building.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi19067
Nozares raksti32977
Māstrihtas kritēriju izpilde – ceļš uz ekonomikas sabalansēšanu : building.lv - par būvniecību Latvijā

Māstrihtas kritēriju izpilde – ceļš uz ekonomikas sabalansēšanu

Māstrihtas kritēriju izpilde  – ceļš uz ekonomikas sabalansēšanu
Foto: Māstrihtas kritēriju izpilde – ceļš uz ekonomikas sabalansēšanu

Valdības lēmumiem nodokļu politikas jomā jāsaglabā virzība Māstrihtas kritēriju izpildei, lai pretendētu uz iestāšanos Eirozonā. LDDK rosina samazināt pievienotās vērtības nodokli (PVN) selektīvi, koncentrējoties uz stratēģiskām jomām, samazināt iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) par 6 procentpunktiem, paralēli ieviešot fiksētu veselības finansēšanas maksājumu, kā arī atbalsta atvieglojumu paaugstināšanu par apgādībā esošām personām un neapliekamā minimuma slieksni.


LDDK prezidents Vitālijs Gavrilovs: "Valdība ir izvirzījusi ambiciozus mērķus – sasniegt Māstrihtas kritērijus un veicināt ekonomikas izrāvienu. Cilvēkkapitāla attīstība par labu ekonomikai un tautsaimniecībai ir darba devēju prioritāte šo mērķu sasniegšanai. Mums ir jāmotivē cilvēki strādāt efektīvi, produktīvi un radoši. Attiecīgi darbinieki sagaida adekvātu materiālu atlīdzību par paveikto darbu, un no šī viedokļa raugoties pirmais, ko valsts var darīt - samazināt darba nodokļus, kā IIN. Tas būtu reāls signāls tam, ka tieši cilvēkkapitāls Latvijai ir vissvarīgākais un ka valdība apzinās ekonomikas izrāviena būtiskākos priekšnoteikumus."

Lai ievērotu Māstrihtas cenu stabilitātes kritēriju, vispirms ir jāpanāk vienošanās ar tirgotājiem, ka PVN samazināšanas gadījumā tiks proporcionāli samazinātas arī cenas. Finanšu ministrijas piedāvātais PVN samazinājums par 1 procentpunktu varētu dot 0,8 – 0,5 % cenu samazinājumu, kas gan ir tikai īstermiņa samazinājums, un pēc būtības nerisina cenu stabilitātes problēmu Latvijā.

Lai šādai pieejai būtu arī ilgtermiņa ietekme, LDDK norāda, ka PVN samazināšana jāveic selektīvi, koncentrējoties uz stratēģiskam jomām, kur PVN samazināšana var dot ne tikai īstermiņa, bet arī ilgtermiņa efektu. Kā vienu no stratēģiskajām jomām LDDK padomes locekļi min komunālos pakalpojumus, piemēram, siltumu, kas ir liels un neizbēgams maksājums gan darba devējiem, gan darbiniekiem.

LDDK ģenerāldirektore Līga Menģelsone: "2011.gada rudenī tika parakstīta vienošanās ar Finanšu ministriju par Nodokļu politikas stratēģiju 2011. – 2014.gadam, kurā norādīts, ka prioritāri jāsamazina darba nodokļi, nevis patēriņa nodokļi. Aicinām valdību turēt solījumus darba devējiem un sākt ar darba nodokļu samazinājumu, lai darba devēji justu atbalstu to konkurētspējas paaugstināšanai kopīga ekonomikas izrāviena sasniegšanai."

LDDK norāda, ka iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) jāsamazina par 6 procentpunktiem, paralēli ieviešot fiksētu veselības finansēšanas maksājumu. Darba nodokļu samazināšana risinātu konkurētspējas paaugstināšanos vismaz Baltijas darba devēju vidū, bet atsevišķa veselības finansēšana dotu iespēju būtiski mazināt motivāciju maksāt algas aploksnēs. Kā jau iepriekš LDDK norādīja kampaņas "Pret ēnu ekonomiku – par godīgu konkurenci" ietvaros, tieši augstais darba nodokļu slogs ir viens no galvenajiem ēnu ekonomikas cēloņiem.

Joprojām valdības prioritātei nodokļu politikas jomā ir jābūt atvieglojumu celšanai par apgādībā esošajām personām, kā arī neapliekamā minimuma sliekšņa paaugstināšana. Šīs izmaiņas būtiski un pozitīvi ietekmēs ikvienu Latvijas iedzīvotāju.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.