building.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi19554
Nozares ziņas33011
Mērlentes : building.lv - par būvniecību Latvijā

Mērlentes

No vienas puses mērlente ir samērā vienkāršs, ikdienišķs mērinstruments, kas atrodams vai katrā mājā. No otras, mēs vēlamies, lai tā būtu ērti lietojama, izturīga un ilgmūžīga ļoti atšķirīgos izmantojuma apstākļos - no vienkāršiem saimniecības vai remonta darbiem līdz profesionālai būvniecībai. Tieši tāpēc šī it kā ikdienišķā instrumenta piedāvājums specializētajos un būvmateriālu veikalos ir tik plašs - galvenokārt jau dizaina un cenas ziņā, bet atrodamas arī konstruktīvās nianses. Turklāt aizvien jaunu uzlabojumu un papildinājumu ieviešana liecina par ražotāju nerimstošu sacensību.

Pašsaprotami, ka testēšanai būtu ārkārtīgi grūti un komplicēti savākt visas Latvijā pieejamās mērlentes, tāpēc aprobežojāmies ar tipiska celtniecības materiālu veikala piedāvājumu, ko mums laipni piedāvāja SIA "Aile" tirdzniecības centrs "Meistars". Latvijā pamatā izplatītas ir mērlentes, kuru garums variējas starp 2 un 10 m, bet platums - no 12,5 līdz 25 mm. Tā kā pie mums būtībā jebkurā nozarē tiek izmantota tikai metriskā (ar dažiem izņēmumiem) mērījumu skala, visdrīzāk marķējums būs tieši tajā, tomēr iespējami arī eksemplāri ar paralēlu collu marķējumu. Šādu (2-10 m) garu lenšu izgatavošanai izmanto tērauda sloksni, tomēr tām ir dažādas markas un pārklājums, tāpēc 2 identisku parametru mērinstrumentu fizikālās un konstruktīvās īpašības var būtiski atšķirties.
Pašu populārāko sadzīvē un celtniecībā lietojamo lenšu parametri izkristalizējās, vadoties pēc pieprasījuma - Latvijā visvairāk pērkot 5 m garas un 19 mm platas mērlentes, kas tātad tika izvēlētas testēšanai (kopskaitā 11 - 10 no veikala "Meistars" + 1 no saviem krājumiem). Saskaņā ar Latvijas Nacionālā metroloģijas centra datiem, šādu mērinstrumentu marķējumam jāatbilst 2. precizitātes klasei, kas nozīmē ne vairāk par 0,5 mm kļūdu vienam metram + vēl 0,2 mm uz āķīša fiksācijas brīvgājiena rēķina. Visu testēto mērlenšu korpusi izgatavoti no plastmasas, turklāt lielākajai daļai vēl ar gumijas ielaidumiem vai apvalkiem, kam vajadzētu uzlabot saķeri ar plaukstu un izturību. Jāsaka uzreiz, ka ne vienmēr tas tiešām attaisnojas. Visām lentēm ir āķīši, lai varētu tās fiksēt, piemēram pie galda malas, un veikt mērījumu bez papildu palīdzības. Taču āķīšu konfigurācija un stiprinājuma veids ir atšķirīgs (daži ir arī magnetizēti) un dažos gadījumos neļauj veikt precīzu mērīšanu, jo aizsegta kāda daļa marķējuma. Lenšu fiksācijai lielākoties izmantots veltņveida mehānisms (dažiem papildināts ar pauzes fiksācijas iespēju), taču ar zināmām niansēm. Vienam modelim (Constructor Rex) iemontēta sviras bremze, bet vēl vienam (Lux Tools) ir pretējas darbības sistēma -, izvelkot lenti, tā automātiski fiksējas, un nospiežot pogu tā saritinās atpakaļ. Visām mērlentēm ir jostas stiprinājuma āķīši.

