building.lv skaitļos

Lietotāji online19
Aktīvie uzņēmumi19829
Nozares ziņas33032
Maskava: jauno augstceltņu ūdensapgādes sistēmu uzbūves īpatnības : building.lv - par būvniecību Latvijā

Maskava: jauno augstceltņu ūdensapgādes sistēmu uzbūves īpatnības

Maskava: jauno augstceltņu ūdensapgādes sistēmu uzbūves īpatnības
Foto: Maskava: jauno augstceltņu ūdensapgādes sistēmu uzbūves īpatnības

Krievijas galvaspilsētā Maskavā, lai uzlabotu ūdensapgādes nodrošinājumu ēkās līdz 250 m augstumam, tiek projektētas ne mazāk kā divus neatkarīgus ūdens padeves sistēmas Ja ēkas augstums ir liels, ūdensvada caurules iegulda paralēli pa divi ar aprēķinu, lai katras līnijas caurlaidība būtu ne mazāka par 50% no aprēķinātā ūdens patēriņa.

Augstceltņu inženiertehnisko tīklu projektēšana un izbūve Maskavā un Honkongā: daži salīdzinājuma aspekti
07.01.2008., www.building.lv

 
Maskava: jauno augstceltņu ūdensapgādes sistēmu uzbūves īpatnības


src=Krievijas galvaspilsētā Maskavā, lai uzlabotu ūdensapgādes nodrošinājumu ēkās līdz 250 m augstumam, tiek projektētas ne mazāk kā divus neatkarīgus ūdens padeves sistēmas Ja ēkas augstums ir liels, ūdensvada caurules iegulda paralēli pa divi ar aprēķinu, lai katras līnijas caurlaidība būtu ne mazāka par 50% no aprēķinātā ūdens patēriņa.

Ar mērķi paaugstināt karstā ūdens apgādes drošību un nepārtrauktu apgādi, visās daudzstāvu dzīvojamās mājās papildus ātrās ūdens iepildīšanas iekārtai uzstāda apjomīgas elektriskās ūdens sildīšanas iekārtas, kuras ieslēdz, ja siltumtīklu atslēdz plānoto profilakses darbu vai avārijas gadījumā. Šo rezerves ūdens sildīšanas iekārtu jaudu nosaka par pamatu ņemot izlietotā karstā ūdens maksimālo daudzumu pusotras stundas laikā. Sildelementa režīmu iestata tā, lai noteiktā daudzuma ūdens uzsildīšanas laiks būtu 8 stundas – starplaiks starp rīta un vakara ūdens izlietojuma maksimuma.


src=Augstceltnēs mēdz uzstādīt vairākus rezerves elektriskos ūdens sildītājus ( ir objekti, kuros to skaits sasniedz 10- 13), un, lai nodrošinātu šo iekārtu stabilu darbību, tos ieslēdz pēc shēmas saskaņā ar ūdens kustību. Darba spiediens elektriskajā ūdens sildītājā nepārsniedz 7 atmosfēras. Tas nosaka ūdens apgādes sistēmas zonas augstumu. Tāpēc zonu skaitam ūdens apgādes sistēmās nav obligāti jāsaskan ar apkures zonu skaitu. Tā, 50 stāvu dzīvojamā mājā Pirjeva ielā vertikāli ierīkotas 3 zonas apkures sistēmā un 4 sistēmā apgādei ar karsto un auksto ūdeni.

Vēl viena minētās augstceltnes siltā ūdens apgādes sistēmas īpatnība ir tas, ka neatkarīgi no zonu skaita, ir uzstādīts visas sistēmas vienots siltummainis, un pēc tā ar atsevišķām spiediena sūkņu stacijām karsto ūdeni iesūknē attiecīgajā zonā. Tāpat arī aukstajam ūdenim ir savas spiediena sūkņu stacijas katrai zonai, kas paaugstina ūdens apgādes sistēmas drošību un ārkārtējā situācijā ļauj ūdens piegādi pa karstā ūdens caurulēm.


src=Dažādu zonu cirkulācijas cauruļvadu pieslēgšana kopējai sadalei notiek mezglā, kurā bez noslēdzējarmatūras un pretvārsta ir spiediena regulators un patēriņa regulators. Šādu shēma tika atzīta par optimālu, izmēģinot citus – mazāk efektīvus inženiertehniskos risinājumus. Sākotnēji daudzos augstceltņu projektos tika ierīkoti regulējoši vārsti ar elektrisko vadību, bet ekspluatācijas procesā noskaidrojās, ka to darbības ātrums nav pietiekams normālam darbam. Bija nepieciešams atrast iekārtu, kas varētu operatīvi noreaģēt uz spiediena izmaiņām cirkulācijas cauruļvadā. Rezultātā izvēlējās tiešas darbības spiediena regulatorus. No sākuma tos uzstādīja bez patēriņa regulatoriem, bet par cik cirkulācijas sūkņi veicina gaisa ieplūdi, šie spiediena regulatori sāka strādāt kā drosele ar nepieļaujamiem trokšņiem. Lai novērstu šo defektu, sistēmu centās noregulēt rūpīgāk, bet pēc tam ierīkoja patēriņa regulatorus un minētais efekts izzuda.

Lai spiediena izmaiņas pilsētas ūdensvadā neietekmētu sūkņu staciju spiediena uzturēšanas stabilitāti, pie ūdensvada ieejas uzstādīts spiediena regulators "pēc sevis". Pie karstā ūdens apgādes ieejas (pēc siltummaiņiem, pirms katras zonas sūkņu stacijas) arī uzstādīti savi spiediena regulatori "pēc sevis", kam pateicoties nenotiek maldinoša pretvārstu darbība un rezerves sūkņu ieslēgšanās bez īpašas nepieciešamības.

