Monolītā betona konstrukcijas fibrolīta materiālu paliekošos veidņos (MBF sistēma)
Būvkonstrukcija MBF sistēmā sevī apvieno divas galvenās pamatfunkcijas – nestspēju un siltumizolāciju, kas vienlaikus nodrošina konstrukcijas vienkāršu uzbūvi, mazāku darba patēriņu un zemākas būvniecības izmaksas
Foto: Monolītā betona konstrukcijas fibrolīta materiālu paliekošos veidņos (MBF sistēma); autors: Monolītā betona konstrukcijas fibrolīta materiālu paliekošos veidņos (MBF sistēma)MBF sistēmas būvkonstrukcija sastāv no fibrolīta plātnēm, kas kalpo kā paliekošie veidņi betonam un nesošās konstrukcijas, kuru veido no smagā betona, keramzītbetona vai putu betona. MBF konstrukcijā betona nestspējas, siltuma un skaņas izolējošās īpašības apvienotas ar fibrolīta un DFP siltumizolācijas īpašībām un nepieciešamo nestspēju betona masas iestrādāšanas laikā. MBF sistēmā iespējams veidot visas nesošās konstrukcijas: ārsienas, iekšsienas, pārsegumus.
MBF sistēmu izmanto ģimenes un daudzdzīvokļu dzīvojamo māju, lauksaimniecības, saimniecības, publisko un ražošanas ēku būvniecībā.
Foto: Monolītā betona konstrukcijas fibrolīta materiālu paliekošos veidņos (MBF sistēma); autors: Monolītā betona konstrukcijas fibrolīta materiālu paliekošos veidņos (MBF sistēma)MBF sistēmas priekšrocības
Ekonomiski
- nav nepieciešami dārgi un sarežģīti mehānismi.
- nav izdevumu par inventārveidņiem un atveidņošanas darbiem.
- ātrais būvniecības process samazina darbaspēka izmaksas.
- pielietojamie materiāli ir kompakti, to svars ir neliels līdz ar to transportēšanas izmaksas ir nelielas.
Efektīvi
- viegls būvniecības process – montāžas paņēmieni ir vienkārši un ātri apgūstami ne tikai celtniekam.
- viegli apstrādāt – fibrolītu var zāģēt, urbt, naglot.
- virsmu apdarei var izmantot dažādus apdares veidus un materiālus.
- monolītais betons nodrošina augstu izturību pret plaisām, sēšanos, vibrācijām.
- fibrolīta materiāli labi saistās ar betona masu.
Foto: Monolītā betona konstrukcijas fibrolīta materiālu paliekošos veidņos (MBF sistēma); autors: Monolītā betona konstrukcijas fibrolīta materiālu paliekošos veidņos (MBF sistēma)Kā būvēt MBF sistēmas sienas konstrukciju
1. Pirmās veidņu kārtas montāža. Uz iepriekš sagatavotiem pamatiem sākot no stūriem sāk fibrolīta plātņu montāžu pa visu ēkas perimetru. Vispirms novieto pamatnes enkurus, tad tajos iestiprina fibrolīta plātnes un plātņu augšpusi nofiksē ar normālenkuriem. Vertikālā virziena karkasus ievieto ~ 2,5 – 3 m attālumā. Pie karkasa pieskrūvē plātnes, arī stūros plātnes stiprina pie profiliem.
2. Stiegrojuma uzstādīšana veidņos. Stiegrojuma daudzums atkarīgs no izvēlētā betona veida un tehniskā risinājuma.
3. Nākamo kārtu montāža. Nākošajās kārtās fibrolīta plātnes montē identiski pirmās kārtas montāžai, izmantojot normālenkurus un plātnes novietojot pamīšus, lai vertikālās šuves pārsienas.
4. Logu un durvju aiļu montāža. Aiļu montāžai nav nepieciešami speciāli elementi. Izmantojami atgriezumi, kas rodas veidojot sienas. Vertikālās plātnes pie profiliem stiprina aiļu sānos ar skrūvēm, vai arī nostiprina ar horizontāliem spraišļiem. Ailē papildus jāuzstāda pārsedzas atbalsta turas.
5. Betonēšanas darbi. Betona masu sāk iestrādāt, kad ir samontēta pirmā veidņu kārta. Betona masu iepilda kārtās, katru kārtu sablietējot vai vibrējot ar dziļuma vibratoru.
Foto: Monolītā betona konstrukcijas fibrolīta materiālu paliekošos veidņos (MBF sistēma); autors: Monolītā betona konstrukcijas fibrolīta materiālu paliekošos veidņos (MBF sistēma)Nepieciešamie materiāli sienas izbūvei pielietojot MBF sistēmu
Betons. Parasti izmanto smagos betonus ar stiprības klasi B 10; B 12,5; B 15, B20, B25, vieglos betonus ar tilpummasu 600 – 900 kg/m3, piem., B 5; B 7,5; B 10 klases keramzītbetonu un B 1,5; B 2; B 2,5 klases putubetonu.
Enkuri, profili. Metāla enkurus un profilus izmanto fibrolīta plātņu stiprināšanai un noturības nodrošināšanai betonēšanas laikā. Enkuri izgatavoti no metāla stieples ar Ø 4 – 5 mm atbilstoši katram MBF konstrukcijas risinājumam. Stūru savienojumos un vertikālā virziena karkasos izmanto starpsienu sistēmu profilus, piemēram, UW 40/50 (Rannila, Knauf)
1. Pamatnes enkurs. Novieto zem plātņu pirmās kārtas 4 gab./t.m.
2. Normālenkurs – vidējo joslu stiprināšanai. Ap 9 gab./m2 vai ar soli 20 – 25 cm.
3. Nobeiguma kārtas enkurs. Pielieto savienojumā ar pārsegumu 4 gab./t.m.
Stiegrojums. Konkrētā risinājumā betona klasi un stiegrojumu nosaka projekts.
Palīgmateriāli. Kokskrūves un paplāksnes profilu pieskrūvēšanai ar soli 25 – 30 cm.
Apdare. Ārsienām – apmetums, dekoratīvo ķieģeļu apmūrējums, koka dēlīšu apšuvums. Iekštelpām – apmetums vai ģipškartons.
Foto: Monolītā betona konstrukcijas fibrolīta materiālu paliekošos veidņos (MBF sistēma); autors: Monolītā betona konstrukcijas fibrolīta materiālu paliekošos veidņos (MBF sistēma)Piezīme: Iespējami arī citi risinājumi, kas piemēroti konkrētu ēku presībām
Detalizētu informāciju par MBF sistēmu un citiem izstrādājumiem no fibrolīta materiāliem var iegūt:
SIA " JELGAVAS BŪVNIECĪBAS SISTĒMAS"
Rubeņu ceļš 2, Jelgava, LV-3002
Tālrunis: 3022526
Fakss/tālr.: 3022665
E-pasts: jbs@buildingsystems.lv
www.fibrolits.lv