Nākotne pieder videi draudzīgai apsildei - infrasarkano staru apkures sistēmām
Domājot par ekonomisku un videi draudzīgu dzīvesveidu, arvien vairāk cilvēku izvēlas netradicionālus, alternatīvus mājokļa apsildes risinājumus. Tādus, kas ļauj gan ietaupīt, gan sniedz komfortu un nodrošina veselīgu mikroklimatu iekštelpās. Viens no šādiem veidiem ir infrasarkano staru (IS) apkures sistēma. Latvijā šāds apkures veids pagaidām maz zināms un nepierasts, savukārt Eiropā tas jau ir izplatīts.
Domājot par ekonomisku un videi draudzīgu dzīvesveidu, arvien vairāk cilvēku izvēlas netradicionālus, alternatīvus mājokļa apsildes risinājumus. Tādus, kas ļauj gan ietaupīt, gan sniedz komfortu un nodrošina veselīgu mikroklimatu iekštelpās. Viens no šādiem veidiem ir infrasarkano staru (IS) apkures sistēma. Latvijā šāds apkures veids pagaidām maz zināms un nepierasts, savukārt Eiropā tas jau ir izplatīts.
IS apsildes sistēmas būtība ir vienkārša un būtiski atšķiras no tradicionālās konvekcijas tipa apkures (radiatori, konvektori, eļļas radiatori).
Tradicionālā konvekcijas tipa apkure - vispirms tiek sildīts gaiss (kas pats par sevi ir ļoti neefektīvs siltuma nesējs), un tikai pēc tam uzsilst ķermeņi un objekti. Gaisa uzsildīšana prasa lielu energoresursu patēriņu, siltais gaiss ceļas augšup, kamēr apakšā esošais gaiss ir vēss, pazeminās gaisa kvalitāte (gaiss kļūst sauss, tiek "sadedzināts" skābeklis). Rezultātā cilvēki spiesti vēdināt telpas, un sasilušo gaisu nomaina vēss, bet svaigs gaiss, ko atkal ir jāuzsilda. Bieži sanāk balansēt starp gaisa kvalitāti un siltumu.
Infrasarkano staru apsildes sistēmas – līdzīgi Saulei vispirms uzsilda ķermeņus un objektus, un sasildītie objekti, savukārt, lēnām atdod savu siltumu gaisam. Līdz ar to apkures efektivitāte ir daudz augstāka. Atrašanās infrasarkano siltuma staru zonā ir patīkama, neskatoties pat uz to, ka gaisa temperatūra ir zemāka. Labāks apkures efekts pie mazāka resursu patēriņa.
Ko mēs zinām par infrasarkano starojumu?
Ikdienā sastopamies ar dažāda veida starojumiem: ultravioletais, radiācija, X-stari, infrasarkanais, magnētiskais un elektromagnētiskais starojums kopumā. Šo atsevišķo starojumu reputācija ir atkarīga no to dažādās ietekmes uz cilvēka veselību.
Infrasarkanais starojums ir elektromagnētiskie viļņi ar viļņa garumu 700 nm līdz 1 mm. Infrasarkano starojumu sauc arī par siltuma stariem, jo ķermeņi istabas temperatūrā izstaro enerģiju ar šādu viļņu garumu.
Infrasarkanos viļņus mēdz iedalīt pēc to garuma trīs diapazonos: tuvajā - 0,75—1,5 mikrometri, vidējā - 1,5 – 5,6 mikrometri un tālajā diapazonā - 5,6—100 mikrometri.
Infrasarkanajam spektram ir atsevišķa daļa ar viļņu garumu apmēram no 7 līdz 14 mikrometriem (garo viļņu infrasarkanais diapazons), un to ietekme uz cilvēka organismu ir unikāla un īpaši labvēlīga. Šī infrasarkanā starojuma daļa atbilst paša cilvēka ķermeņa starojumam. Tāpēc jebkurš ārējais starojums ar šādu viļņu garumu tiek uztverts kā "savējais". Ietekmējot cilvēka organismu ar infrasarkanā diapazona garo viļņu daļu, var tikt pie "rezonanses absorbcijas", kad organisms aktīvi absorbē ārējo enerģiju. Ne velti infrasarkano starojumu plaši izmanto medicīnā.
