building.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi19977
Nozares ziņas33033
Mazais lietpratējs: Koka braucamrīks : building.lv - par būvniecību Latvijā

Mazais lietpratējs: Koka braucamrīks

Mazais lietpratējs: Koka braucamrīks

Plastmasas, sintētisku audumu un materiālu laikmetā īpašu vērtību un atzinību gūst dabīgas lietas –, sākot no dizaina priekšmetiem un mājsaimniecības precēm līdz būvelementiem un konstrukcijām. Sevišķu vietu cilvēka un vides attiecībās ieņēmusi koksne, kura savas universālās izmantošanas dēļ tiek izmantota tik ārkārtīgi plaši, ka brīžam pat pārsteidz. Tomēr drīzāk likumsakarīga, nevis sensacionāla ir pēdējā laika tendence atgriezties pie koka rotaļlietām, kurām vēl nesenā pagātnē bija ironiski frazeoloģisks mazturības saturs. Atgriešanās gan notiek jau pavisam citā pakāpē, kuras realizēšanu arī tu vari veikt, turklāt aktīvi iesaistot bērnus. Šajā sižetā tapinām koka automobili, kura izgatavošanas kārtību demonstrē veikala "Koka varde" īpašnieks Guntars Andersons ar meitu.

autors: Mazais lietpratējs: Koka braucamrīks
Foto: Mazais lietpratējs: Koka braucamrīks; autors: Mazais lietpratējs: Koka braucamrīks
Instrumenti: cirkulis, figūrzāģis ar iespējami smalku koka griezējasmeņi; stacionāra vai nostiprināma urbjmašīna, korķurbis (35), cilindriskie urbji (20 un 30), rīvurbis (10), kokurbji (8 un 9), 2 spīles, āmurs, lupatiņas vai ota.
Materiāli: papīra lapa, 35 mm biezs koka (bērzs, priede, alksnis u.c.) dēlis, profilētas 8 mm koka tapas, smilšpapīrs (P 100), koka (vai plastmasas) klucītis slīpēšanai, PVA līme, lineļļa vai laka vai krāsa.
Laiks: ~1st.

Uz papīra lapas rūpīgi uzzīmē automobiļa siluetu (2.att.). Tas var būt pilnīgi individuāls, tikai ņemot vērā idejas īstenošanas realitāti un jau šajā posmā varētu iesaistīt bērnu, ja viņam piemīt pietiekama zīmētprasme. Iezīmējot apaļas detaļas – riteņus, logus -, būtiski uzsvērt to centrus, lai urbjot būtu vieglāk trāpīt vidū.

Izgrieziet un pielīmējiet (3.att.) uzzīmēto auto siluetu. Izgriešana nebūt nav jāveic precīzi, bet līmi gan izvēlies pietiekami stipru, lai fiksētu attēlu, bet pietiekami vieglu, lai vēlāk nebūtu grūti no tā atbrīvoties.

Sagatavo figūrzāģi un rūpīgi izzāģē (4.att.) auto kontūru. Nesteidzies – jo rūpīgāk izzāģēsi, jo mazāk slīpēšanas darba vajadzēs vēlāk.

Sagatavo urbjmašīnu. Vislabāk, ja tā būtu stacionāra, taču arī kārtīgi nofiksēta rokas urbjmašīna būs pietiekami labs palīgs. Dēlīša pārpalikumā ar 35. numura korķurbi (5.att.) izveido nākamos 4 riteņus.

Pirms tam tu ar spīlēm jau esi nostiprinājis nākamā koka auto korpusu, ap koka (vai plastmasas) klucīti aplicis smilšpapīru un parādījis savai atvasei kā slīpēt tā malas (6.att.), lai panāktu iespējami perfektu gludumu. Ieliekumus ērtāk būs apstrādāt ar atbilstīga diametra koka stienīti (7.att.), kam uztīts smilšpapīrs.

Kad bērns beidzis virsbūves slīpēšanas procesu, nodod viņam tālākai apstrādei riteņus, kuri jāapstrādā leņķī. Šajā sižetā izmantojam virpu (8.att.).

Pa to laiku tev jāveic virkne svarīgu un atbildīgu urbumu nākamā auto korpusā. Pirmkārt ar 20. un 30.numura cilindriskajiem urbjiem izveido logus (9.att.). Tālāk ar parasto kokurbi (9.numurs) izveido caurumus asīm (10.att.). Šeit lieti noderēs jau laikus precīzi iezīmētie centri. Visbeidzot ar specifisko rīvurbi auto priekšgalā uztapini lukturus (11.att.).

Tagad atkal laiks mainīties – saņem no bērna apstrādātus riteņus un uztici viņam auto korpusa sānu apstrādi (12.att.). Atceries, uz viena sāna palika pielīmētais uzzīmētā auto siluets, kas tagad jānoņem un virsma jāatbrīvo no līmes.

Savukārt tu ar 8.numura kokurbi izveido (13.att.) caurumus ritenīšos. Jāieurbj tikai nedaudz (~1cm), lai varētu fiksēt asu stienīšus.

Izveidotajos caurumos ar koka skaidu vai kādu citu piemērotu palīglīdzekli iesmērē PVA līmi. Arī šo darbu, atkarībā no vecuma un iemaņām, var uzticēt bērnam. Pa to laiku nomēri rievoto koka stienīti (tos pārdod kā tapiņu materiālu būvmateriālu veikalos) un nozāģē vajadzīgā garumā. Tad vai nu pats vai bērns ar āmuru viegli iedzen asis 2 riteņos (14.att.).

Tagad laiks gandrīz gatavā koka izstrādājuma aizsardzībai. Viens no dabīgākajiem un attiecīgi nekaitīgākajiem līdzekļiem ir lineļļa (15.att.). Ja tomēr vēlēsies krāsainu auto, jālūko pēc krāsām. Galvenais atceries, ka pēc lietošanas ar lineļļu piesūcinātās lupatiņas obligāti jāsadedzina, jo šai vielai ir liels pašaizdegšanās risks.

Kad korpuss, asis un riteņi apstrādāti, paliek pēdējais – ievieto asis auto virsbūvē un uzstiprināt (16.att.) abus pārējos riteņus.

Mūsuprāt šādu koka rotaļlietu izgatavošanas procesam ir vairākas īpašas priekšrocības:
1) kopā ar bērnu tu vari radīt pilnīgi oriģināla dizaina izstrādājumu;
2) bērns ir iesaistīts procesā un piedalās dažādos darbos, tāpēc var gan vispusīgi izpausties, gan jūt atbildību;
3) un galu galā pašu tapinātai mantai ir pavisam cita vērtība, vai ne?

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.