Testēšanas gaita
Pirmkārt tika noteikta mērlenšu precizitāte. Šajā un marķējuma noturības testēšanā mums palīdzēja RTU Mašīnbūves tehnoloģijas institūta (vadītājs profesors J.Rudzītis) speciālisti. Kā jau minēts, šādiem mērinstrumentiem pieļaujama 0,7 mm marķējuma un āķīša kustības kopīgā kļūda uz 1 m. Ar augstas precizitātes bīdmēru tika pārbaudīta katra mērlente un kopumā rezultāts bija norādītās normas robežās, izņemot divas (skat. tabulu).
Arī marķējuma noturību pārbaudīja RTU Mašīnbūves tehnoloģijas institūta laboratorijā. Šim uzdevumam tika izmantota 1,3 kg smags cilindrisks tērauda stienis un 80.smilšpapīrs. Kāds varētu iebilst, ka tā ir neadekvāta slodze, taču mūsuprāt galvenais bija noteikt marķējuma noturības salīdzinošās pakāpes, kas tāpat ļauj iegūt priekšstata par atsevišķu modeļu pārklājuma kvalitāti tikai koncentrētā veidā.
Nākamais solis bija mērlenšu lentes pārbaude. Nostiprinot korpusu 1,3m augstumā, tika izvilkta lente līdz tās lauzuma punktam. Katram modelim šī operācija tika atkārtota divreiz un par gala rezultātu minēts labākais (tālākais) rezultāts. Būtībā gan lielas atšķirības nebija.
Papildus veicām lentes izliekuma mērījumu 3 dažādos attālumos – 1, 1,4 un 1,6m. Mērīts tika attālums starp taisnu asi un mērlentes izliekumu, neņemot vērā āķīti.
Visbeidzot mērlentes (jo īpaši korpusa) izturības tests. Arī šeit izvēlējāmies it kā ekstremālu augstumu (4,45m), no kura katra mērlente tika mesta (nelietojot spēku, vienkārši palaižot vaļā) uz betona grīdas. Novērojumi liecina, ka tieši 2-3 stāvu savrupmājas ir visizplatītākie būvniecības, remonta un apsaimniekošanas objekti, un tātad mērlentes kritiens no šāda augstuma nebūtu nekas īpašs. Diviem modeļiem radās bojājumi jau pirmā kritiena laikā, pārējiem eksperiments tika atkārtots (skat. tabulu).

Mērlenšu raksturojums
Constructor Power tape
Būtībā klasiskas uzbūves un dizaina mērlente, kuras korpusu gandrīz pilnībā aptver gumijots apvalks, kas gan nav pielīmēts, bet tiek fiksēts ar skrūvīti, ar kuru vienlaicīgi piestiprina arī jostas āķi. Tai ir arī gumijas saitīte, kas noteikti ir noderīgs papildus fiksācijas līdzeklis. Gumijotais apvalks gan aizsargā korpusu un veicina saķeri ar plaukst/cimdu, taču tā formas dēļ lente jau sākotnēji (pie korpusa) atrodas ~15 mm virs mērāmā, kas var apgrūtināt precīzu procesa veikšanu. Tas pats sakāms par lentes krāsojumu, kas ir samērā spīdīgs un spilgtā apgaismojumā/saulē varētu radīt grūtības. Vienlaikus jāuzsver pārdomāts āķīša stiprinājums – tas neaizsedz mm marķējumu –, turklāt tajā veikta 1cm atzīme. Par samērā veiksmīgu atzīstama arī lentes bremzēšanas sistēma – tā notiek vidusdaļā, gandrīz neskarot marķējumu un ļauj prognozēt samērā ilgu noturību, lai gan pats krāsojums ir samērā viduvējas kvalitātes (skat. smilšpapīra testa rezultātus). Krišanas pārbaude izturēta godam – pēc abām reizēm tikai neliels skrāpējums uz korpusa.

Constructor Rex
Tās pašas firmas, kas pirmajai mērlentei, mazliet dārgāks izstrādājums. Augstāka līmeņa ergonomika – labi guļ plaukstā. Ērta lentes fiksācija ar sviras bremzes palīdzību. Gumija korpusā tagad ir fragmentāri iekausēta un neaptver to pilnībā, tāpēc lente ir tuvāk mērāmajam, turklāt kritientesta rezultāti apliecina, ka aizsardzība savu uzdevumu pilda (atdalījās tikai jostas āķis). Lai arī lente šķiet pirmajā mirklī identiska ar Constructor Power tape, taču smilšpapīra tests uzrādīja ievērojami labāku ainu. Lauzuma punkts ir rekordtālu (2,05m) salīdzinājumā ar konkurentiem. Saitītes trūkums ir individuāla ērtības lieta.

Stanley Powerlock
Ārēji šķiet, ka korpuss izgatavots no metāla, taču tā ir krāsota plastmasa, kas izrādās pietiekami izturīga – tikai dažas skrambas pēc abiem kritieniem. Korpusa forma ir klasiska un ar īpašu ergonomiku neizceļas, taču nodrošina vienu no zemākajiem attālumiem starp lenti un mērāmo. Gumijas ielaidumi noteikti veicinātu satveri. Lentes krāsojums ir samērā spīdīgs, turklāt marķējums pabāls. Bremze fiksē pārliecinoši, neskarot mm iedaļu marķējumu, kas turklāt ir virs vidējā līmeņa (skat. smilšpapīra testu), taču lentes atbrīvošana ir apgrūtinoša. Lentes āķīša stiprinājums nenosedz marķējumu, kas ļauj veikt precīzus mērījumus. Āķītī izveidots ovāls caurums iezīmēšanai vai papildu stiprināšanai mērot. Nav saitītes.