Infrasarkano starojumu 1800.gadā atklāja angļu zinātnieks V.Heršels, kurš ievēroja, ka izmantojot prizmu iegūtajā Saules spektrā aiz sarkanās gaismas robežas ( t.i., neredzamajā spektra daļā) novietotā termometra temperatūra paaugstinās. Pierādīts arī, ka infrasarkanais starojums darbojas pēc optikas likumiem un tādējādi tam ir tāda pati daba kā redzamajai gaismai. 1923.gadā padomju fiziķe A.A.Glagoļeva-Arkadjeva ieguva radioviļņus ar viļņa garumu, kas bija aptuveni vienāds ar 80 mkm, t.i., kas atbilst infrasarkanā starojuma diapazonam.
Infrasarkanā starojuma avoti ir visi uzsilušie ķermeņi: Saule un citas zvaigznes, lāzeri, kvēlspuldzes un gāzizlādes lampas, centrālās apkures radiatori, sildītāji, automašīnu motori, cilvēki un dzīvnieki. Tādēļ infrasarkano starojumu sauc arī par siltuma starojumu. Visjaudīgākais siltuma starojuma avots Zemei ir Saule: aptuveni puse no kopējās enerģijas, ko tā emitē, attiecas uz infrasarkano diapazonu, kas ir ļoti būtiski dzīvības uzturēšanai uz mūsu planētas. Turklāt siltuma stari labi izplatās telpā: tos neaizkavē migla, ozona slānis, atmosfēra.
Infrasarkanais starojums tiek izmantots kosmētikā un medicīnā. Zinātniskie pētījumi liecina, ka vislabvēlīgākā ietekme (pie mērenas jaudas) uz cilvēka ķermeni ir garo viļņu infrasarkanajam starojumam - tā saucamajiem "Dzīvības stariem". Infrasarkano staru terapija izrādījās diezgan efektīvs veids ne tikai cīņā pret saaukstēšanos, bet arī lai samazinātu lieko svaru, stimulētu kuņģa darbību, lai ārstētu celulītu. Tāpēc visas runas par infrasarkanā starojuma kaitīgumu – nav nekas vairāk kā fantāzijas.
Uzskaitīt visu, kur tiek izmantots IS (siltuma) starojums ir neiespējami. Pareizāk būtu teikt - IS stari ir visur. Nav tādas jomas, kurā nenoderētu dabiskā siltuma nodošanas metode.
Šodien infrasarkanā apkure ir viena no modernākajām metodēm, kas strauji iekaro apkures sistēmu tirgu. Infrasarkano staru apkures sistēmas pēc savas darbības visvairāk līdzinās dabiskajam siltuma avotam, kā arī tās ir ļoti praktiskas, ekonomiskas un videi draudzīgas.
Infrasarkanās apkures sistēmas galvenās priekšrocības
Energoefektivitāte un augsts komforta līmenis
Apsildes laikā telpā praktiski nav novērojama gaisa slāņu cirkulācija, netiek dedzināts skābeklis un gaisā saglabājas normāls mitruma līmenis. Lietderības koeficients infrasarkanajiem sildītājiem ir pat līdz 90% un šis rādītājs ir absolūts līderis, salīdzinot ar to, ko piedāvā citu veidu sildītāji. Turklāt, ņemot vērā, ka telpa tiek uzsildīta ļoti ātrā laikā, elektroenerģijas patēriņš attiecīgi ir mazāks. Jo īpaši labi tas jūtams, ja sildītājs aprīkots ar termoregulācijas iespēju, kas nodrošina automātisku šādu apkures ierīču darbību, vienlaikus gan ekonomējot enerģiju, gan saglabājot komfortablu telpas temperatūru. Katrs grāds spēj ietaupīt līdz 5% elektroenerģijas.
Ekonomiskums
Daudz ekonomiskāka nekā jebkura cita elektriskā apkures sistēma, un, ja ēkai ir pietiekama siltumizolācija, tad pēc izmaksām IS apkures sistēmas var salīdzināt ar gāzes centrālo apkuri. Turklāt infrasarkano staru apsildes sistēmas ierīkošanas un ekspluatācijas izmaksas ir ievērojami zemākas. Kā arī šāda sistēma neprasa papildus izdevumus, kuri rodas, ja nepieciešama regulāra tehniskā apkope un/vai uzturēšana, nav nepieciešams uzturēt atsevišķu saimniecības telpu. Kopumā ar infrasarkano staru apsildes sistēmu izmaksas par apkuri iespējams samazināt par 30 – 60%.
