Nosaka būvdarbu veikšanas termiņus un pienākumu informēt sabiedrību
Ministru kabinets š.g.11.jūnijā apstiprināja grozījumus vispārīgajos būvnoteikumos (turpmāk – Noteikumi), nosakot maksimālo būvdarbu veikšanas ilgumu izsniegtās būvatļaujas laikā, kā arī sabiedrības informēšanas kārtību par plānotajiem būvdarbiem. Tādejādi tiks veicināta gan pašmāju, gan ārvalstu komersantu investīciju veikšana Latvijā, radot paredzamāku būvniecības procesu, neradot risku apturēt uzsākto investīciju projektu un zaudēt jau veiktos ieguldījumus.
Ar mērķi pasargāt sabiedrību un vidi no ilgstoša būvniecības procesa un dzīves kvalitātes pasliktināšanās, noteikumi paredz, ka pēc būvatļaujas saņemšanas, būvdarbi tiks īstenoti ne ilgāk kā 5 gadi (būves, kurām tika veikts ietekmes uz vidi novērtējums vai sabiedriskā apspriešana) vai 8 gadi (būves, par kurām sabiedrība netika iesaistīta lēmuma pieņemšanā). Šajā laikā būs jāpabeidz būvdarbi un jānodod būve ekspluatācijā. Noteiktie 5 vai 8 gadi attiecas tikai uz būvdarbiem, bet neattiecas uz sākotnējo ieceres saskaņošanu un būvprojekta izstrādi. Tātad arī privātmājas būvniecībai tiks noteikts, ka būvdarbi ir jāpabeidz 8 gadu laikā. Tāpat arī jebkuram valstij vai pašvaldībai svarīgam objektam būs jāiekļaujas šajos termiņos.
Lai sekmētu iedzīvotāju informētību par plānotajiem būvdarbiem un izvairītos no gadījumiem, kad tiek apstrīdēti jau uzsākti būvdarbi, tiek noteikti gadījumi, kad pasūtītājam, saņemot būvatļauju, jāinformē blakus esošo zemes gabala īpašnieki par būvniecību un gadījumi, kad zemes gabalā ir jāizvieto būvtāfele. Noteikumi paredz, ka par saņemto būvatļauju trīs dienu laikā pasūtītājs, ierakstītā vēstulē, informē tos nekustamā īpašuma īpašniekus, kuru nekustamie īpašumi robežojas ar zemes gabalu, kurā atļauts veikt būvdarbus un izvieto zemes gabalā būvtāfeli.
Rakstveida paziņojumu nosūta un būvtāfeli novieto, ja plānota ēkas rekonstrukcija pilsētas vai ciema teritorijā, kuras rezultātā tiek mainīta ēkas funkcija (lietošanas veids) vai apjoms, kā arī jaunas būves būvniecība (izņemot viena vai divu dzīvokļu mājas, palīgēkas, žogu, teritorijas labiekārtojuma, transporta būves būvniecība vai inženiertīklu izbūve, kā arī īslaicīgas lietošanas būvju un mazēku būvniecības gadījumā). Būvtāfeli novieto vietā, kas vērsta pret publisku vietu, norādot būvniecības ieceri (būvniecības veidu un adresi), ierosinātāju, projektētāju, būvniecības ieceres metu vai situācijas plānu, informāciju par būvatļaujas spēkā stāšanās laiku.
Informēšanas kārtība nebūs jāpiemēro, ja paredzētai būvei tika izstrādāts detālplānojums vienlaicīgi ar skiču projektu vai tika rīkota būvniecības publiskā apspriešana saskaņā ar Būvniecības likuma 12.pantu.
Cita starpā noteikumi paredz vienkāršotu kārtību lodžiju aizstiklošanai, kā arī paredz, ka turpmāk nevajadzēs izstrādāt būvprojektu un saņemt būvatļauju reklāmas objektiem, kā arī to nojaukšanai. Tāpat noteikumos tiek precizētas vienotās iesnieguma formas – Iesniegums uzskaites karte (uzsākot būvniecību), būvatļauja, kā arī izstrādāta jauna forma – būvatļaujas pieprasījums, precizējot informāciju, kas būvniecības ierosinātājam ir jāsniedz.
Detalizētāk ar Ekonomikas ministrijas izstrādātajiem grozījumiem Ministru kabineta 1997.gada 1.aprīļa noteikumos Nr.112 "Vispārīgie noteikumi" var iepazīties Ministru kabineta tīmekļa vietnē: http://www.mk.gov.lv/lv/mk/tap/?pid=40265855&mode=mk&date=2013-06-11