building.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi19830
Nozares ziņas33032
Nekustamā īpašuma tirgus apskats 2008. gada Jūlijs : building.lv - par būvniecību Latvijā

Nekustamā īpašuma tirgus apskats 2008. gada Jūlijs

2008. gada jūlija beigās Ober-Haus aprēķinātā Rīgas sērijveidu neremontētu dzīvokļu vidējā cena Rīgas mikrorajonos bija 1279 EUR/m2 (jūnijā 1314 EUR/m2). Cenas mēneša laikā samazinājušās vidēji par 2,7 %. Salīdzinot ar šā gada janvāri, kad vidējā cena bija sasniegusi 1459 EUR/kv.m, cenu kritums mikrorajonos ir 12,3%.

2008. gada jūlija beigās Ober-Haus aprēķinātā Rīgas sērijveidu neremontētu dzīvokļu vidējā cena Rīgas mikrorajonos bija 1279 EUR/m2 (jūnijā 1314 EUR/m2). Cenas mēneša laikā samazinājušās vidēji par 2,7 %. Salīdzinot ar šā gada janvāri, kad vidējā cena bija sasniegusi 1459 EUR/kv.m, cenu kritums mikrorajonos ir 12,3%.

Jūlijā dārgākie dzīvokļi ir Teikā - 1451 EUR/kv.m un Āgenskalnā – 1339 EUR/kv.m, bet lētākie dzīvokļi ir iegādājami Bolderājā – 1170 EUR/kv.m. Pārējos Rīgas rajonos cenas ir robežas no 1196 – 1318 EUR/kv.m. Vēl joprojām ir pastiprināta interese pēc 1 un 2 istabu dzīvokļiem. Lielāku uzmanību potenciālais pircējs pievērš dzīvokļu platībai, kvalitātei un vietai.

Ja dzīvokļu pircēji Vecrīgā un Rīgas centrā agrāk galvenokārt bija Lielbritānijas, Īrijas vai Skandināvu valstu pilsoņi, tad tagad tie pārsvarā ir no Krievijas, Kazahstānas vai Uzbekistānas. Salīdzinot cenas mēneša beigās un mēneša sākumā, var secināt, ka cenas nav mainījušas, bet tomēr pārdevēji atsevišķos gadījumos ir gatavi uz cenu samazinājumu 5 – 10 % robežās. Salīdzinot ar šā gada janvāri, dzīvokļu cenas attiecīgajā sektorā ir samazinājušās par 7 – 12 %.

Salīdzinot ar gada sākumu privātapbūves zemes gabaliem cenas ir samazinājušās no 5 – 20 % robežās. Vislielākais cenu samazinājums fiksēts mazdārziņu teritorijās – šeit pēdējā pusgada laikā cenas pazeminājušās pat līdz 30 – 40 %. Savukārt tipveida individuālajām dzīvojamām ēkām (150 – 180 kv.m, zeme 1500 kv.m) cenu kritums ir robežās no 10 – 15 %.

Pašlaik biroju telpu tirgus sektorā novērojama tendence, ka nomnieki arvien lielāku vērību pievērš cenas/sniegto pakalpojumu/komforta attiecībai. 2008. gada pirmā pusgada laikā būtiskas nomas maksu svārstības nav vērojamas. Šajā periodā nomas maksas būtiski nav mainījušās arī noliktavā un ražošanas telpām.

Nomas cenas ir ievērojami samazinājušās (pat līdz 30%) tirdzniecības platību sektorā Rīgas centrā (Kr. Barona un Tērbatas ielas līdz Stabu ielai), salīdzinot ar šā gada janvāri. Vecrīgā un tirdzniecības centros šāda tendence nav novērota.