Ņemot vērā, ka šiem sildītājiem nav kustīgu, trauslu detaļu, vai detaļu, kuras pakļautas berzei vai nodilumam un kuras ekspluatācijas laikā varētu sabojāties, infrasarkano staru sildītāju darbmūžs ir ļoti ilgs. IS apkures iekārtas neveic mehānisko darbu. Tās ir absolūti autonomas, to darbība ir klusa. Vidēji garantijas laiks infrasarkanās apkures iekārtām ir 3 – 5 gadi, taču realitātē infrasarkanā apsildes sistēma var kalpot praktiski neierobežotu laiku.
Komforts un ekoloģiskums
Ērtības – iespēja kontrolēt temperatūru visā mājā un katrā telpā, arī attālināti - no mobilā telefona vai ar interneta starpniecību, izmantojot atbilstošu aprīkojumu. Sistēmas pāriešana no ekonomiskā režīmā (+12°C), uz komforta režīmu (+20°C), aizņem ne vairāk kā vienu stundu. Tas jo īpaši ir aktuāli brīvdienu mājām un vasarnīcām.
Infrasarkanie stari ir arī videi draudzīgi, jo būtībā ikviena dzīva būtne vai priekšmets, kura temperatūra ir augstāka par nulli, kaut kādā mērā izdala infrasarkano starojumu. Piemēram, cilvēks izstaro infrasarkanos viļņus diapazonā no 2,5 līdz 25 mikroniem ar maksimālo punktu viļņu diapazonā no 9,3 līdz 10 mikroni. Savukārt zinātniskie pētījumi liecina, ka infrasarkanais starojums kopumā uzlabo cilvēka pašsajūtu. Būtisks ir fakts, ka atšķirībā no citiem sildītājiem, infrasarkanie sildītāji nesamazina telpā esošo skābekļa daudzumu un nesausina gaisu un cilvēka ādu. Tieši sauss gaiss ir par iemeslu dažādām nepatīkamām sajūtām – alerģiskām izpausmēm, galvassāpēm, nogurumam. Ar infrasarkano sildītāju palīdzību tieši pretēji - tiek panākta gaisa mitruma līmeņa normalizēšana telpā, un tas neļauj attīstīties dažādām patogēnām baktērijām un vīrusiem. Bez tam sildītāja ekspluatācijas laikā neizdalās jebkāda veida sadegšanas procesā radušās vielas, tvaiks vai dūmi. IS apkure labvēlīgi ietekmē pašsajūtu un darbaspējas.
Lokāla apsilde konkrētam laukumam
Vēl viena priekšrocība, kas infrasarkanos sildītājus atšķir no citiem sildītājiem, ir iespēja nodrošināt siltumu konkrētai zonai. Piemēram, ar šiem sildītājiem iespējams plašā telpā nodrošināt patīkamu temperatūru atsevišķās zonās, kur strādā cilvēki. Tā ir laba iespēja radīt komfortablu vietu uz balkona, terases, āra kafejnīcā un citviet. Atliek tikai izrēķināt nepieciešamo sildītāja jaudu un noteikt labāko vietu sildītāja uzstādīšanai. Tas uzstādāms tādā attālumā, lai atrašanās sildītāja darbības zonā nekļūtu pārāk karsta. Sildelements nedrīkst atrasties tuvāk par 0,70 – 1m no cilvēka galvas.
Noderīgi plašām telpām
Infrasarkanie sildītāji ir optimāls risinājums lielās telpās ar augstiem griestiem un sliktu siltumizolāciju. Visa šādas telpas apsilde ar tradicionāliem apkures veidiem prasīs lielu energoresursu patēriņu un paaugstinās apkures izdevumus. Ar infrasarkano sildītāju sasildīti tiks tikai priekšmeti, nevis viss gaiss, un izdevumi samazināsies. Pieredze liecina, ka tādām lielām telpām kā noliktavas, ražošanas un tirdzniecības telpas, izmantojot infrasarkanos sildītājus, maksu par elektroenerģiju iespējams samazināt pat līdz 80%.
