Nākotnes Māju dizaina Top 10
Mūsdienu tendences liecina, ka Latvijas iedzīvotāji vairs masveidā neplūst Rīgas centra virzienā, ģimenes vairs nenomaina savas lauku mājas pret dzīvokli pilsētas centrā. Tomēr urbanizācijas process joprojām attīstās, dzīvokļu cenas kļūst arvien lielākas, sasniedzot aizvien augstākus un augstākus griestus – daudzu dzīvokļu cenas pielīdzināmas pat māju minimālās būvēšanas izmaksām. Domājams, ka arī šis fakts pamudina cilvēkus nevis pirkt dzīvokli, bet celt pašiem savu māju.
Foto: Nākotnes Māju dizaina Top 10; autors: Nākotnes Māju dizaina Top 10Mūsdienu tendences liecina, ka Latvijas iedzīvotāji vairs masveidā neplūst Rīgas centra virzienā, ģimenes vairs nenomaina savas lauku mājas pret dzīvokli pilsētas centrā. Tomēr urbanizācijas process joprojām attīstās, dzīvokļu cenas kļūst arvien lielākas, sasniedzot aizvien augstākus un augstākus griestus – daudzu dzīvokļu cenas pielīdzināmas pat māju minimālās būvēšanas izmaksām. Domājams, ka arī šis fakts pamudina cilvēkus nevis pirkt dzīvokli, bet celt pašiem savu māju kādā no Rīgas rajoniem – Mārupē, Babītē, Ķekavā un daudzos citos.
Palielinās arī privāto ciematiņu būvniecība, tas liecina par to, ka cilvēku plūsma no pilsētas uz laukiem šobrīd ir lielāka par plūsmu no laukiem uz pilsētu, ja neņemam vērā ikgadējo studēt gribētāju plūsmu galvaspilsētā. Ja arī jūsu ģimene ir iecerējusi nākotnē būvēt māju vai dara to pašreiz, ieklausieties ārzemju speciālistu prognozēs par to, kāda, visticamāk, būs nākotnes māja Eiropā.
Videi draudzīgs dizains
Iespējams, ka visaizraujošākās un svarīgākās tendences māju dizainā palielinās mūsu visu jutīgumu pret apkārtējo vidi. Laikā, kad aizvien biežāk aktualizējās vides jautājumi, arhitekti un dizaineri cenšas strādāt ar videi draudzīgiem materiāliem un tehnoloģijām un cenšas izvairīties no vidi degradējošiem materiāliem. Tālu no pirmatnējā primitīvisma, šodien videi draudzīgās mājas pierāda sevi ar komfortablu, omulīgu, ekonomisku un vienkāršotu skaistumu.
Saliekamās, paneļu mājas
Fabrikās rūpnieciski ražotās mājas gājušas garu ceļu lai kļūtu par stabilām un patstāvīgām mājām. Sākotnēji šīs mājas izmantoja dažādos kempingos un treileru parkos, uzskatot tās par neizturīgām pagaidu mītnēm. Arhitekti un būvnieki sāk izmantot dažādus celtniecības moduļus, lai radītu jaunus, drosmīgus, reizēm pat pārdrošus projektus, lielu lomu atvēlot tādiem materiāliem kā stikls un tērauds. Rūpnieciski ražotu un izgatavotu māju celtniecībā dominē visdažādākās formas un stili, no modernizētām plūdlīnijām līdz nelīdzenām organiskām formām. Ja atceramies padomju laika slavenās līvānu mājas, kuras joprojām Latvijā saglabājušās lielos apjomos, tad šīs, visnotaļ noteikti, atšķirsies ar veselībai nekaitīgiem materiāliem. Šo māju galvenais pielietojums būs jauno privātmāju ciematiņu būvēšanā.
Foto: Nākotnes Māju dizaina Top 10; autors: Nākotnes Māju dizaina Top 10Adaptētā otrreizējā izmantošana
Jaunās ēkas ne vienmēr ir pilnīgi jaunas. Vēlme pasargāt vidi un saglabāt vēsturisko arhitektūru, rada iedvesmu atjaunot mājas veco struktūru. Šādā veidā, nākotnē, daudzi arhitekti varētu sākt būvēt mājas, balstoties uz senu māju, lielu veikalu, noliktavu un pat pamestu baznīcu karkasiem. Aktuāla kļūst senu māju restaurācija modernā interpretācijā. Koka mājas tiek papildinātas ar stiklu, tā teikt "iestiklotas", radot 2 ēku, laiku saplūšanu. Paņēmieni ir dažādi un katrā konkrētā gadījumā atkarīgi no arhitekta domu lidojuma un būvnieka interpretācijas.
Veselībai saudzīgs dizains
Daudzas būves var burtiski padarīt Jūs slimus ( kā zināms, jau pieminētās līvānu mājas, nav veselībai īpaši draudzīgas. To celtniecībā izmantotās skaidu plates tiek uzskatītas par veselībai kaitīgu izejmateriālu). Māju dizaineri kļūst aizvien vairāk zinoši jautājumos, kā sintētiskie materiāli un ķīmiskās piedevas, kas tiek pielietoti māju būvniecībā, spēj ietekmēt cilvēku, kas tajā vēlāk dzīvos, veselību. Šeit jāpiemin dažādas krāsas un pat dabīgā koka lakas, kuru lietošana tik ļoti dabīgo un veselībai draudzīgo materiālu padara par veselībai kaitīgu. Visnovatoriskākās mājas nebūt ne vienmēr ir tās neparastākās; tās ir mājas, kuru celtniecībā un aprīkošanā neizmanto plastmasu saturošus priekšmetus, laminātu, veselībai kaitīgās līmes.
