Nacionālā bagātība (2. daļa)
Hidrofobizējošie līdzekļi metāla virsmu pārklāšanai pieejami būvmateriālu tirdzniecības centros. Līdzekļi ir dažādi, arī metodes to uzklāšanai ir atšķirīgas.
Foto: Nacionālā bagātība (2. daļa); autors: Nacionālā bagātība (2. daļa)Metāla virsmu pārklāšana
Hidrofobizējošie līdzekļi metāla virsmu pārklāšanai pieejami būvmateriālu tirdzniecības centros. Līdzekļi ir dažādi, arī metodes to uzklāšanai ir atšķirīgas. Kā vienu no ērtākiem, speciālisti rekomendē Zviedrijā ražotu aizsargājošu līdzekli, kas iegādajams b/c Ķīpsala. Savulaik ar šo līdzekli apstrādāti Latvenergo elektropārvades metāla masti – daļu no tiem bija skārusi rūsa, jo nebija sākotnēji aizsargāti ar krāsas slāni, daļai mastu bija nolupusi krāsa. Zviedrijā ražotais līdzeklis paredzēts metāla virsmu aizsardzībai bez papildus sagatavošanas darbiem – virsma pirms apstrādes nav ne jātīra, ner jāpucē, ne jākrāso. Līdzeklis uz virsmas tiek uzklāts to izsmidzinot. Lai gan aizsardzības līdzeklis izskatās biezs un viskozs, tam ir 4 reizes mazāks blīvums kā ūdenim, kas nodrošina līdzekļa iekļūšanu vismazākajās metāla virsmas spraugās. Pārklājums darbojas kā sarkofāga sistēma – virsma tiek pilnībā pasargāta no gaisa iedarbības, no mitruma, no ķīmiskas iedarbības.
Minerālu aizsardzība
Minerālu virsmu aizsardzībai piejami Latvijas ražotāju izgatavoti produkti un ir īstais laiks atbalstīt savējos. Vincent Polilyne klāstā speciāls virsmas strukturētājs, ar kuru iespējams iekonservēt ķieģeļu, gāzbetona, dažādu celtniecības bloku mūrus. Līdzeklis paredzēts minerālu materiālu pasargāšanai no atmosfēras iedarbības, no karbonizācijas procesa, kuru var izsaukt mitrums.
Pārklājums uz apstrādājamās virsmas veido plānu, cietu kārtiņu, kas vēl papildus jāapstrādā ar kādu no Latvijas ražotāju izgatavotu hidrofobizējošu materiālu. Divkāršais pārklājums pilnībā novērš mitruma iedarbību. Ja būves konservācijas ilgums pārsniedz 2 gadus, procesu vēlams atkārtot. Papildus virsmu apstrādei ar aizsardzības līdzekļiem, derētu mūri nosegt ar plākšņveida materiāliem.
Turpinājums sekos.
Konsultē Tehnisko zinātņu doktors un būvniecības eksperts Juris Biršs.