building.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi19585
Nozares ziņas33011
Noslēgusies Mālpils muižas rekonstrukcija : building.lv - par būvniecību Latvijā

Noslēgusies Mālpils muižas rekonstrukcija

Noslēgusies Mālpils muižas rekonstrukcija

Pēc divu gadu ilgiem būvdarbiem pabeigta 18. gs. celtās Mālpils muižas Kungu mājas rekonstrukcija. Mālpils muiža ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis, kas atjaunots, maksimāli saglabājot tā vēsturisko, klasicisma stilam raksturīgo arhitektonisko veidolu. Muižas rekonstrukcijā ieguldīti vairāk nekā 3 miljoni latu.

autors: Noslēgusies Mālpils muižas rekonstrukcija
Foto: Noslēgusies Mālpils muižas rekonstrukcija; autors: Noslēgusies Mālpils muižas rekonstrukcija
Pēc divu gadu ilgiem būvdarbiem pabeigta 18. gs. celtās Mālpils muižas Kungu mājas rekonstrukcija. Mālpils muiža ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis, kas atjaunots, maksimāli saglabājot tā vēsturisko, klasicisma stilam raksturīgo arhitektonisko veidolu. Muižas rekonstrukcijā ieguldīti vairāk nekā 3 miljoni latu.

Mālpils muižas īpašnieki ir uzņēmēja un mecenāta Alda Plauža ģimene, kurai muižas atjaunošana tās kultūrvēsturiskās vērtības dēļ ir pats nozīmīgākais līdz šim īstenotais projekts.

Līga Plaude, SIA "Vestabalt" valdes priekšsēdētāja, Kultūrvēsturiskā mantojuma aizsardzības un attīstības biedrības valdes locekle: "Mālpils muižas atjaunošana tās agrākajā krāšņumā ir mūsu ģimenes sirds projekts un lepnums, kas savas unikalitātes dēļ pat pārspēj līdz šim atjaunotās jūgendstila ēkas vēsturiskajā Rīgas centrā. Neaprakstāmas ir sajūtas, kas rodas, šobrīd lūkojoties uz atjaunoto muižu un zinot, kāda tā bija fiziski un morāli novecojusi vēl pirms pāris gadiem. Līdz ar šīs muižas atjaunošanu mūsu arhitektūras mantojums kļūs bagātāks ar vēl vienu izcilu klasicisma arhitektūras pieminekli un vēstures liecību glabātuvi. Turklāt tas ir veidots tā, lai piesaistītu vietējo un ārvalstu tūristu interesi."

Lai Mālpils muižas piedāvātās rekreācijas iespējas varētu izmantot ikviens, šobrīd muižā ir ierīkota dizaina četrstāvu viesnīca ar 23 istabām, restorāns, banketu zāle svinībām un semināru zāles.

Mālpils muižas rekonstrukcija norisinājās, ņemot vērā izcilā arhitekta V. Bokslafa projektu, kas izstrādāts 20. gs. sākumā pēc muižas nodegšanas 1905. gadā. Pašas Mālpils muižas pirmsākumi datējami ar 18. gs. otro pusi, un tā celta baronam Gustavam Vilhelmam fon Taubem.

Nākotnē plānots turpināt muižas kompleksā ietilpstošo pārējo ēku attīstību, kā nākamo restaurējot Mālpils muižas Oranžēriju jeb Dārza māju.

Restaurēta, saglabājot senatnīgās vērtības
Objekta rekonstrukcija uzsākta 2007. gada maijā, lielos celtniecības darbus pabeidzot jau pēc pusotra gada, lai gan darbs pie tehniskā projekta izstrādes un objekta vēsturiskās izpētes tika uzsākta 2003. gadā.

Rekonstrukcijas laikā tika veikta ēkas bojāto būvkonstrukciju, tai skaitā apdares demontāža, un jumta nomaiņa, kā arī ēkas pārsegumu, logu un stāvvadu nomaiņa. Tika atjaunots un nomainīts grīdas segums, restaurētas sienas, kāpnes, durvis un atjaunoti ēkas interjeri. Uzstādīta santehnika, atjaunota ēkas ārējā apdare, fasāde, ārdurvju nomaiņa. Rekonstruētas un modernizētas inženierkomunikācijas. Remontēti piebraucamie ceļi un ielas, sakopta un labiekārtota apkārtējā vide – muižas pagalms un pirmā kārta no muižas vēsturiskā parka. Rekonstrukcijas projekta arhitekte ir Dita Lapiņa no projektēšanas biroja "Kroks" un interjera dizainere – Ināra Cine.

