gadu vecuma - palikšanai," joko būvnieki. Vai tiešām ir neiespējami pirmajā reizē uzcelt privātmāju, par kuras kvalitāti vismaz pašam nav jāšaubāsģ
Kā parasti rīkojas cilvēks, kurš nolēmis uzbūvēt sev un savai ģimenei lielisku, kvalitatīvu māju? Bez lieka uztraukuma tiek iebūvēti pamati, karkass, sienas, siltinājums un pat jumts. Taču, kad sākas apdares darbi un parādās pirmie defekti, cilvēks sāk rīkoties: rūpējoties par kvalitāti, nolemj nolīgt būvuzraugu, bet - ir jau par vēlu! .
Kas ir ideāla kvalitāte būvniecībā? .
Ideālas kvalitātes paraugs varētu būt Rundāles pils - celtne ar 100 gadu garantiju, kas arī bez kosmētiskā remonta varētu kalpot vismaz 50 gadu, jo sienu gleznojumus taču katru gadu nepārkrāsosi.
Tas nozīmē, ka visi materiāli ir fundamentāli, piemēram, apmestas, absolūti gludas mūra sienas, kas nemaina dimensijas laika gaitā, dabiska akmens grīdas. Taču kvalitāte nav tikai apdarē, tā ir ciešā saistībā ar visas konstrukcijas kvalitāti.
Visam pamatā ir pamati! .
Nedrīkst taupīt uz mājas konstrukcijas kvalitātes rēķina - pamatiem, betona marku, sienām, pārsegumiem, jumta konstrukcijām.
Būvējot pamatus, slikti tie vai labi, izmaksu atšķirība būs niecīga, bet sekas, ja pamati slikti, graujošas.
Vislielākā vērība jāpievērš arī tam, kas tiks paslēpts mājas sienās - elektrības, cauruļ- un ūdensvadiem. Tas nozīmē, ka tiem, tāpat kā pamatiem, jābūt fundamentāliem, labākajiem, ko vien tehnika spēj piedāvāt.
Uz kuru lietu rēķina kategoriski nav ieteicams ekonomēt? .
Kā jau minēts - pamati. Jānolīkst cilvēks, kurš aprēķina, kādi pamati ir vajadzīgi, nevis tos vienkārši ielikt pēc kaimiņa pieredzes! Stingri jāievēro tehnoloģija, ko paredzējis inženieris, kurš pamatus konstruējis. Nevajadzētu taupīt inženierkomunikācijām, kas paslēpti dziļi konstrukcijās zem apmetuma, zem grīdas utt. Kas redzams - tas viss ir maināms. Paradoksāli, ka cilvēki parasti velta vislielāko uzmanību un līdzekļus un pieprasa kvalitāti tieši redzamajam, un tas, kas ir zem zemes, viņus neinteresē.
Sienu, jumtu konstrukcija.
Sienu konstrukcijām izmanto divu veidu materiālus - akmens materiālus, kas nemaina savu ģeometriju, un "dzīvos" materiālus, kā koks, kas siltumā izplešas, sausumā saraujas, tātad "staigā". Dēļu grīdā neizbēgami būs vai nu plaisiņas, vai arī parādīsies un atkal pazudīs spraugas. Tas ir ekoloģisks materiāls, kas nebūs perfekts. Salīdzinājumam - perfekta ir jaunas automašīnas virsbūve, metāls, bet kurš no mums gribētu dzīvot metāla kastēģ
Siltumizolācija.
Jo mazāk ir mājas sienā slāņu, jo māja ilgstošā laika posmā ir izturīgāka. Siltuma izolācija šo slāņu skaitu palielina.
Ko reklamē siltumizolācijas izplatītāji? Apmēram 0,5 m biezu akmens vates slāni pārsegumos, tad tiešām būšot silts! Ko iegūstam, uzliekot šo pusmetru akmens vates slāni uz sienām un virs galvas? Dažus ieekonomētus kilovatus ziemā. Taču, tikko ekonomējam siltumu, mums trūkst gaisa. Ik pa brīdim atveram logu un izlaižam siltumu, ko esam ieekonomējuši.
