Ogres novadā atklāj sadzīves atkritumu šķirošanas staciju
Ogres novadā (Ogresgala pagasts, Ķilupe) atklāta SIA "Ķilupe" sadzīves atkritumu šķirošanas stacija un kompostēšanas laukums, kas ir pirmā šāda veida stacija Rīgas reģionā. Stacijas kopējās būvniecības izmaksas 2,4 milj. latu, tai skaitā 50% ES Kohēzijas fonda līdzfinansējums.
Šķirošanas stacijas atklāšanā piedalījās Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Vides aizsardzības departamenta direktore R. Vesere, Lielrīgas reģionālās vides pārvaldes direktore I. Hahele un Ogres, Ikšķiles, Lielvārdes un Ķeguma novada pašvaldību vadītāji un vides speciālisti.
Atklājot pasākumu, SIA Ķilupe valdes locekle Elīna Saulīte klātesošajiem pateicās par piedalīšanos atkritumu šķirošanas stacijas atklāšanā. "Latvijā ik gadu tiek radīti 600 000 līdz 700 000 tonnu sadzīves atkritumu, no kuriem lielākā daļa nonāk poligonos uz apglabāšanu, neveicot šķirošanu, tomēr mūsu novados tā vairs nebūs – turpmāk Lielvārdes, Ķeguma, Skrīveru, Ogres un Ikšķiles novada atkritumi nonāks "Ķilupes" šķirošanas stacijā un lielākā daļa no tiem tiks šķiroti un nodoti pārstādei." E. Saulīte pateicās visiem, kuri iesaistīti šī projekta īstenošanā un noslēgumā "Ķilupei" vēlēja būt tikpat stiprai un elastīgai kā tērauds – stiprākais no metāliem. "Lai mēs būtu tikpat stipri pret konkurentiem un elastīgi pret saviem mīļajiem klientiem," vēlēja E. Saulīte.
Ogres novada domes priekšsēdētājs Edvīns Bartkevičs atzina, ka no pirmās idejas par šādas stacijas izveidošanu līdz tās projekta īstenošanai pagājuši apmēram četri gadi. "Paldies Andrim Saulītim, SIA "Ķilupe" valdes priekšsēdētājam, ka viņš nebaidījās riskēt un izšķīrās par šo soli," uzsvēra E. Bartkevičs. Priekšsēdētājs pateicās uzņēmumam par veiksmīgo sadarbību ar Ogres novada pašvaldību un apsveica E. Saulīti par iekļūšanu konkursa "Biznesa tīģeris 2012" finālistu vidū.
Atkritumu šķirošanas stacija projektēta un izbūvēta kā pilnībā funkcionāls komplekss, kurā izvietotās atkritumu mehāniskās priekšapstrādes iekārtas un manuālā šķirošanas līnija veic sadzīves atkritumu smalcināšanas un šķirošanas funkciju. Šāda stacijas infrastruktūra izveidota ar mērķi, lai no nešķirotiem sadzīves atkritumiem nodalītu kompostējamos – bioloģiski noārdāmos atkritumus, pārstrādei derīgos materiālus un nederīgo apglabājamo atkritumu frakciju.
SIA "ĶILUPE" sadzīves atkritumu šķirošanas laukumā Ogresgala pagastā pabeigti ES Kohēzijas fonda līdzfinansētā projekta "Sadzīves atkritumu šķirošanas stacijas un kompostēšanas laukuma izbūve Ogres novadā" būvniecības darbi.
Projekts nodots ekspluatācijā 2011. gada decembrī. Projekts tika realizēts 3.5.1.2.3. apakšaktivitātē "Dalītās atkritumu apsaimniekošanas sistēmas attīstība" un tā kopējās izmaksas ir 2 440 189.10 Ls (t.sk. PVN 22%). Savukārt Kohēzijas fonda līdzfinansējums - 50% no projekta attiecināmajām izmaksām.
Projekta realizācijas laikā izbūvēta atkritumu šķirošanas stacija un bioloģiski noārdāmo atkritumu kompostēšanas laukums ar šādu saistīto infrastruktūru:
- stacijas iekšējie ceļi un laukums, kas ietver asfaltbetona segumu, inženierkomunikāciju (ūdensapgāde, elektrība, attīrīšanas iekārtas lietus un saimnieciskajiem notekūdeņiem), labiekārtošana - žogs, vārti;
- angārs šķirošanas līnijas izvietošanai;
- mehāniskās priekšapstrādes/šķirošanas iekārtas (minimālā jauda ~14 000 tonnas atkritumu gadā);
- manuālā šķirošanas iekārta - šķirošanas līnijas (minimālā jauda ~7000 tonnas atkritumu gadā); atkritumu smalcināšanas iekārta Komptech Terminator; ķīpu prese;
- autosvari un kontroles, reģistrācijas sistēma;
- sadzīves telpas – sarga/operatora ēka un personāla ēka.
Atkritumu šķirošanas stacija projektēta un izbūvēta kā pilnībā funkcionāls komplekss, kurā izvietotās atkritumu mehāniskās priekšapstrādes iekārtas un manuālā šķirošanas līnija veiks sadzīves atkritumu smalcināšanas funkciju un šķirošanas funkciju ar mērķi nodalīt kompostējamos – bioloģiski noārdāmos atkritumus, pārstrādei derīgos materiālus un nederīgo apglabājamo atkritumu frakciju.
Iepirkuma procedūras rezultātā atkritumu šķirošanas stacijas un kompostēšanas laukuma projektēšanas un būvniecības darbus, kā arī iekārtu piegādi nodrošināja personu apvienība Komptech GmbH (Austrija) un SIA "Ecotechno Baltic". Savukārt projekta būvuzraugs bija SIA "Geo Consultants". No Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas puses projekta realizāciju uzrauga Centrālā finanšu un līgumu aģentūra.