Stanley FatMax
Salīdzinoši ērti satverama korpusa forma, ko papildina gumijas ielaidumi – izturīga un uzticama konstrukcija, kas arī būtiski nemaina attālumu starp lenti un mērāmo, salīdzinājuma ar pirmo Stanley modeli. Lentes krāsojums, marķējums un āķītis kopumā identisks ar Stanley Powerlock, taču marķējums ir tumšāks un krāsojuma kvalitāte ir rekordnoturīga (100 smilšpapīra pulējumi). Bremzes darbība ir ievērojami ērtāka gan fiksējot, gan atbrīvojot lenti. Bremze neskar mm iedaļas, kas ar lielisko krāsojuma kvalitāti ļauj pareģot cienījamu ilgmūžību. Nav saitītes. Abi Stanley izstrādājumi gan ir visdārgākie 11 izpētīto skaitā.

Nordic Line
Vislētākais no testētajiem izstrādājumiem, kurā ražotājs centies iemontēt vai visu iespējamo funkciju un ērtību plejādi – arī 2 lentes pauzes pogas. Tomēr uzreiz redzams, ka nav lietoti dārgi materiāli un detaļu precizitāte klibo. Gumijas aptverts korpuss, kas 2.kritienā mazliet ieplaisāja, gan neradot kaitējumu funkcionalitātei. Lentes krāsojums mēreni spīdīgs, marķējums vienkāršs, bet skaidrs. Tā noturība pret smilšpapīru gan ir visvājākā, ko papildus neveicina bremze, kas fiksējot skar visu lentes marķējumu. Bremzes darbība viduvēja – grūtības ar lentes atbrīvošanu. Iemontēta arī apakšējā un labā sāna pauzes poga, taču apakšējā (gumijas apvalka muļķīgās formas dēļ, kas ir vienā līmenī ar pogu) darbojas tikai ar ārkārtīgu piespiešanu. Sānu pogas darbība būtu apmierinoša. Ir arī gumijas saitīte.

Lux Tools
Salīdzinoši izcilas ergonomikas mērlente, kas uzreiz iegulst plaukstā un gumijas ielaidumi vēl uzlabo satveri. Vienīgā ar pretēju lentes fiksēšanas mehānismu, kas atzīstams par ērtu, un kas skar tikai pašu lentes vidusdaļu, kur vispār nav marķējuma. Lentes krāsojums ir mēreni spīdīgs (vairāk pat matēts), marķējums skaidrs un pārskatāms. Otrs labākais rezultāts smilšpapīra testā. Lentes āķīša forma un fiksācija ir pārdomāta un netraucē precīzai mērīšanai. Āķītī ovāls caurums marķēšanai vai fiksēšanai. Nav saitītes.

The Builders’
Parocīgs, bet ne izcili ergonomisks, daļēji gumijots korpuss, kas nodrošina labu triecienaizsardzību –2 kritieni nav atstājuši nekādas redzamas pēdas. Detaļu precizitāte un savienojumi apmierinošā kvalitātē. Salīdzinoši spīdīga lente ar apmierinošu marķējumu, kas ļoti līdzīgs Lux Tools (patiesībā samērā daudz gandrīz vienādu rezultātu abām mērlentēm - skat. tabulu). Tradicionāla bremžu fiksēšanas konstrukcija, kas darbojas stingri, bet labi abos virzienos. Fiksācija koncentrēta lentes vidusdaļā mazliet skarot mm marķējumu. Lentes āķītis nenosedz mm marķējumu, turklāt tajā iezīmēta 1cm iedaļa. Vienīgajai ir kaprona nevis gumijas aukliņa.

Skrab Nylon Coat
Korpuss ar gumijas ielaidumiem, ko vēl papildina izciļņi, tomēr jau pirmajā krišanas reizē pavērās šuve un ir apgrūtināta lentes atpakaļ uztīšana. Mazspīdīga lente ar ārkārtīgi lieliem cipariem, tomēr marķējums nedaudz pārsniedz (par 0,3 mm) pieļaujamo kļūdu uz 1 m. Neērtība – numerācija starp desmitniekiem ir tikai no 1-9, resp., ja attālums ir 28 cm, jāatrod sarkani iezīmēts attiecīgais desmitnieks (20) un tad 8, nevis uzreiz 28. Pārklājuma kvalitāte ir zem vidējā rādītāja, ko nākotnes perspektīvā vēl vairāk pazemina bremzes fiksators, kas darbojoties skar gandrīz visu lentes marķējumu. Iebūvētā labā sāna un apakšējā pauze darbojas patiešām labi, tomēr pēdējās dēļ lente ir tālu (~18 mm pie korpusa) no mērāmās virsmas. Lentes āķītis īpaši liels, turklāt magnetizēts (ērti - uzmērot var piestiprināt metāla objektiem) un ar caurumu fiksēšanai vai iezīmēšanai. Diemžēl āķīša formas dēļ apgrūtināta ir pirmo 2 cm uzmērīšana, kā arī tas pārlieku brīvi staigā savā fiksācijā, radot precizitātes trūkumu. Gumijas saitīte.