RĪGAS MIKRORAJONU SĒRIJVEIDA DZĪVOKĻI

Jūlijā neremontētu sērijveida dzīvokļu cenas samazinājās par 2,7% un sasniedza 1279 EUR/kv.m (jūnijā 1314 EUR/kv.m). Salīdzinot ar šā gada janvāri, kad vidējā cena bija sasniegusi 1459 EUR/kv.m, cenu kritums mikrorajonos ir 12,3%.
Jūlijā sērijveida dzīvokļu tirdzniecībā pastiprināti iezīmējās tendence, ka tirgū vairāk tiek pieprasīti 1 un 2 – istabu dzīvokļi. To nosaka vairāki apstākļi: a) potenciālo pircēju ierobežotā maksātspēja, b) iegādājoties dzīvokli tiek ņemts vērā, ka rudenī pieaugs komunālie maksājumi par dzīvokli, c) 3 un vairāk istabu dzīvokļu īpašnieki cenšas tos pārdot, lai iegādātos mazākas platības dzīvokļus vai arī ir nolēmuši pārcelties uz privātmāju. To piedāvājums ir ievērojami mazāks nekā lielas platības dzīvokļiem. Lielāku uzmanību potenciālais pircējs pievērš dzīvokļu platībai, kvalitātei un vietai. Kā līdz šim vairāk ir pieprasīti dzīvokļi ar remontu, bet par saprātīgu cenu. Par mazsvarīgāku faktoru ir kļuvusi ēkas sērija. 1 un 2 - istabu dzīvokļu cena jūlija mēnesī bija 1304 EUR/kv.m., bet, atskatoties uz gada sākumu, šī cena bija 1536 EUR/kv.m, kas bija par 15,1 % augstāka.
Cenas straujāk samazinās trīsistabu un vairāk istabu dzīvokļiem. To piedāvājums ir ievērojami lielāks kā 1 un 2 – istabu dzīvokļiem, kas būtiski ietekmē to likviditāti un cenu. Jūlijā vidējā neremontētu dzīvokļu cena bija 1253 EUR/kv.m. Atsevišķiem lielas platības dzīvokļiem cena var tikt samazināta pat līdz ~1000 EUR/kv.m, taču tas nepalielina pircēju interesi. Šī situācija vēlreiz norāda, ka pircēji dzīvokļu izvēlē nebalstās, kā pirms gada, tikai pēc diviem faktoriem: ēkas sērijas un mikrorajona, bet arī pēc citiem cenu ietekmējošiem lielumiem.
Salīdzinot savstarpēji mikrorajonu cenas, dārgākie dzīvokļi ir Teikā - 1451 EUR/kv.m un Āgenskalnā – 1339 EUR/kv.m, bet lētākie dzīvokļi ir iegādājami Bolderājā – 1170 EUR/kv.m. Pārējos Rīgas rajonos cenas ir robežās no 1196 – 1318 EUR/kv.m.

DZĪVOKĻI RĪGAS CENTRĀ UN VECRĪGĀ

Jūlijā centra dzīvojamās platības tirgus bija aktīvs. Vislielāko interesi potenciālajiem pircējiem izraisīja dzīvokļi Klusajā Centrā renovētajās mājās un jaunajos projektos, ka arī salīdzinoši lēti dzīvokļi Centra perifērijā: nelielās platības ap 40 – 50 kv.m cenu diapazonā no 50 000 līdz 100 000 EUR. Runājot par jaunām tendencēm, jāatzīmē pircēju nerezidentu sastāva maiņa. Ja agrāk galvenokārt bija Lielbritānijas, Īrijas vai Skandināvu valstu pilsoņi, tad tagad tie pārsvarā ir no Krievijas, Kazahstānas vai Uzbekistānas.
Salīdzinot cenas mēneša beigās un mēneša sākumā, var secināt, ka cenas nav mainījušas, bet tomēr pārdevēji atsevišķos gadījumos ir gatavi uz cenu samazinājumu 5 – 10 % robežās.
Salīdzinot ar šā gada janvāri, dzīvokļu cenas attiecīgajā sektorā ir samazinājušās par 7 – 12 %.

ZEMES TIRGUS (platības līdz 2000 kv.m)


Saskaņā ar zemesgrāmatas datiem, jūlijā reģistrēts par 10 % vairāk zemes pārdošanas darījumu kā iepriekšējos 4 – 5 mēnešos, kad darījumu skaits praktiski nemainījās. Līdz ar to var secināt, ka vasaras sākumā tirgus aktivitāte šajā segmentā ir nedaudz pieaugusi. Visaktīvākie rajoni, tāpat kā iepriekš, ir Ķekava, Mārupe, Babīte, Ropaži un Olaines pagasts.
Salīdzinot ar gada sākumu, privātapbūves zemes gabaliem cenas ir samazinājušās no 5 – 20 % robežās. Mazākais cenu kritums ir apbūves gabaliem apdzīvotu rajonu centros vai to tuvumā, ar ierobežotu gruntsgabalu piedāvājumu, bet lielākais ir izteikts nepopulārākajos rajonos, ārpus apdzīvotu vietu centriem, kur ir slikti attīstīta infrastruktūra un inženierkomunikāciju nodrošinājums. Vislielākais cenu samazinājums fiksēts mazdārziņu teritorijās – šeit pēdējā pusgada laikā cenas pazeminājušās pat līdz 30 – 40 %.

