Olimpisko spēļu centrs Sočos top apgūstot ilgtspējīgas būvniecības principus
2014. gada Ziemas Olimpisko spēļu centra izveidē Sočos, Krievijā, balstoties uz iepriekš definēto ilgtspējīgas attīstības politiku, kuru plānots īstenot visos ar pasākuma nodrošināšanu saistītajos līmeņos, tiek atbalstīta ilgtspējīgas būvniecības principu realizēšana.
Olimpisko spēļu organizēšanas komiteja ēku būvniecībā lēmusi piemērot četras ilgtspējīgas būvniecības standartu un sertificēšanas sistēmas, tādejādi, īstenojot liela mēroga projektu, tiek apgūta un īstenota sociāli, ekonomiski un ekoloģiski pārdomāta būvniecības prakse.
Paredzēts, ka 10 galvenās ciemata ēkas tiks projektētas un sertificētas saskaņā ar BREEAM* sistēmu.
Ilgtspējīgu risinājumu piemēri galvenajos projektos:
- Centrālais stadions – inovatīva lietus un kušanas ūdens savākšana, siltuma atgūšana, energoefektīvs apgaismojums, dienasgaismas izmantošana, vietēji būvmateriāli, efektīva būvlaukuma pārvalde;
- Olimpiskais ovāls (slidošanas centrs) – maksimāls dienasgaismas izmantojums, augsta izolācija, lietusūdens savākšanas sistēma, atjaunojamās enerģijas ražošana un izmantošana;
- Lielā ledus arēna – energoefektīvs apgaismojums un tā kontrole, siltuma atgūšana, energoefektīvs fasādes stiklojums u.c.
Iepriekš daudz kritizēti par būvniecības vietas izvēli (daļēji nacionālā parka teritorijā), attīstītāji visā centra būvniecībā tiecas ievērot negatīvās ietekmes uz vidi un ekosistēmu mazināšanu, sākot ar kopēju ekoloģiskās stratēģijas izstrādi, detalizētu izvērtējumu pirms būvniecības, beidzot ar atjaunošanas darbiem un pārdomātu apsaimniekošanu, piemēram, koku stādīšanu, reto augu sēklu vākšanu un sēšanu, zivju krājuma papildināšanu, kas traucēts veicot dzelzceļa izbūves darbus u.c. Šajās spēlēs pasludināta arī "Nulles atkritumu" programma, tiecoties maksimāli samazināt radītos atkritumus būvniecībā, pasākumu laikā un pēc tiem.
*British Research Establisment Environmental Assesment Method