Dažāda veida pielietojums
Sadzīvē infrasarkanos sildītājus var izmantot gan kā pamata, gan kā papildus siltuma avotu. Atkarībā no pielietojuma pieejami vairāki sildītāju veidi: infrasarkanās siltās grīdas, infrasarkanie griestu paneļi, infrasarkanās lampas, infrasarkanie solu/griestu sildītāji, infrasarkanie stikla sildītāji, sildošie paklāji, rūpnieciskie sildītāji, speciāli apsildes paneļi infrasarkano staru pirtīm u.c. No plašā infrasarkano sildītāju klāsta ir iespēja izvēlēties pēc uzbūves un dizaina atbilstošākos sildītājus Jūsu telpām.
Infrasarkanā apkures sistēmu var lieliski izmantot:
dzīvokļos un privātmājās,
sabiedriskās ēkās,
bērnudārzos,
medicīnas iestādēs,
sporta centros,
ziemas dārzos,
veikalos,
ofisos,
noliktavās,
baznīcās,
rūpniecības objektos,
lauksaimniecības būvēs u.c.
Pēdējo gadu laikā infrasarkano staru sildītāju apkure Latvijā ir ierīkota gan dzīvokļos, ofisos, privātmājās, gan noliktavās un darbnīcās. To izmanto arī tādi uzņēmumi kā "Radisson Blu Elizabete Hotel", "Clarion Collection Hotel Valdemars", Nacionālais Zooloģiskais dārzs, "Radisson Blu Rīdzene Hotel", SIA "LDZ Cargo RRC", Rīgas Valsts 1. Ģimnāzija, SIA "Medserviss-M" u.c.
Garo viļņu starojuma apkure kā mazs Saules analogs ir cilvēkam visdabiskākā apkure. Tāpēc tā nav nejaušība, ka atrodoties infrasarkanā siltuma plūsmas zonā mēs jūtamies mājīgi un ērti. Starp citu, mūsdienu cilvēks, kas savu lielāko dzīves daļu pavada telpās, neizbēgami cieš no infrasarkanā starojuma deficīta, kuru var un vajag mazināt.
Raksts tapis sadarbībā ar SIA "Nidragon"
Foto: Nākotne pieder videi draudzīgai apsildei - infrasarkano staru apkures sistēmām; autors: Nākotne pieder videi draudzīgai apsildei - infrasarkano staru apkures sistēmām
Foto: Nākotne pieder videi draudzīgai apsildei - infrasarkano staru apkures sistēmām; autors: Nākotne pieder videi draudzīgai apsildei - infrasarkano staru apkures sistēmām
Foto: Nākotne pieder videi draudzīgai apsildei - infrasarkano staru apkures sistēmām; autors: Nākotne pieder videi draudzīgai apsildei - infrasarkano staru apkures sistēmām
Foto: Nākotne pieder videi draudzīgai apsildei - infrasarkano staru apkures sistēmām; autors: Nākotne pieder videi draudzīgai apsildei - infrasarkano staru apkures sistēmām
Foto: Nākotne pieder videi draudzīgai apsildei - infrasarkano staru apkures sistēmām; autors: Nākotne pieder videi draudzīgai apsildei - infrasarkano staru apkures sistēmām
Foto: Nākotne pieder videi draudzīgai apsildei - infrasarkano staru apkures sistēmām; autors: Nākotne pieder videi draudzīgai apsildei - infrasarkano staru apkures sistēmām
Foto: Nākotne pieder videi draudzīgai apsildei - infrasarkano staru apkures sistēmām; autors: Nākotne pieder videi draudzīgai apsildei - infrasarkano staru apkures sistēmām
Foto: Nākotne pieder videi draudzīgai apsildei - infrasarkano staru apkures sistēmām; autors: Nākotne pieder videi draudzīgai apsildei - infrasarkano staru apkures sistēmām
Foto: Nākotne pieder videi draudzīgai apsildei - infrasarkano staru apkures sistēmām; autors: Nākotne pieder videi draudzīgai apsildei - infrasarkano staru apkures sistēmām
Foto: Nākotne pieder videi draudzīgai apsildei - infrasarkano staru apkures sistēmām; autors: Nākotne pieder videi draudzīgai apsildei - infrasarkano staru apkures sistēmām
Populārākie produkti:Foto: Nākotne pieder videi draudzīgai apsildei - infrasarkano staru apkures sistēmām; autors: Nākotne pieder videi draudzīgai apsildei - infrasarkano staru apkures sistēmām