Jāievēro tie siltuma izolācijas koeficienti, kas aprobēti Latvijas teritorijā un ir ekvivalenti apm. 20 cm biezai akmens vates kārtai griestos un 35 cm biezam gāzbetona mūrim.
Kādas atkāpes no ideālas kvalitātes ir pieļaujamas? .
Ceļot māju, iedomājamies, ka viss būs absolūti perfekts, taču - nākas vilties. Kādas atkāpes no praktiski neiespējamās ideālās kvalitātes būtu pieļaujamasģ
Pirmkārt - virsmas kvalitāte.. Ir jāatdala tos materiālus, kurus var viegli nomainīt, piemēram, griestu, sienas krāsojums, tapetes; lamināta ieklājums ir grūtāk nomaināmas, bet arī to var izdarīt. Ir normāli šiem materiāliem neiztērēt milzīgu naudu, jo tie tik un tā pēc gadiem pieciem tiks mainīti, pēc 10 gadiem cilvēks vēlēsies kaut ko savā dzīvē mainīt un līdzi tam mainīsies arī viņa māja.
Ideāla kvalitāti apdarē? .
Ideāls ir sienas gleznojums, jo tas "pieprasa" absolūti gludas sienas un kārtu, kas tiek klāta uz dēļa. Taču, ja atkāpjamies no absolūtiem ideāliem, vienkāršs cilvēks ik pēc pieciem, desmit gadiem veic kosmētisko remontu un atsvaidzina nonēsāto vai apnikušo interjeru.
Vai ir mērķtiecīgi veikt kvalitatīvu mājas apdari vēl tad, kad nav zināms sienas krāsojums, iekārtas, mēbeles utt., par to papildus samaksājot?
Kādi būtu normāli pieļaujami defekti pēc pirmā mājas ekspluatācijas gada, kādi ne? .
Kāda ir konstruktora loģika? Ja mēs, normālie cilvēki, uzskatām, ka māja ir kaut kas absolūti nemainīgs, stabils un nekustīgs, tad konstruktors uz to raugās pavisam citādi un konstrukciju uztver kā kustīgu. Māja sēžas, un konstruktora uzdevums ir panākt, lai tas notiktu vienmērīgi. Taču, lai kā arī gribētu, nav iespējams apsekot katru zemes pēdu zem mājas un sēšanās kaut kur būs vairāk, citur mazāk. Arī konstrukcijas ir ar zināmu mitruma pakāpi. Nodzīvojot mājā ziemu, mainās koka parametri, tie saraujas. Tātad jārēķinās, ka pēc pirmā gada parādīsies plaisiņas un tas nebūt neliecinās par sliktu kvalitāti. Var brīvi nevērties logi un durvis, taču furnitūrai jābūt tādai, kas pieļauj regulēšanas iespējas, un droši vien pēc gada tās būtu jāpārregulē.
Kā mājas kvalitāti ietekmē būvniecības ilgums.
Optimālais būves ilgums būtu viens gads. Maijā vēlams celtniecību sākt, jo tas ir sausākais mēnesis Latvijā, tad ir arī viszemākais ūdens līmenis. Līdz rudens lietiem jātiek zem jumta, ziemā veicami iekšdarbi, vienlaikus kurinot, sildot, nežēlojot kilovatus, lai konstrukcijas izžūst. Pavasarī, kad ārā silts un sauss, veicami pēdējie apdares darbi.
Kopsavilkums .
Iesakām spēku, prātu un enerģiju veltīt nevis ideālas, bet racionālas kvalitātes sasniegšanā. Kā to sasniegt? Ar vislielāko rūpību sekojot pamatu un konstrukciju būvei, palīgos aicinot profesionālus būvuzraugus. Tad ar apdares darbiem jūs lieliski tiksit galā pašu spēkiem.