Mājas pamati – nozīmīgākais konstruktīvais elements
Korekti izvēlēti un kvalitatīvi pamati ir viens no drošas un pamatīgas mājas garantiem. Pamatu veidi ir dažādi, taču privātmāju būvniecībā dominē divi – lentveida jeb lietie monolītā dzelzsbetona pamati un saliekamo dzelzsbetona konstrukciju pamati.
Foto: Mājas pamati – nozīmīgākais konstruktīvais elements; autors: Mājas pamati – nozīmīgākais konstruktīvais elementsKorekti izvēlēti un kvalitatīvi pamati ir viens no drošas un pamatīgas mājas garantiem. Pamatu veidi ir dažādi, taču privātmāju būvniecībā dominē divi – lentveida jeb lietie monolītā dzelzsbetona pamati un saliekamo dzelzsbetona konstrukciju pamati.
Kārtīga un pamatīga māja parasti tiek celta reizi mūžā, tāpēc riskēt, ekonomējot pamatu izbūves procesā, ir visai neapdomīgi. Vēl svarīgi apzināties, ka gandrīz jebkuru konstruktīvo elementu ēkā iespējams ekspluatācijas gaitā nomainīt, turpretī pamati nav maināmi, nenojaucot visu māju. Kopumā pamatu izmaksas var sasniegt arī 20 līdz 30 procentus no mājas būvniecības kopējās tāmes, ja tiek izbūvēts arī nopietns pagrabs.
Foto: Mājas pamati – nozīmīgākais konstruktīvais elements; autors: Mājas pamati – nozīmīgākais konstruktīvais elementsGrunts izpēte
Veicies ir tiem zemes īpašniekiem, kuri apzināti vai nepazināti iegādājušies apbūves gabalu vietā, kur grunts sastāvs ideāls un arī gruntsūdeņu līmenis netraucē būvniecību un ēkas ekspluatācijas laikā. Privātīpašnieki grunts izpēti veic ne vienmēr, cerēdami uz līdzīgu situāciju kā kaimiņu apbūves gabalā, kur viss ir kārtībā.
Tomēr ne vienmēr situācija konkrētajā zemes gabalā tiešām ir analoga ar situāciju blakus esošajā zemes gabalā. Lai konkretizētu grunts nestspēju un nebūtu jāzīlē kafijas biezumos, vēlams uzticēties speciālistiem. Grunts izpēte nav pārlieku dārgs process, tie ir daži desmiti latu un ļoti ieteicams to veikt jau pirms iecerētā zemes gabala iegādes. Iespējams, profesionāļu aprēķini atklās nepietiekamu grunts nestspēju un sliktu tās sastāvu, tāpēc labāk izvairīties šādās vietās celt māju, ja vien iecerēts to būvēt pašu ģimenei.
Grunts ģeoloģiskās izpētes rezultāti ir nozīmīgs atskaites punkts arhitektiem un konstruktoriem, strādājot pie topošās ēkas projekta, risinot konstrukciju veidus un izvēloties būvniecības materiālus. Īpaši svarīgi grunts izpētes dati ir pamatu aprēķināšanai.
Foto: Mājas pamati – nozīmīgākais konstruktīvais elements; autors: Mājas pamati – nozīmīgākais konstruktīvais elementsPamatu veidi
Pamatus privātmājām būvē, izvēloties kādu no pieejamām metodēm: veidojot lentveida pamatus, plātņveida pamatus (tie sastāv no lentveida pamatiem un grīdas), keramzīta vai cita materiāla blokus vai saliekamās dzelzsbetona konstrukcijas. Plātņveida pamati ir vieni no populārākajiem, būtībā tā ir stabila plakne, uz kuras tiek celta ģimenes māja.
Horizontālā plakne sastāv no vairākām komponentēm – blietētas grunts, šķembām, siltumizolācijas slāņa, metāla armatūras sieta, kam pāri tiek liets betons. Ja ēkā paredzēts ievietot siltās grīdas, plātņveida pamatu izbūvē jāievēro dažas obligātas tehniskas nianses. Plātņveida pamati gan ir dārgāks veids nekā pamatu izbūve no gataviem dzelzsbetona elementiem, toties daudzos gadījumos stabilāks, līdz ar to optimālāks veids.
Bloku pamati ir lielisks risinājums, ja ēka tiek būvēta labās un nestspējīgās gruntīs. Jārēķinās, ka jebkuri bloki pirmajā gadā pēc ēkas uzbūvēšanas nedaudz staigās. Bloku lielākā priekšrocība ir montāžas ātrums, privātmājai ar blokiem pamatus iespējams izveidot pat vienas dienas laikā.
Jāatceras:
* Lai arī kāds pamatu veids tiktu izvēlēts, būtiski to izbūves laikā paredzēt vietu komunikāciju izvadiem,
* Latvijas klimatiskajos apstākļos pamatu iebūves optimālais dziļums ir 1–1,2 metri, lai tos ziemā pasargātu no caursalšanas.