building.lv skaitļos

Lietotāji online25
Aktīvie uzņēmumi19830
Nozares ziņas33032
Nereti cilvēki aizmirst, ka kultūras pieminekļi ir visa mūsu valsts bagātība : building.lv - par būvniecību Latvijā

Nereti cilvēki aizmirst, ka kultūras pieminekļi ir visa mūsu valsts bagātība

Nereti cilvēki aizmirst, ka kultūras pieminekļi ir visa mūsu valsts bagātība

Intervija ar A/S Būvuzņēmums Restaurators valdes priekšsēdētāju Valdi Uzariņu

autors: Nereti cilvēki aizmirst, ka kultūras pieminekļi ir visa mūsu valsts bagātība
Foto: Nereti cilvēki aizmirst, ka kultūras pieminekļi ir visa mūsu valsts bagātība; autors: Nereti cilvēki aizmirst, ka kultūras pieminekļi ir visa mūsu valsts bagātība
Intervija ar A/S Būvuzņēmums Restaurators valdes priekšsēdētāju Valdi Uzariņu

A/S Būvuzņēmums Restaurators dibināts 1993.gadā uz bijušās Kultūras ministrijas Zinātniskās rekonstruēšanas pārvaldes bāzes. Ir nosvinēta 10 gadu jubileja. Kā privāts uzņēmums strādā 12 gadus.

Restaurācija ir māksla - priekšmeta rehabilitācija un tā atgriešana savā sākotnējā veidolā, nepasliktinot tā fizikāli ķīmiskās īpašības. Kādi ir restauratora galvenie nosacījumi?

Restauratoru galvenais uzdevums visos laikos ir nemainīgs Latvijai svarīgu kultūras pieminekļu saglabāšana, tos restaurējot un veicot pastāvīgus apkopes darbus. Restauratora darbs sevī ietver kultūras vērtību tehniskā stāvokļa izpēti, to aizsargāšanu, konservāciju un restaurāciju. Darbus un procesus nedrīkst veikt analfabēts – nepieciešams profesionāls restaurators.

Restaurators ar savu darbu nedrīkst aizsegt vai izjaukt autora darba autentiskumu. Restaurācijas procesā nedrīkst zust nekas no priekšmeta identitātes.
Restaurators nedrīkst pēc sava prāta papildināt vai "uzlabot" priekšmetu atbilstoši mūsdienu tehnoloģijai, tā izmainot pieminekļa dokumentalitāti.
Restaurācijas galvenais uzdevums ir likvidēt sairšanas procesu cēloņus un sekas.

Kāda ir uzņēmuma galvenā darbības joma?

Uzņēmuma darbības joma nav mainīta, tā ir saglabājusies. Veicam visu veidu restaurācijas un renovācijas darbus ēkās un arhitektūras pieminekļos.
Būvējam arī jaunbūves, bet ne tik lielā apjomā kā citi uzņēmumi.

Šodien uzņēmumam ir liela ražošanas bāze, kas ļauj gan restaurēt, gan operatīvi izgatavot no jauna jebkura veida izstrādājumus mākslinieciskās restaurēšanas iecirknī, galdniecībā, metālapstrādes darbnīcā, lustru cehā un smēdē.

Kur uzņēmuma speciālisti gūst zināšanas?

Uzņēmumā strādā pieredzes bagāti restauratori un inženiertehniskie darbinieki, kuri savas zināšanas nodod tālāk jaunajiem mūsu speciālistiem. Mākslinieciskā iecirkņa vadītājs Alberts Jukonis vairākus gadus rekonstrukcijas jomā strādājis arī Anglijā. Zināšanas nāk no pieredzes.

Ikviens objekts ir īpašs, ievērības cienīgs ar savu senu vēsturi…

Restaurētie objekti runā paši par sevi: Sv. Pētera baznīca, Rundāles pils, Lielā Ģilde, Leļļu teātris, Doms, Turaidas pils, Brīvības piemineklis, Šlokenbekas muiža, Jaunpils, Dundagas pils, Brāļu kapi, Ungurmuižas kapeņu sarežģīti kalumi, Pētera, Doma, Baldones, Biķernieku u.c. baznīcu gaiļi un vēl daudzi citi objekti, kuri bez šīm rūpēm un ieguldītajiem līdzekļiem, šodien būtu laika zoba saēsti un izsvītroti no tūristiem apskatāmo kultūrvēsturisko objektu saraksta.

Patlaban kopā ar būvniecības uzņēmumu Re&Re veicam koka restaurācijas darbus Benjamiņa namā un rekonstrukcijas darbus viesnīcai Monika. Šogad šie objekti tiks nodoti ekspluatācijā. Darbu apjoms saistīts ar mūsu profilu – koka paneļu un lustru restaurācijas darbiem. Uzsākti veidojumu restaurācijas darbi objektā "Alberta nams".

Kādas nākotnes perspektīvas saskatāt restaurācijas jomai Latvijā?

Gribētu novēlēt, lai valstī privātiem investoriem būtu vairāk naudas, kas tiktu novirzīta kultūras pieminekļu saglabāšanai un restaurācijai.

Patlaban situācija ir skumīga. Nepietiekamā valsts finansējuma dēļ pienācīgā apjomā nav iespējams saglabāt un uzturēt kultūras pieminekļus.

Ar interesi iepazinos ar Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas vadītāja Jura Dambja viedokli, ka būtu nepieciešams izstrādāt nodokļu atlaides kultūras pieminekļu īpašniekiem un lietotājiem, atvieglojot viņu vēlmes, iespējas un rūpes restaurēt šos nozīmīgos pieminekļus. Kopā ar valsts atbalstu iespējas būtu lielākas. Līdz ar to kultūras pieminekļi tiktu vairāk uzturēti un saglabāti. Manā skatījumā ideja par nodokļu atlaidēm ir apsveicama.

Rietumvalstīs jau vismaz 30 gadus ir šādas atlaides - ja kāds dzīvo vēstures kultūras piemineklī valsts piešķir daļu līdzekļu ēkas uzturēšanai. Šis ierosinājums pie mums nonācis pēc ilgiem gadiem un, cerams, tiks ņemts vērā. Cik zināms, Ventspils pašvaldība jau pašreiz ar savu finansiālo ieguldījumu atbalsta kultūras pieminekļu restaurāciju.


Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.