Mācāmies būvēt salmu mājas
Šobrīd idejas par ekoloģiju, dabas resursu taupīšanu un ilgtspējību iet plašumā dažādās jomās. Šie jēdzieni ir ļoti aktuāli arī būvniecībā. Vienas no videi draudzīgākajām ēkām ir salmu mājas. Tas ir būvniecības veids kur ēkas siltumizolāciju pilda blīvi presētu salmu bloki, un apdari veido dažādi materiāli, tomēr visbiežāk apmetums no kaļķa vai māla – dabīgiem un maz pārstrādātiem materiāliem. Pastāv daudzi priekšstati par salmu ēku trūkumiem – tās var "sapūt" vai "apēst" grauzēji, tās nav piemērotas mūsu klimatiskajiem apstākļiem, tās ir ugunsnedrošas, tās nav dizainiski pievilcīgas, u.tm. Tomēr jau vairāku gadu pieredze šeit pat Latvijā šos faktus apgāž un pierāda to aplamību.
Foto: Mācāmies būvēt salmu mājas; autors: Mācāmies būvēt salmu mājasTā kā Ērgļu arodvidusskola jau šobrīd nodarbojas ar profesionālu izglītību ekoloģiskas būvniecības jomā, gan guļbūvju speciālistiem, gan koka karkasa būvniekiem, tā iesaistījusies programmas Leonardo da Vinci mobilitātes projektā "Ilgtspējīga salmu ēku būvniecība profesionālajā izglītībā". Šis projekts ir nozīmīgs, ka aizsākums turpmākai sadarbībai un sadarbības izveidei ar Eiropā atpazīstamiem speciālistiem. Projekts aizsākts pagājušā gada septembrī un noslēdzās šogad aprīlī. Tā galvenie mērķi bija piedāvāt skolotājiem teorētiskas un praktiskas mācības par salmu ēku būvniecību, lai nodotu tās studentiem un citiem interesentiem, kā arī apspriest iespējas ieviest salmu ēku būvniecību profesionālajā izglītībā.
Foto: Mācāmies būvēt salmu mājas; autors: Mācāmies būvēt salmu mājasProjekta pirmajā seminārā tika sniegts teorētiskais kurss par ilgtspējīgas būvniecības pamatprincipiem un salmu ēku būvniecību no pamatiem līdz apdarei. Pasniedzēji bija Eiropā atzīti salmu ēku būvniecības profesionāļi – inženiere, arhitekte Friederike Fuchs un arhitekte, grāmatas par salmu ēku būvniecību ("Casas de paja-Straw Houses") autore Ricky Nitzkin no Spānijas. Aprīļa pēdējā nedēļā bija jau otrais šī projekta seminārs., kurā tika apgūta praktiska būvniecība, gan siltumizolācijas- salmu iestrādē, gan apdarē ar māla apmetumu. Šī būve tiks izmantota kā mācību semināru ēka SOMESO mācību centram pilsētā A Corunja Spānijas ziemeļos, un kalpos kā paraugs šādai celtniecības metodei.
Latvijas grupā uz šo semināru uzaicinājām Latvijā zināmu profesionāli salmu ēku būvniecībā Aleksandru Ļubinski (www.salmumaja.lv). "Seminārā pārliecinājāmies, ka salmu ēku būvniecības jomā, mēs esam līdzvērtīgi un spējam dalīties savās zināšanās un pieredzē ar citiem Eiropas būvniekiem. Tādēļ varam secināt, ka mums speciālisti nav jāmeklē aiz robežām. Varam piedāvāt interesentiem līdzvērtīga līmeņa konsultācijas, līdzdalību projektēšanā un arī atbalstu celtniecības procesā" atzīst Aleksandrs. Šie uzstādījumi kalpo par pamatu jaundibinātai biedrībai "Salmu māja".
Foto: Mācāmies būvēt salmu mājas; autors: Mācāmies būvēt salmu mājasProjekta partneri - skolotāji, namdari un arhitekti no Knobelsdorfas Celtniecības tehnoloģiju skolas Berlīnē (Vācija), Ufafabrik Berlinē (Vācija), CIFP SOMESO integrētās profesionālās skolas A Corunja (Spānija) un Ērgļu arodvidusskolas (Latvija) turpmāk uzsāks profesionālās izglītības centru tīkla izveidi Eiropā, kas uzkrās un izplatīs informāciju par salmu ēku būvniecību.
Lai būvniecību no salmu ķīpām koka karkasā padarītu zināmāku Latvijā un rosinātu cilvēkus par to uzzināt vairāk, Ērgļos ir plānots veidot mācību kursu "Ilgtspējīga salmu ēku būvniecība" jo ir pārliecināti par salmu ēku nākotni un tās vietu starp citiem jau sen pazīstamiem un ierastiem būvniecības veidiem.
I.Spaile,
Ērgļu arodvidussk.
tālākizglītības admin.
www.ergliarods.lv