Ūdensapgādes sistēmu, kā likums, ierīko ar horizontālu sadali pa dzīvokļiem. Šāds risinājums sekmīgi realizēts daudzstāvu dzīvojamos kompleksos Vorobjovie Gori, Triumf Palas un Pirjeva ielā.


src=  
src=


src=Šai gadījumā ūdensapgādes sistēmas stāvvadi ievietoti lifta un kāpņu telpas hallē un no turienes dzīvokļus pa cauruļvadiem apgādā ar karsto un auksto ūdeni. Sistēma aprīkota ar aukstā un karstā ūdens skaitītājiem, kas kopā ar filtriem un spiediena regulatoriem ievietoti sadales skapjos lifta un kāpņu telpas hallē.

Lai novērstu ūdens pārplūdi (no aukstās maģistrāles uz karsto un otrādi), kas varētu rasties no nepareizas santehniskā aprīkojuma ekspluatācijas, uz aukstā un karstā ūdens pievadcaurulēm pie ieejas dzīvoklī uzstādīti atpakaļteces vārsti.

Sadales cauruļvadiem no stāvvadiem līdz dzīvokļiem un dzīvokļos izmanto slāņu polietilēna caurules. Dzīvokļos ir lietderīgi izmantot kolektora sadali, kur ūdens no kolektora katrai ūdens sadales ierīcei tiek padots pa atsevišķu cauruli. Tas līdz minimumam novērš blakus esošo ierīču savstarpējo iespaidu (ieslēdzot vienu ūdens maisītāju, mainās ūdens temperatūra citā). Stāvvadu ierīkošanai izmanto tērauda caurules, un tāpat, kā apkures sistēmā, karstā ūdens apgādes stāvvadi ir aprīkoti ar kompensātoriem un stingriem balstiem. Aprēķinātā cirkulācija 40 % apmērā no kopējās ūdens sadales tiek panākta ar regulējošu un balansējošu armatūru.

Ja ir ierīkota karstā ūdens apgādes horizontālā sadales sistēma, tad no dvieļu žāvētājiem var atteikties. Ekspluatācijas pieredze pierādīja, ka pat ēkās, kurās ir dvieļu žāvētāji, līdz 70 % iedzīvotāju tos neizmanto. Vannas istabās tādu vispār nav, vai arī tiek izmantoti elektriskie dvieļu žāvētāji. Elektrisko dvieļu žāvētāju izmantošana pēc iedzīvotāju domām ir daudz ērtāka, jo tos var ieslēgt tikai nepieciešamības gadījumā.

Tādi ir pašu augstāko daudzstāvu dzīvojamo ēku, kas uz šo laiku ir uzbūvētas Maskavā, karstā ūdens apgādes un apkures sistēmu risinājumi. Tie ir saprotami, loģiski un principā neatšķiras no tiem, kurus pieņem projektējot parastas daudzstāvu ēkas, kuru augstums nav lielāks par 75 m, izņemot apkures un ūdens apgādes sistēmu sadalīšanu zonās. Bet katrā zonā tiek saglabāts standarta risinājums šo sistēmu izveidošanā. Liela vērība tiek veltīta iekārtām apkures sistēmu piepildīšanai un spiediena uzturēšanai tajās un katra stāva ūdens apgādes sistēmai, kā arī zonālajam cirkulācijas lokam pirms to pieslēgšanas kopējai sadalei, automātiskai siltuma piegādes regulēšanai un siltumnesēja sadales realizācijai komfortablā un ekonomiskā režīmā, rezervējot nepārtrauktu iekārtas darbību patērētāju apgādei ar siltumu un ūdeni.


src=Kā atšķirīga īpatnība nepārtrauktai karstā ūdens piegādei ir avārijas ūdens tilpņu uzsildīšana ar elektriskajiem ūdens sildītājiem pusotras stundas rezerves lietošanai. Bet rādās, ka to iespējas netiek izmantotas pilnībā. Bez šo ūdens tilpņu ieslēgšanas siltumtīklu avārijas vai plānoto remontu gadījumā, tās varētu izmantot, lai mazinātu siltumapgādes sistēmas slodzi maksimuma stundās.

Maskavas jaunajos augstceltņu projektos izmantoti ļoti dažādi inženiertehnisko sistēmu optimizācijas risinājumi – daudzi no tiem ir ne tikai interesanti no uzbūves, bet arī inovācijas viedokļa. Īpaši strauji modernizācija un skārusi tieši ūdens un siltuma apgādes risinājumu sfēru, tomēr, jāatzīst, ka vairumā gadījumos inovācijas ir vienīgi "lokālas". Tās neaptver visu ēkas inženiertehnisko tīklu kompleksu.


src=Bieži vien Maskavas jaunajās augstceltnēs tiek "grēkots" uz racionālu un optimālu energoefektīvo tehnoloģiju ignorēšanas rēķina. Ļoti retos gadījumos daļa ēkā patērētās siltuma un elektroenerģijas tiek ražota ar autonomām dabasgāzes koģenerācijas iekārtām, saules enerģiju izmantojošām iekārtās, ģeotermālajiem vai āra gaisa siltumsūkņiem. Tāpat jāatzīmē nepietiekamo centrālās aukstuma apgādes izmantošanu – tā ļautu paaugstinātu dzīves komfortu , kā arī atbrīvotu ēku fasādi no haotiski izvietotajiem split kondicionēšanas sistēmu āra blokiem. Augstceltnēm, kas savā ziņā ir arhitektūras un konstrukciju risinājumu avangardā, jābūt par piemēru perspektīvo tehnoloģiju un inženiertehnisko sistēmu risinājumā.

Turpinājums sekos.
 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.