building.lv skaitļos

Lietotāji online16
Aktīvie uzņēmumi19585
Nozares ziņas33011
Mana izvēle - čuguna vai tērauda apkures katls??? : building.lv - par būvniecību Latvijā

Mana izvēle - čuguna vai tērauda apkures katls???

Apejot vispārpieņemtus subjektīvus uzskatus vēlamies paust savu subjektīvo viedokli kādas ir atšķirības starp tērauda un čuguna (latviski pareizi būtu teikt ķeta, bet par cik tautā ir iegājies čuguns, turpmāk tekstā teikšu čuguna) apkures katliem, kurus izmanto enerģijas ieguvei no cietā kurināmā (malka, ogles, vecie zābaki, u.t.t.).:Ķeta katla priekšrocības:  

1. Čuguna sekciju katls kalpos uz pusi ilgāk par tērauda katlu, arī nepareizas jaudas izvēles un nepareizas katla apsaistes samontēšanas gadījumā. Izņemot gadījumu, ja jums gadīsies čuguna katlu iekurt neuzpildot apkures sistēmu ar siltumnesēju (parasti ūdeni),  vai pārkurināt siltumnesēja cirkulācijas trūkuma dēļ, un papildināsiet to ar aukstu ūdeni garantējam, ka plaisas sekcijās radīsies.

 

2. Čuguna katlu pievienojot ķieģeļu dūmvadam, nav nepieciešams izbūvēt nerūsējošā tērauda oderējumu, jo izplūdes gāzu temperatūra ir augsta, kas pārsniedz rasas punktu un neļauj veidoties kondensātam.

3. Čuguns ir pasīvs pret koroziju, ko izraisa kurināmā sadegšanas proces (jo īpaši nepilnīgs), kas apstiprina punktu nr.1.

4. Čuguna katla apsaistes izbūve ir lētāka, jo ir nepieciešams mazāk regulējošās armatūras un uzstādītāja zināšanas.

5. Dūmvads var būt ar sliktāku vilkmi (līkumi, kas bez atstarpēm seko viens otram, īss dūmvads, mazs dūmvada šķērsgriezums) un čuguna katls iespējams nedūmos uzlādes laikā, jo katlam ir īss dūmu ceļš un līdz ar to nepieciešams mazāks retinājums.

Čuguna katla trūkumi:
1. Čuguna lējuma izveidošanas īpatnību dēļ, katla konstrukcija nav mainījusies no 60-tajiem gadiem, mainās tikai dažas nianses, kas ļauj manipulēt pārdevējam sakot, ka katls ir uzlabots, tajā skaitā dubultā "dūmu eja", kura īstenībā  nepagarina dūmgāzu lietderīgo ceļu, kad siltums tiek atdots apkures sistēmai, bet gad dubulto dūmu ceļa caurplūdi.

2. Saistībā ar punktu nr. 1 gan jāsaka, ka kurinot ar oglēm čuguna katla lietderība būs 80%, kā norādīts tehniskajos parametros, jo oglēm degšanas īpatnība ir tāda, ka karstākā liesma ir 80 cm no degšanas vietas, savukārt degot koksnei vai tās izstrādājumiem, liesmas garums ir 1.4 līdz 1.6 metri, un līdz ar to jūs sildat skursteni, lai pa to netecētu kondensāts. Šis apstāklis savukārt ļauj jums izlietot par 30% vairāk malkas nekā, ja jums būtu tērauda katls, ar pēc iespējas garāku dūmgāzu ceļu.

3. Ja kurināsiet ar oglēm čuguna katls ar vienu uzlādi kurēsies 6 līdz 8 stundas, bat ar malciņu tādas pašas jaudas katls kurēsies 3 līdz 5 stundas.

Tērauda apkures katla priekšrocības:
1. Ja jūsu enerģija ir iegūstama no malkas un jums par to vēl ir jāmaksā, tad vislabākā izvēle būs tērauda katls, jo (atkarībā no ražotāja) tam ir garš dūmu ceļš kur siltums no sadegšanas procesa tiek atdots apkures sistēmai, līdz ar to nodrošinot augstu lietderības koeficientu un taupot kurināmo (iepriekšminētai neattiecas uz augšējās degšanas principa "sveces" tērauda katliem), savukārt visaugstāko lietderības koeficientu kurinot ar malku sasniedz apakšējās degšanas principa katli piemēram: (VIENYBE, DAKON DOR un CZICEVICH).
2. Degšanas laiks ar vienu uzlādi tērauda katlam ar vispērēju kurināmā sadegšanas principu būs 4 līdz 6 stundas, ar augšējās degšanas principu 12 līdz 18 stundas (šeit gan jāsagatavo labi daudz malciņas), apakšējās degšanas principa apkures katliem, vienas uzlādes degšanas ilgums kurinot ar malku būs 6 līdz 8 stundas, ar oglēm 8 līdz 16 stundas (kurinot ar oglēm šos katlu jāatzīmē, ka kurtuvi jāpiekrauj saprāta robežās, lai nedeformētos ārdi (parasti 1/3 no pilnas kurtuves), gāzu ģenerācijas katli (nepieciešama sausa koksne ar 20% mitrumu, jo mitrāka koksne paterā daudz energijas, lai izžāvētu sevi un neveido gāzi) ar vienu uzlādi kurēsies 7 līdz 12 stundas.