PRIVĀTMĀJU TIRGUS

Jūlijā privātmāju tirgū nav vērojamas izmaiņas salīdzinot ar iepriekšējiem mēnešiem. Joprojām ir zema aktivitāte no pircēju puses. Potenciālo pircēju interesese aprobežojas ar piedāvājumu analīzi, kas tikai atsevišķos gadījumos realizējas ar darījuma slēgšanu.
Privātmāju tirgū lielākā interese ir pēc nelielām ēkām ar platību 100 – 130 kv.m, ar veiktu pilnu iekšējo apdari, cenu kategorijā 140 000 - 180 000 EUR. Cenu amplitūdu būtībā nosaka zemes iegādes izmaksas konkrētajā vietā, nevis celtniecības izmaksas.
Salīdzinot ar šā gada janvāri tipveida individuālajām dzīvojamām ēkām (150 – 180 kv.m, zeme 1500 kv.m) cenu kritums ir robežās no 10 – 15 %.
Privātmāju (150 – 180 kv.m, zeme 1500 kv.m) cenas Rīgas apkārtnē saglabājas robežās no 255 000 – 285 000 EUR. Par ēku ar pabeigtiem iekšdarbiem un labiekārtotu teritoriju ap māju prasa 1100 – 1600 EUR/kv.m.

BIROJU TELPAS

2008. gada jūlijā biroju telpu sektorā vērojama nemainīga aktivitāte nekustamo īpašumu tirgū. Tas parāda kādreizējā komercplatību tirdzniecības aktivitātes sezonālā rakstura beigs. Palielinās pieprasījums pēc biroju telpām nomas sektorā, kuru platība ir 250 – 900 kv.m. Galvenokārt šādu aktivitāti uztur starptautiskas kompānijas. 2008. gada pirmā pusgada laikā būtiskas nomas maksu svārstības nav vērojamas.
Šā gada pirmajā pusē, kad pirkšanas/pārdošanas tirgus biroju segmentā bija mazaktīvs, liela daļa attīstītāju bija spiesti mainīt savu koncepciju no pārdošanas uz pārdošanas/iznomāšanas stratēģiju, savukārt jūlija mēnesī bija vērojama pieaugoša interese par biroju iegādi īpašumā. Šādas izmaiņas varētu būt skaidrojams ar uzņēmēju ilgtermiņa interesēm. Pieaugot nomas maksām uz inflācijas rēķina un finansiāliem aprēķiniem, dažkārt iegādāties vai uzbūvēt īpašumu pašu vajadzībām ir izdevīgāk nekā nomāt. Bez tam, uzņēmumam ir palielināts pašu kapitāls un tas var veiksmīgāk prognozēt un regulēt savus nākotnes izdevumus un uzņēmējdarbības vīziju. Tomēr jāuzsver, ka jautājums, kādu stratēģiju izvēlēties, atkarīgs vienīgi no konkrētā uzņēmuma darbības sfēras, specifikas un nākotnes mērķiem Latvijā.
Pašreizējā ekonomiskā situācija, inflācijas un dažādu pakalpojumu tarifu kāpumi, katram uzņēmumam liek domāt kā samazināt izmaksas tā, lai neciestu sniegtā pakalpojuma vai produkta kvalitātes rādītāji. Komercplatību tirgus ir izdevīgākā pozīcijā, salīdzinot ar valsts inflācijas apkarošanas politikas īstenošanas rezultātā skarto dzīvojamo platību sektoru. Komercplatību tirgū būtisks cenu samazinājumu netiek prognozēts, tomēr cena var samazināties objektiem, kur par prioritāti nav izvirzītas nomnieku un investoru ilgtermiņa intereses.
"Pašlaik biroju telpu tirgus sektorā novērojama tendence, ka nomnieki arvien lielāku vērību pievērš cenas/sniegto pakalpojumu/komforta attiecībai. Pieaugot kvalitatīvam piedāvājumam, ir vērojama uzņēmumu tendence mainīt savu atrašanās vietu, vienlaicīgi uzlabojot gan kvalitātes standartus, gan iegūstot izmaksu samazinājumu. Biroju telpas, kas apmierinātu klientu prasības pēc kvalitātes un vienlaicīgi būtu arī izdevīga nomas noteikumu pakete, potenciālajam nomniekam kļūst par aktualitāti arī tāda iemesla dēļ, ka aizvien vairāk ārzemju kompāniju meklē sev piemērotas telpas. Tās ir pieradušas pie augstiem kvalitātes un paredzamiem, sabalansētiem nomas maksas nosacījumiem": tā komercnodaļas vadītājs Artūrs Bogdanovs.
Nomas maksas nav būtiski mainījušās un tās B klases biroju telpām ir 12 – 18 EUR/m2 mēnesī, A klases birojiem 18 – 23 EUR/kv.m mēnesī. Ēkas apsaimniekošanas izdevumi ir robežās no 0,87 EUR līdz 4 EUR par vienu kv.m.