Skrab Power Tape
Izstrādājums, kas ar savu krāsojumu it kā paziņo: "esmu paredzēts militārām vajadzībām!", lai gan, protams, derēs jebkuram. Pēc izskata matētā virsma, tomēr neuzrāda pietiekami augstvērtīgu saķeri, lai gan ir gumijota. Otrās krišanas rezultāti izrādās bēdīgi – atlauzts bremzes slēdzis, apgrūtināta lentes kustība, atvērusies korpusa šuve un vēl plaisa tajā, kā arī atdalījies jostas āķis. Būtībā vairs nav lietojama, jo ļoti apgrūtināta fiksācija. Bez tradicionālās bremzes iebūvētas divas sānu pauzes pogas, kuru darbība ir viduvēja – prasa zināmu piepūli. Bremzes fiksators piespiež lenti tieši mm marķējuma vietās, kas apvienojumā ar tāpat ne sevišķi izcilo krāsojuma kvalitāti, ļauj prognozēt salīdzinoši ātru noberšanos. Lentes marķējuma un krāsojuma parametri samērā līdzīgi ar Skrab Nylon Coat, tikai āķītim ir atšķirīga forma (ievērojami labāka, jo nenosedz marķējumu) un tas nav magnetizēts. Gumijas saitīte.

Verment 1
Ja biezais, rievainais korpusa gumijas apvalks it kā liecina par izstrādājuma īpašo izturību, jau pirmais kritiens nodzēš jebkādas ilūzijas – gandrīz pilnībā sadragāts fiksatora slēdzis un plaisa korpusā, kas kopā ārkārtīgi apgrūtina lentes turpmāku lietošanu. Korpuss izrādās arī samērā slidens. Lente vairāk matēta nekā spīdīga, marķējums skaidrs, bremzes fiksators gandrīz neskar lenti mm marķējuma vietās, taču smilšpapīra testā iegūta pirmspēdējā vieta. Lentes āķis ir liels, plats (tādēļ aizsedz pirmos 3-4 mm, bet būtībā 2 cm ir apgrūtināti) un magnetizēts.
Gumijas apvalka formas dēļ lente atrodas patālu no izmērāmā. Gumijas saitīte.

Metrica Tender Color
Mērlente, kas ņemta no redakcijas krājumiem, un tika iekļauta testā parametru atbilstības dēļ. Dzīvespriecīgi spilgti zaļais korpuss it kā nevieš augstas kritientesta prognozes, taču pēc abām reizēm manāms tikai viens nobrāzums un nekādu funkcionālu traucējumu. Vidēja korpusa ergonomika, taču kopumā parocīga, lai gan gumijas ielaidumi vai apvalks būtu vēlams. Viena no visspīdīgākajām lentēm ar tradicionālu marķējumu, ko gan bojās bremzes fiksators, kas skar mm iedaļas. Pārdomāts āķītis ar 1 cm iezīmi uz tā. Vienīgajai ir saitītes stiprinājuma vieta, taču nav pašas siksniņas.

Mūsu Top 3:
1. Stanley FatMax
2. Lux Tools
3. The Builders’

Ražotājs, modelis Precizitāte mm Max garums līdz lauzumam cm Izliekums 100 / 140 / 160 cm Pulējumu skaits ar smilšpapīru Krišanas tests 1x / 2x Cena Ls
Constructor Power tape +0,1 1,78 3 / 14 / 31 36 +/+ 1,79
Constructor Rex -0,4 2,05 7 / 21 / 33 50 /jostas āķis 2,49
Stanley Powerlock +0,2 1,64 7 / 35 / 59 60 +/+ 7,77
Stanley FatMax 0 1,87 8 / 32 / 55 100 +/+ 7,72
Nordic Line -0,2 1,98 4 / 19 / 34 34 +/korpuss 0,82
Lux Tools 0 1,86 11 / 30 / 48 80 +/+ 5,16
The Builders’ 0 1,85 5 / 28 / 48 70 +/+ 1,59
Skrab Nylon Coat -0,8 1,69 9 / 24 / 49 40 korpuss 1,69
Skrab Power Tape -0,8 2,01 17 / 26 / 47 44 +/korpuss un jostas āķis 1,39
Verment 1 -0,1 1,9 5 / 24 / 40 36 korpuss un fiksators 1,79
Metrica Tender Color 0 1,87 9 / 32 / 55 80 +/+ 2,41







Banner 280x280

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.