Ēkas, kas spēj pārciest dabas stihijas
Pēdējo gadu laikā notikušās lielās vētras, kas nopostījušas ne tikai daudzus ciemus un pilsētas, bet prasījušas arī daudzu cilvēku upurus, pārliecinājušas arhitektus un inženierus, ka ikviena nojume, māja jāceļ tā, lai tā spētu izturēt dabas stihijas! Inženieri sasniedz aizvien lielāku progresu dabas stihiju izturētspējīgu māju attīstībā. Reģionos, kur viesuļvētras ir bieža parādība, inženieri un arhitekti aizvien vairāk izmanto izolētos sienu paneļus, kuri gatavoti no izturīga betona, tādējādi cerot , ka mājas kļūs izturīgākas pret dabas stihijām.
Foto: Nākotnes Māju dizaina Top 10; autors: Nākotnes Māju dizaina Top 10Fleksibli stāvu plāni
Mainām dzīvesveidu, lai mainītu dzīves telpas! Rītdienas mājām ir plašs plānojums, vairāku telpu funkcijas tiek apvienotas vienā lielā istabā. Virtuve kopā ar ēdamistabu un dzīvojamo platību. Lai atdalītu šīs funkcionālās zonas, aizvien mazāk sāk izmantot starpsienas, tās lietojot tikai galējās nepieciešamības momentos. Mājas vairs netiek plānotas kā daudzu , mazu istabu kopums, to aizstāj brīvība un plašums. Tāpat daudzās mājās parādās, tā sauktās, "bonusu telpas", kuras tiek ierīkotas kādām speciālām vajadzībām.
Pieejamība
Aizmirstiet spirālveidīgās kāpnes un kāpņutelpas, niecīgas dzīvojamās istabas un krāšņos, pārblīvētos kabinetus ar smagnējām mēbelēm. Nākotnes mājās interjers vairs netiks radīts turpmākiem desmit gadiem, tagad tas kļūs viegli maināms un transformējams jebkurā mirklī. Arhitekti, runājot par šāda tipa mājām, bieži lieto frāzi "universāls dizains", tādējādi uzsverot, ka šis dizains ir piemērots visa vecuma un dotību cilvēkiem, apstiprinot, ka tas ir piemērots arī cilvēkiem ar fiziskiem kustību traucējumiem.
Brīvdabas telpas
Arhitektu pieaugošā interese par videi draudzīgo arhitektūru ir iedrošinājusi būvniekus savienot ārpustelpu platības ar dzīvojamām platībām, radot visaptverošu māju dizainu. Pagalms un dārzs kļūst par daļu no stāvu plāna, kuru no mājas, lielākoties, nodala bīdāmās stikla durvis. Iekšpagalms kļūst par mājas sastāvdaļu, kurā labi iederas mūsdienīgi dārza grili un pat izlietnes. Dārzs vairs nepilda tikai skaistas vides funkciju, tagad tam piešķir daudz lielākas pilnvaras, tas kļūst par ēdiena gatavošanas, maltīšu ieturēšanas , ģimenes kopā sanākšanas vietu. Aktuālas atkal kļūst dārza nojumes, taču tagad tie vairs nav atsevišķi iegādāti un uzstādīti aizslietņi, kas izskatās pēc teltīm un lietussargiem, tagad šīs nojumes jau tiek būvētas kopā ar māju un tās jumts var kalpot kā balkons vai terase otrā stāva istabai.
Foto: Nākotnes Māju dizaina Top 10; autors: Nākotnes Māju dizaina Top 10Uzglabāšanas telpas, pieliekamie
Pieliekami un sienas skapji bija deficīts Viktoriāņu laikā, taču pagājušā gadsimta laikā tie iekaroja savu popularitāti. Aizvien vairāk māju īpašnieki sāka veidot šādas pieliekamās telpas, kurās novietot lietas, kuras netiek izmantotas ikdienā, lai atbrīvotu pārblīvētas dzīvojamās telpas. Ja māju ceļot, šādiem mērķiem nav atvēlēta speciāla telpa, tiek pielietotas bēniņu telpas, pagrabi un auto garāžas. Tagad arhitekti sākuši šādas telpas speciāli ieplānot.
Austrumu idejas
Fen–Šuj un citas austrumu filozofijas jau ilgi ietekmējušas māju būvētājus, pat reiz šīs idejas kļūst aizvien populārākas rietumu pasaulē. Kā apgalvo eksperti, šo ideju praktiskais labums nav ieraugāms uzreiz, taču tās īstenojot varot sajust izmaiņas veselībā, attiecībās ar apkārtējiem un labklājībā.
Raksta tapšanā izmantoti materiāli no www.about.com