Tērauda katla trūkumi:
1. Pateicoties augstam lietderības koeficientam (kurināmajam sadegot vairāk enerģijas nonāk tur kur Jums nepieciešams) dūmgāzu temperatūras ir zemas, un līdz ar to dūmvadā temperatūra pazeminās zem rasas punkta (58oC), kas veicina kondensācijas škidruma veidošanos, līdz ar to esošam karstumizturīgu ķieģeļu dūmvadam OBLIGĀTI ir jāievieto nerūsējošā tērauda odere (vēlams nerūsējošais tērauds L316 jo tas ir ķīmiski noturīgs, 304 tērauds kalpos divreiz īsāku periodu, jo sadegšanas procesa blakusproduktu radītās skābes veicinās tā koroziju), kas atkal sadārdzina apkures sistēmas uzstādīšanas izmaksas.
2. Tērauda katla apsaistes izbūve prasa vairāk regulējošas armatūras, un santehniķa zināšanu, lai pareizi izvēlētas jaudas katls kalpotu 15 un vairāk gadus (agrāk visas apkures sistēmas darbojās pēc gravitācijas principa, bet mūsdienās, lai samazinātu cauruļvadu diametrus un ieguldītā darba apjomu, kā arī paslēptu cauruļvadus zem celtniecības elementiem, izmanto piespiedu cirkulacijas sūkņus, kas radikāli maina apsaistes principiālo shēmu).
3. Ir iesakņojies uzskats, ka tērauda katls 3 līdz 7 gadu laikā sadeg, kas gan ir radies uzņēmeju nekompetences tehniskos jautājumos rezultātā, iesakot nopirkt piemēram ATMOS katlu, bet neparēķinot objekta aptuvenus siltuma zudumus tiek ieteikts pārlieku jaudīgs katls, kas spēj uzturēt temperatūru darbojoties minimālas jaudas režimā, kas savukārt nodrošina nepilnīgu kurinamā sadegšanas procesu. Otrkārt santehniķis, kas uzstāda katlu nereti ir ieinteresēts tikai nopelnīt naudu, nevis uzbūvēt Jums drošu un ilgi kalpojošu katla apsaisti,  un lai neatpaliktu no kompetentu santehniķu tāmes, šis samazina cirkulācijas sūkņu skaitu no 2 uz 1, četrgaitas vārsta (vienīgais vārsta veids, kas spēj nodrošināt tērauda katla temperatūru režīmus, izņemot speciālus slēguma veidus kas ir vēl sarežģītāki) vietā uzstāda trīsgaitas vārstu, dūmavada oderei ievieto 304 nevis L316 tēraudu, pareizā drošības vārsta vieta ieskrūvē nepareizo u.t.t.  Tērauda apkures katls NEKAD neizdeg liesmas ietekmē, ko rada kurināmais, ja otrpus tērauda loksnei ir ūdens (tāpat kā alumīnija katliņš uz gāzes plīts, kamēr vien tajā ir ūdens). Šo procesu nodrošina korozija, ko veicina dažādas skābes, kas aktivizējas tērauda apkures katla sieniņām apaugot ar darvu un zemu temperatūru rezultatā veidojoties kondensātam starp darvas slāni un katla tērauda sienu.

Secinājums:
1. Čuguna katlu uzstādīšanas izmaksas ir zemākas, bet ekspluatācijas izmaksas kurinot ar malku nesamērojami augstākas.
2. Tērauda katla pareizas jaudas izvēles, apsaistes izveides un ekspluatācijas gadījumā, apkures katls kalpos vismaz 15 gadus, 200m2 mājai ar griestu augstumu 2.8 metri, šajā periodā ietaupot vismaz 90 sterus malkas. Pievienojot siltuma akumulātoru sistēmu (šeit gan radikāli mainās apkures katla apsaistes shēmas un siltumtehniskie parametri (katla jauda pieaug), atkarībā no uzstādītās sistēmas parametriem starplaiks starp kurinašanas reizēm vidēji būs 24 stundas, ar nemainīgu telpu temperatūru.

Autors: enerģētikas inženieris Haralds Strīķis
Pilna teksta vai tā detaļu publikācijas gadījumā saskaņošana ar autoru obligāta.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.