building.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi1672
Nozares raksti32871
Nostrādātā gaisa siltumsūkņi : building.lv - par būvniecību Latvijā

Nostrādātā gaisa siltumsūkņi

Nostrādātā gaisa siltumsūkņi

Visas augšminētās siltumsūkņu iekārtas – lai cik dažādas tās arī nešķistu, apvieno būtisks faktors: to siltuma avots ir āra gaiss. Savukārt, eksistē arī gaisa-ūdens siltumsūkņu grupas agregāts, kas āra gaisa vietā, kā siltuma avotu izmanto mehānisko ventilācijas sistēmu nostrādāto gaisu.

Nostrādātā gaisa siltumsūkņi
17.08.2007., www.building.lv
Rakstīt komentāru šim rakstamUzrakstiet komentāru...
Vēlos izvietot savu rakstu-->



 
Visas augšminētās siltumsūkņu iekārtas – lai cik dažādas tās arī nešķistu, apvieno būtisks faktors: to siltuma avots ir āra gaiss. Savukārt, eksistē arī gaisa-ūdens siltumsūkņu grupas agregāts, kas āra gaisa vietā, kā siltuma avotu izmanto mehānisko ventilācijas sistēmu nostrādāto gaisu.


src=

Tas ir gaisu, kas cirkulējis ēkas ventilācijas sistēmā, uzsilis un kļuvis par visai ievērojama siltuma enerģijas daudzuma nesēju.

Bez tā dēvētā nostrādātā gaisa siltumsūkņa izmantošanas, šis siltais gaiss vienkārši tiktu izpūsts no ēkas caur ventilācijas sistēmas izvadiem, un līdz ar to zustu arī zināms enerģijas daudzums, kas veiksmīgi var tikt izmantots "otrreizējā izstrādes ciklā".

src=Istabas temperatūras nostrādātajam gaisam izplūstot cauri siltumsūkņa iekārtas iztvaicētājam, tajā esošais dzesētājs (nostrādātā gaisa siltumsūkņos kā dzesētājs tiek izmantots propāns), savas zemās viršanās temperatūras dēļ, iztvaiko.
Šajā procesā iekštelpu gaiss atdod savu siltuma enerģiju dzesētājam.
Pēc tam dzesētājreaģenta tvaiks kompresorā tiek saspiests, un tā temperatūra būtiski paaugstinās.

Tālāk sasilušais dzesētājs tiek novadīts uz apkures ūdens katla kondensatoru, kur tas nodod "atgādāto" siltuma enerģiju apkures katla ūdenim. Šī procesa rezultātā, savukārt, dzesētāja temperatūra atkal krītas, un tas no gāzes atkal pāriet šķidrā agregātstāvoklī.
Lai vēl vairāk pazeminātu reaģenta spiedienu un temperatūru, tas cirkulē cauri filtram un izplešanās vārstam – līdz ar to, tas tiek optimāli sagatavots jaunam siltuma enerģijas pārneses ciklam.

Latvijā tirgū jau vairāk kā 10 gadus ir pieejami visaugstākās kvalitātes nostrādātā gaisa siltumsūkņi, ko ražo Zviedru koncerns "Nibe", kuru kompresora jauda ir 650 W.

Nostrādātā gaisa siltumsūknim nav āra agregāta – visa sistēma ir satipināta vienā (vizuāli liela izmēra ledusskapim) līdzīgā korpusā, kas novietojams iekštelpās.


src=Obligāts nosacījums: vietā, kur novietots nostrādātā gaisa siltumsūkņa modulis, jābūt iespējai pieslēgt to pie ēkas kanalizācijas sistēmas, jo iekārtas iekšienē, tās ekspluatācijas rezultātā, rodas visai ievērojams kondensāta (respektīvi, ūdens) daudzums, ko nepieciešams pareizi novadīt.

Dienas laikā siltumsūkņa iekārta saražo pat līdz 10 litriem kondensāta.
Dažādi "Fighter" sērijas nostrādātā gaisa siltumsūkņu modeļi, ko piedāvā "Nibe", piemēroti gan nelielām ēkām (platība līdz 150m2), gan arī lielākiem individuālā (dzīvojamā), gan komerciālā sektora objektiem.

Nostrādātā gaisa siltumsūknis izmantojams kā optimāla un ļoti efektīva apkures atbalsta, bet ne pamata siltumenerģijas nodrošināšanas sistēma, jo tā darbība ciklam ir savs objektīvs ierobežojums – sūknis nevar saņemt vairāk siltuma enerģiju saturošo iekštelpu gaisu, kā to piegādā ventilācija.

Nostrādātā gaisa siltumsūknis kombinējams gan ar ģeotermālām un gaisa-ūdens siltumsūkņu sistēmām, gan ar saules kolektoru iekārtām un gāzes apkures katliem. Iespējams veidot gan automātiski salāgotu kaskādi, gan no atsevišķiem (vadības automātikas līmenī neintegrētiem) elementiem sastāvošu apkures sistēmu.

Tomēr, arī pats par sevi nostrādātā gaisa siltumsūknis ir kompleksa, daudzfunkcionāla iekārta, kas paredzēta ne tikai siltumapgādei (no ventilācijas gaisa atgūto "otrreizējās pārstrādes" siltumu tas novada uz radiatoriem vai apsildāmām grīdām), bet arī siltā ūdens sagatavošanai.

"Nibe" ražotajos nostrādātā gaisa siltumsūkņos integrēta arī karstā ūdens sagatavošanas tvertne (tās lielums, atkarībā no sūkņa modeļa ir no 150 līdz 300 l). Tādējādi, mājā, kur šāda iekārta uzstādīta, iespējams atgūt pat līdz 50% enerģijas, kas patērēta nodrošinot mehāniskās ventilācijas sistēmas darbību.

Uzstādot nostrādātā gaisa siltumsūknis (atkarība no tā modeļa un citiem kopējās apkures sistēmas uzbūves parametriem), jārēķinās ar 5000 latu ieguldījumu, kas noteikti atmaksāsies, jo šis ir ne tikai moderns, bet arī uz maksimālu ēkā patērēto energoresursu izmantošanu vērsts, siltumapgādes sistēmas tehnoloģiskais risinājums. Turklāt, šajās izmaksās iekļauta arī ventilācijas sistēmas izbūve.

Nostrādātā gaisa siltumsūkņa agregātam nav nepieciešama īpaša tehniskā apkope – tā filtru iespējams iztīrīt paša spēkiem dažu minūšu laikā. Tāpat, arī pārprogrammēt iekārtas iestatījumus (siltumsūknis aprīkots ar automātiskās vadības sistēmas displeju) ir vienkārši – šis darbs nekādas īpašās iemaņas neprasa.

Tehniski komplicētākais un grūtākais darbs ir pašas iekārtas uzstādīšana un pieslēgšana, kā arī, ja nepieciešams, automātiskās vadības sistēmas salāgošana ar jau esošajiem apkures sistēmas elementiem, un to vislabāk un drošāk atstāt profesionāļu ziņā.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.