Mūsdienu lauksaimniecības ēkām uzsvars tiek likts uz ražošanas efektivitāti. Arhitektoniskais risinājums ir racionāls. Krāsu toņu precizitāte un iederība nav tik būtiska kā cita veida celtnēm. Arī pr
Intervija ar firmas "Preiss" būvinženieri Andri Cukkeru.
Foto: Mūsdienu lauksaimniecības ēkām uzsvars tiek likts uz ražošanas efektivitāti. Arhitektoniskais risinājums ir racionāls. Krāsu toņu precizitāte un iederība nav tik būtiska kā cita veida celtnēm. Arī pr; autors: Mūsdienu lauksaimniecības ēkām uzsvars tiek likts uz ražošanas efektivitāti. Arhitektoniskais risinājums ir racionāls. Krāsu toņu precizitāte un iederība nav tik būtiska kā cita veida celtnēm. Arī prIntervija ar firmas "Preiss" būvinženieri Andri Cukkeru.
Lielākā daļa būvnieku firmu "Preiss" atpazīst kā "Bekaert" žogu un "Crawford" vārtu izplatītājus. Taču pēdējā laikā firmas darbība ir paplašinājusies. Nākuši klāt arī citi pakalpojumi. Šoreiz vairāk par tiem!
Kādi ir šie pakalpojumi?
Piedāvājam modernas, mūsdienīgas lauksaimniecības ēkas un inženierbūves sākot no vienkāršiem metāla konstrukcijas daudzfunkcionāliem angāriem, graudu uzglabāšanas torņiem, šķidrmēslu krātuvēm, atsevišķi stāvošām lopu mītnēm līdz moderniem lauksaimnieciskās ražošanas kompleksiem. No šo būvju efektivitātes ir atkarīga produkcijas konkurētspēja .
Vai nodarbojaties tikai ar šo celtņu būvēšanu?
Mēs nodrošinām ne tikai lauksaimniecības ēku būvniecību un projektu izstrādi , bet arī apgādājam ēkas ar visu citu nepieciešamo- graudu pārstrādes, transportēšanas un uzglabāšanas iekārtām, izbarošanas līnijām, slaukšanas aparatūru, piena dzesēšanas tilpnēm, stāvvietu aprīkojumu, ventilācijas sistēmām, mēslu izvākšanas sistēmām u.c. Piedāvājam pilnu komplektu- no projekta līdz lietošanai gatavām celtnēm. Ir firmas, kas piedāvā tikai aprīkojumu, mēs piedāvājam visu kopā.
Vai Latvijā ir pieprasījums pēc šādām celtnēm? Visi un visur taču runā, ka lauksaimniekiem te klājas grūti.
Medijos ne vienmēr tiek rādīta patiesā aina . Patreiz, piemēram, tiek iedalīts SAPARD finansējums, daudzi to izmanto .Būvniecība un jaunas tehnikas iegāde laukos notiek un ir diezgan spēcīga.
Kādas ir lauksaimniecības ēku izmaksas?
Mūsdienu lauksaimniecības ēkām uzsvars tiek likts uz ražošanas efektivitāti. Arhitektoniskais risinājums ir racionāls. Krāsu toņu precizitāte un iederība nav tik būtiska kā cita veida celtnēm. Arī pret virsmas kvalitāti prasības nav tik izteiktas . Līdz ar to arī vispārceltniecisko darbu izmaksas ir salīdzinoši zemākas nekā dzīvojamām ēkām.
Kas savukārt ir tās lietas, kam noteikti jābūt labām, pareizām šāda veida celtnēs?
Galvenais- lai ēka strādātu funkcionāli, lai tā spētu nodrošināt ražošanas ciklu- jāsakārto barības sagatavošanas sistēma, barības nogādāšana līdz dzīvniekam, arī telpām, kurās atrodas dzīvnieki jābūt kārtībā un atbilstošām noteikumiem Moderniem kompleksiem klāt ir arī kautuves un barības virtuves. Svarīga ir mēslu izvākšanas sistēma, mūsdienās tai ļoti seko līdzi reģionālās vides pārvaldes. Moderns komplekss pēc ietekmes uz vidi faktoriem ir pielīdzināms kategorijai, kādā agrāk ietilpa atomelektro stacijas. Svarīgi ir jau projektēšanas stadijā paredzēt visas nepieciešamās telpas, iekārtas.
