Noslēdzies pirmais balkonu konkurss Rīgā
2012. gada 30. augustā ar uzvarētāju apbalvošanu noslēdzās balkonu konkurss par interesantāko balkona risinājumu, kuru jaunajā projektā Biķernieku ielā 160 rīkoja NCC Housing sadarbībā ar objekta apsaimniekotāju Namu apsaimniekošana. Balvas, kuras nodrošināja veikalu tīkls K –rauta, saņēma seši dzīvokļu īpašnieki.
Konkurss" Par skaistāko un interesantāko balkonu risinājumu projektā NCC Mājas Biķernieku ielā 160, Rīgā" tika izsludināts jūlijā un tajā, iesniedzot savu pieteikumu varēja piedalīties ikviens projekta dzīvokļa īpašnieks. Konkursa darbus vērtēja žūrijas komisija, kurā kopā ar NCC Housing un Namu apsaimniekošana pārstāvjiem iesniegtos pieteikumus vērtēja arhitekte Ilze Rudzāte un žurnāla "Latvijas būvniecība" galvenā redaktore Agrita Lūse. Komisija novērtēja balkonu iekārtojuma atbilstību mājas arhitektoniskajam risinājumam, tā funkcionālo plānojumu, atpūtas vietu izvietojumu un augu izmantojumu balkona iekārtojumā.
Balkoni tāpat kā dzīvoklis, ir privātais īpašums, un pēc iegādes tie vairs nav tikai arhitekta ieceres materializācija, bet gan īpašnieka dzīves telpa. Tādējādi vienādās arhitektūras detaļas kopējā nama fasādē transformējas telpās, kas nepārtraukti mainās un kurās norisinās īsta dzīve ar visā tās daudzveidībā. "Cik man zināms tas ir pirmais šāda veida konkurss Rīgā, vismaz jaunajos objektos. Ideja, rīkot konkursu, dzima vasaras sākumā, kad, apsekojot objektu Biķernieku ielā 160, patīkami pārsteidza ziedu krāšņums atsevišķos balkonos. Nolēmām atbalstīt un veicināt īpašnieku centienus balkonu labiekārtošanā," konkursa ieceri skaidro NCC valdes loceklis Mareks Kļaviņš.
"Dzīvokļu īpašnieki mūsu objektos ir pārsvarā ikdienā aizņemti darījumu cilvēki, tāpēc konkursa pieteikumu skaits nebija liels," konkursu komentē Mareks Kļaviņš."Iespējams, skrupulozi vērtētāji balkonu dizainos varētu norādīt uz dažām nama arhitektūrai neatbilstošām detaļām, tomēr mūs vairāk saistīja tieši neordinārais un īpašnieku idejas, tāpēc ar divām veicināšanas balvām atbalstījām arī tos balkonu īpašniekus, kuru ieguldījums balkona labiekārtošanā ir acīmredzams, bet kuri konkursam nebija pieteikušies," stāsta NCC vadītājs.
"Daudzdzīvokļu nama balkons tā ir privātā dzīves telpa, kas, ietiecas apkārtējā vidē, ne tikai eksponējot balkona īpašnieka dzīvesveidu un stilu, bet vienlaicīgi kļūstot par publisko telpas, tās arhitektoniskās un ainaviskā risinājuma elementu," apdzīvota balkona ietekmi uz pilsētvidi skaidro žurnāla "Latvijas Būvniecība" galvenā redaktore Agrita Lūse. "Jāizceļ tas, ka jaunajos projektos, kas pilsētvidē ienāk ar laikmetīgu arhitektūru, balkonos vairs netiek turpinātas padomju tradīcija – veidot lietu glabātavu, bet gan tie veidojas par privātās dzīves vidi un savdabīgu publiskās telpas mikrokosmu, kas īpašniekiem ļauj komunicēt savstarpēji un piedāvā minimālās devās izjust dabu. Balkona funkcionalitāte ir daudzveidīga. Tā ir komunikācijas, meditācijas un relaksācijas vieta," uz izmaiņām balkonu izmantojumā norāda Agrita Lūse. "Ir patīkami, ka tiek domāts par ārtelpu funkciju dažādiem lietotājiem un balkona dizaina veidošanas principiem," papildina žūrijas komisijas locekle arhitekte Ilze Rudzāte.
"Šis mums bija pirmais konkurss, taču kopā ar apsaimniekotāju ceram, ka vismaz šajā objektā tas kļūs par ikgadēju tradīciju. Pieļauju domu, ka nākotnē konkurss varētu kļūt daudz plašāks un aptvert visus mūsu objektus, bet varbūt kāds šo ideju tālāk attīstīs visas pilsētas mērogā," konkursu izvērtējot, secina Mareks Kļaviņš.