L. Plaude: "Restaurācijas gaitā muižas ārējais tēls ir maksimāli pietuvināts vēsturiskajam oriģinālam un pēc iespējas saglabāts vecais telpu plānojums. Muižā veidoti gan vēsturiski pamatoti jauni interjeri, gan atjaunoti esošie. Mālpils muižas Kungu mājā var aplūkot atrestaurētus vecos kamīnus un podiņu krāsnis, tumšos ozolkoka paneļu griestus, atjaunotu svinību zāļu zvaigžņu parketu, ozolkoka kāpnes, 19. gs. velves, oriģinālās koka sijas un āra terasi. Muižas interjers papildināts ar antīkām klasicisma un bīdermeijera stila mēbelēm: kumodēm, krēsliem, dīvāniem un spoguļiem, latviešu vecmeistaru gleznām, vēsturisku klavesīnu, svečturiem un citām vērtīgām greznumlietām."

Mālpils muiža šodien ir vienlaikus gan objekts ar valsts kultūras nozīmi, gan tūrisma un atpūtas komplekss ar augstas klases dizaina viesnīcu un restorānu. Baroka stila parks, dabas ainava un pārējās muižas kompleksā ietilpstošās ēkas sniedz dažādas atpūtas iespējas. Romantiski izbraucieni pa dīķi koka laivās. Kafijas baudīšana kokgriezumiem rotātajā Tējas Namiņā. Pastaigas cauri plašajam muižas parkam, šķērsojot Mīlestības tiltiņu. Tējas malkošana, aplūkojot muižas bibliotēkas grāmatu krājumus. Izturēta vīna baudīšana tieši no muižas vīna pagraba. Atpūta ērtajos Cigāru zāles dīvānos. Spēles bērniem īpaši izveidotā Rotaļu laukumā. Mālpils muiža piedāvā iespēju ar senatnīgiem riteņiem doties uz vietējo pienotavu un nogaršot izslavēto Mālpils sieru.

Piesaistīts ERAF līdzfinansējums
Mālpils muižas Kungu māja ir nodota ilgtermiņa nomā Kultūrvēsturiskā mantojuma aizsardzības un attīstības biedrībai (KMAAB), kurai ir liela pieredze kultūrvēsturisko objektu atjaunošanā. Jāmin, ka KMAAB piedalījās Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) līdzfinansējuma konkursā par Mālpils muižas "Kungu mājas" rekonstrukciju. 2006. gada 12.decembrī tika noslēgts līgums ar CFLA un ERAF par atklāta konkursa projekta ieviešanu un Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansējuma piešķiršanu.

Par Mālpils muižu
Mālpils muižas komplekss ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis, kurā ietilpa 38 ēkas un no kurām saglabājušās astoņpadsmit. Muižas pirmā dzīvojamā ēka celta 1760. gadā barona fon Taubes laikā, kad arī tika rakti pils dīķi un iekopts parks. Kungu māja celta Gustavam Vilhelmam fon Taubem 18. gs. 2. pusē – beigās – klasicisma stilā. 1905. gadā Kungu māja nodega un laikā no 1907.–1911.gadam tika atjaunota neoklasicisma stilā pēc arhitekta Vilhelma L.N. Bokslafa projekta.
Starp daudzajiem V. Bokslafa darbiem vēl var minēt Angļu jūrnieku klubu Pils ielā 11 (1901), Mākslas akadēmijas ēku, Lielās ģildes administratīvo un dzīvojamo ēku Amatu ielā 4 (1903), ūdenstorni Alīses ielā 10, kā arī dzīvojamos namus Kaļķu ielā 6 (1898), Jaunielā 25/29, Leitnera velosipēdu fabriku Brīvības ielā 139, bankas ēku Smilšu ielā 6, gumijas fabriku "Kvadrāts" (1928).

Informāciju sniedza:
Līga Plaude
SIA "Vestabalt"
valdes priekšsēdētāja,
SO "KMAAB"
valdes locekle

Informāciju sagatavoja:
Inese Ozoliņa
Tālrunis: 67358923, 29336923

Banner 280x280

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.