Noderīgi padomi, veicot darbības ar nekustamo īpašumu
Kā rāda prakse, cilvēkiem tomēr nav pieredzes un zināšanu par to, kas viņiem būtu jāievēro un kādiem nosacījumiem jāpievērš uzmanība, pērkot nekustamo īpašumu.
Foto: Noderīgi padomi, veicot darbības ar nekustamo īpašumu; autors: Noderīgi padomi, veicot darbības ar nekustamo īpašumuKam noteikti jāpievērš uzmanība, iegādājoties īpašumā dzīvokli jaunā projektā un par to, kā veidot konstruktīvu sadarbību ar klientiem, stāsta a/s "Māju serviss KSA" pārdošanas vadītājs Aigars Briedis.
Cilvēkiem ir dabiska vēlme dzīvot modernā, labi iekārtotā, komfortablā dzīvoklī. Kā rāda prakse, cilvēkiem tomēr nav pieredzes un zināšanu par to, kas viņiem būtu jāievēro un kādiem nosacījumiem jāpievērš uzmanība, pērkot nekustamo īpašumu. Bieži vien cilvēki, iegādājoties dzīvokli vai māju privātciematā īpašumā, nav informēti par reālo situāciju. Viņiem tiek sasolītas daudzas lietas, ko dažkārt nezinām pat mēs kā apsaimniekotāji, jo neesam bijuši klāt rezervācijas vai pirkuma līguma slēgšanas brīdī, kad potenciālajam pircējam tiek solīta debess manna. Savukārt, pēc dzīvokļa pirkuma, noslēdzot apsaimniekošanas līgumu ar mums, dzīvokļu īpašnieki loģiski vēršas pie mums, ja atklājas kādas nepilnības vai nu celtniecībā vai juridiskajās lietās. Viņi ne reti uzskata, ka vainīgi esam mēs un ka tāpēc mums konstatētās nepilnības ir arī jānovērš. Prakse rāda, ka cēlonis tam ir regulu trūkums no vienas puses un no otras puses nesakārtotība šajā jauno nekustamā īpašumu projektu attīstīšanas biznesā.
Kā jau kurā katrā uzņēmējdarbībā ir saprotama projektu attīstītāju vēlme nopelnīt, jo cilvēkiem tiešām vajag jaunus mājokļus. Taču projektu attīstītājiem ir sava atbildība, celtniekiem ir sava un mums kā gatavā produkta – mājokļa - apsaimniekotājiem – sava. Taču dzīvokļa īpašniekiem, tāpat kā bieži vien arī pašiem projektu attīstītājiem nav īstas skaidrības, kur beidzas viena un kur sākas otra uzņēmēja atbildība. Taisnības labad ir jānorāda, ka jauno projektu vadīšana ir samērā jauna uzņēmējdarbības nozare un tā attīstās stihiski, pēc tirgus likumiem. Līdz ar to nav izstrādāts algoritms, kas kurā brīdī un kā tieši būtu jādara katram no projektā iesaistītajiem uzņēmējiem, kādi nosacījumi vai garantijas ir jāparedz pie vienas vai otras situācijas, kad objekts jau ir izpārdots. Kā rīkoties šādās situācijas un kādus lēmumus pieņemt, ir ļoti svarīgi. Jo tas viennozīmīgi ir saistīts ar nekustamā īpašuma attīstītāj kompānijas reputāciju. Ja projekts būs slikts un dzīvokļu vai māju īpašnieki būs neapmierināti, šī informācija ātri kļūs zināma lietpratēju vidū un ar masu mediju starpniecību arī potenciālo pircēju vidū. Nākamo projektu šādam attīstītājam jau būs grūtāk izpārdot. Visticamāk tas nebūs iespējams. Mazāks risks būs tiem nekustamā īpašuma pircējiem, kuri iegādāsies nekustamo īpašumu pie tiem projektu attīstītājiem, kuriem ir līgums ar profesionālu nekustamā īpašuma apsaimniekotāju. Tāpat kā jebkura uzņēmējdarbība, arī māju apsaimniekošana, prasa profesionālu pieeju, speciālas zināšanas.