Mūrētas konstrukcijas
Foto: Mūrētas konstrukcijas; autors: Mūrētas konstrukcijasa) ķieģeļi
Labi pazīstams un gadsimtiem pārbaudīts sienu būves veids. XX gs. keramikas ķieģeļiem pievienojās izstrādājumi no silikāta, kas jo plaši tika izmantoti kā privāto, tā arī daudzstāvu māju celtniecībā. Tai pat laikā gandrīz neviena no šīm ēkām bez papildus siltināšanas patlaban neatbilst siltumtehniskajiem normatīviem, jo pilnķieģeļu sienai parastā 51cm (2 ķieģeļi) vietā jābūt 170cm biezai, kas, protams, ir ekonomiski un funkcionāli nepamatoti. Lai atrisinātu šo problēmu, var mūrēt ķieģeļu konstrukcijas ar gaisa šķirkārtām, kas veic siltumizolācijas funkcijas; ar šķirkārtām, ko piepilda ar kādu siltumziolācijas materiālu; vai siltināt ārsienu. Mūrētas ķieģeļu sienas pluss ir liela izturība, siltuminerce un pretestība salam.
+ var izmantot vietējos materiālus;
+ plašas formu variēšanas iespējas;
- apgrūtināts darbs ziemā;
- salīdzinoši ilgstošs un darbietilpīgs būvniecības process;
- lielā tilpummasa pieprasa stiprākus pamatus
b) "Keraterm" keramikas bloki
Vairāk nekā pirms gada AS "Lode" uzsāka mums pavisam jauna, bet Vācijā un Polijā jau gadus 30 pazīstama būvmateriāla - keramikas bloku ar nosaukumu "Keraterm" ražošanu. Līdzīgi ķieģeļiem tie radīti no māliem, bet, pateicoties šūnveida struktūrai, ir ievērojami vieglāki. 440mm biezai šādu bloku sienai siltumpretestības koeficents ir 3.4 m2*K/W, bet apšūtai ar apdares ķieģeļiem - pat 3.7 m2*K/W, kas pārsniedz pat jaunākās normas. Ja sienām tiek izvēlēts plānāks bloks (250mm), ārsiena papilduss jāsiltina. Interesanti, ka "Keraterm" ar javu jāšuvo tikai horizontāli, jo vertikāli šie bloki savienojami ar savstarpēju sazobju palīdzību. Šis materiāls uzskatāms par progresīvu, gandrīz no jebkura viedokļa, jo tam piemīt gan laba siltumpretestība, gan augsta siltuminerce, gan mehāniska un ugunsizturība, gan ekoloģisks nekaitīgums. Ar to ir ērti un ātri būvēt pat daudzstāvu celtnes (patlaban Ziepniekkalnā top 10 stāvu nams) , turklāt ērti var kombinēt ar ķieģeļiem (logu, durvju ailes, dzegas utt.). Vienīgi starpstāvu pārsedzēm jāizmanto dzelzsbetons. Domājams, ka tas kļūs par nopietnu konkurentu patlaban tik izplatītājiem keramzītbetona blokiem (skat. tālāk).
+ dabīgs, "elpojošs" vietējais materiāls;
+ laba siltumpretestība jau vienslāņa konstrukcijai;
+ var ātri būvēt;
-/+ nav tik plašas formu variēšanas iespējas kā ķieģeļiem;
- apgrūtināts darbs ziemā
Juris Rudens
Izmantotā papildus literatūra: "Lielā būvniecības grāmata", "Jumava", 2002; žurnāls "Praktiskā būvniecība", 2002, #7, 10, 11; žurnāls "Objekts", 2002, #4