Jūs droši vien strādājat pa visu Latviju. Kuri ir aktīvākie reģioni, kuri mazāk aktīvi?
To nevar viennozīmīgi pateikt. Katram reģionam ir sava specifika. Zemgalē audzē vairāk t.s. tehniskās kultūras- cukurbietes, graudus, rapsi- tur nav lielu lauksaimniecības lopu kompleksu. Tāpēc šeit vairāk pieprasītas graudu un dārzeņu glabātavas. Šīm celtnēm nepieciešami lieli tilpumi, efektīva klimata un transportēšanas sistēma lai varētu sekmīgi veikt funkcionālo ciklu no lauka līdz gala patērētājam.
Pārējos reģionos lauksaimnieciskās ražošanas attīstība notiek saskaņā ar vēsturiski izveidojušos tipu, kuru zināma iezīme - lieli lopkopības kompleksi un ne tik lieli graudu u.c. audzētāji .
Kur ņemat iekārtas, materiālus, ar kuriem strādājat?
Pārsvarā importējam no vispāratzītiem ražotājiem no Dānijas, Vācijas, Francijas un Amerikas u.c valstīm. Daļu konstrukciju gatavojam paši. Strādājam ar dažādām firmām. Cenšamies, lai tiktu sasniegta maksimāla ražošanas efektivitāte.
Kādi bijuši firmas lielākie objekti?
Mūsu klienti ir lielākie lauksaimniecības produkcijas ražotāji Latvijā- SIA "Baltic Pork ", SIA "Druvas Unguri", A/S "RUKS", a/s "Latgales Bekons" u.c.
Cik ilgā laikā iespējams uzbūvēt lauksaimniecības celtni?
Vidēji lielu fermu var realizēt 3-5 mēnešu laikā, ieskaitot projektēšanas darbus. Būvniecības tempi ir samērā strauji arī lauksaimniecības objektiem .Mūsdienu fermā gan labības pārstrāde, gan izbarošana, gan ventilācija, gan mēslu izvākšana ir automatizēta, līdz ar to samazināts strādājošo skaits un panākama maksimāla atdeve.
Vai arī vienkāršie zemnieki izmanto Jūsu pakalpojumus? Vai arī tie vairāk ir tendēti uz lieliem un attīstītiem uzņēmumiem?
Vienkāršie zemnieki biežāk pasūta standarttipa angārus. Taču bieži būvējam arī nelielas lopu mītnes, graudu kaltes ,uzglabāšanas rezervuārus mazām zemnieku saimniecībām.
Jūs piedāvājat arī pašu ražotas metāla konstrukcijas?
Jā, piedāvājam dažāda izmēra metāla karkasa ēkas. Inženiertehnisko risinājumu izstrādājam atkarībā no klienta vēlmes un ekonomiskajiem parametriem. Ja pasūtītājam nav īpašu vēlmju, piedāvājam standarttipa risinājumu .
Šo ēku esošais rāmis ir no metāla, ēkām piedāvājam dažāda tipa šķērsgriezumus. Šīm ēkām vienmēr ir pieprasījums. Tur mums ir savs klientu loks.
Kā sākumā izlēmāt pievērsties lauksaimniecībai?
Es pats studēju LLU Būvniecības fakultātē. Patiesībā laikam esmu viens no retajiem beidzējiem, kas strādā savā specialitātē. Bet runājot par firmu, "Preiss" no laika gala nodarbojusies ar lauksaimniecības iekārtu, tehnikas tirdzniecību un montāžu. Likumsakarīgi, ka tagad lauksaimniecības būvniecība ir no mūsu stiprā puse.
Linda Tunte,
www.building.lv