TIRDZNIECĪBAS PLATĪBAS

Pēc Ober-Haus apkopotās informācijas, līdzīgi kā biroju telpu sektorā, jūlijā aktivitāte tirdzniecības platību segmentā nav mazinājusies. Ir vērojama tendence, ka vairāki uzņēmumi atbrīvo telpas finansiālu vai kādu citu stratēģisku mērķu dēļ, bet vieta nepaliek neaizpildīta, jo ir daudz citu uzņēmumu, kuri ir gatavi ieņemt atbrīvotās platības un biznesa koncepcija ļauj tiem veiksmīgi iekarot tirgus pozīcijas. Nemainīgi liels pieprasījums ir pēc komercplatībām tirdzniecības centros. Bez tam, salīdzinot ar šā gada janvāri, telpu nomas maksu lielumi nav būtiski mainījušies.
Aizvien lielāku popularitāti un atsaucību no klientu puses iegūst nelielie "veiksmīgie" tirdzniecības centri Rīgas mikrorajonos. Šādu tirdzniecības platību popularitāti veicina relatīvi zemākas nomas maksas (no 15-35 EUR/kv.m) kā lielajos tirdzniecības centros ("Alfa", "Domina", "Spice" u.c.) un sava lokālā novietojuma dēļ, iespējas piesaistīt apkārtējo dzīvojamo māju iedzīvotājus, kuri laika un naudas līdzekļu ekonomijas nolūkā dod priekšroku salīdzinoši nelielai tirdzniecības platībai. Galvenais priekšnosacījums šāda tirdzniecības centra veiksmīgai darbībai ir piesaistīt kādu no atpazīstamām pārtikas tirgotāju ķēdēm kā enkurnomnieku, kas vēlāk esošo lokālo tirdzniecības centru padara pievilcīgu vairākiem citiem neatkarīgiem tirgotājiem.
Ar visintensīvāko gājēju plūsmu pie ielām Vecrīgā (Vaļņu un Kaļķu iela) un Rīgas centrā (Kr. Barona un Tērbatas ielas līdz Stabu ielai) tirdzniecības platību nomas maksas ir vidēji 40-70 EUR/kv.m. Tomēr Rīgas centrā (Kr. Barona un Tērbatas ielas līdz Stabu ielai), salīdzinot ar šā gada janvāri, telpu nomu cenas ir ievērojami samazinājušās - pat līdz 30%. Vecrīgā šāda tendence nav novērota.
Pārējā Rīgas teritorijā (mikrorajoni, centrs, bet ar mazāk intensīvu gājēju plūsmu) nomas maksa nostabilizējusies robežās no 15 - 40 EUR/kv.m.
Tirdzniecības telpu pārdošanas cenas nav mainījušās, saglabājot iepriekšējā mēneša cenu līmeni, kas ir 5000 – 7000 EUR/kv.m Rīgas centrā, Vecrīgā 7000 – 10 000/kv.m.


NOLIKTAVAS UN RAŽOŠANAS TELPAS

Jūlija mēnesī, atšķirībā no tirdzniecības platību un biroju segmenta, noliktavu un ražošanas telpu sektorā tirgus ir bijis ļoti mazaktīvs, kas skaidrojams ar "atvaļinājuma laiku". Tā ir ikgadēja tendence, kad klientu aktivitātes pēc saulgriežiem ir samazināta, taču tā atjaunojas augusta vidū.
Salīdzinot ar šā gada janvāri, tirgū palielinājies C klases noliktavu telpu piedāvājums, tomēr to sliktais tehniskais stāvoklis ir neatbilstošs klientu prasībām.
Attīstītāji, nespējot iznomāt lielās noliktavu platības (2000-5000 kv.m), sāk reaģēt uz tirgus pieprasījumu un ir gatavi nomniekiem piedāvāt telpas sākot no 500 kv.m.
Pasliktinoties ekonomiskajai situācijai, daudzi uzņēmumi izvēlas samazināt nomājamās platības. Lai nepazaudētu jau esošos klientus, attīstītāji ir spiesti samazināt iznomāto telpu platību un meklēt jaunus nomniekus atbrīvotajām platībām.
Jūlija mēnesī noliktavu tirgū nomas cenas būtiski nav mainījušās un ir no 3.5-7 EUR par vienu kv.m., atkarībā no noliktavu efektivitātes, būvniecības gada, kapacitātes, inženiertehniskā nodrošinājuma, infrastruktūras un atrašanās vietas. Salīdzinot ar šā gada janvāri, var secināt, ka arī šajā laika periodā nomas maksas nav būtiski mainījušās.


Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.