Optiskā tīkla priekšrocības
Mūsdienās nav iedomājama pilnvērtīga dzīve bez kvalitatīviem sakariem – ne tikai balss, bet galvenokārt arī interneta un digitālās televīzijas sakariem. Lai šos pakalpojumus nodrošinātu, ir jābūt labai tehniskajai bāzei, kas garantētu stabilitāti un drošību.
Foto: Optiskā tīkla priekšrocības; autors: Optiskā tīkla priekšrocībasMūsdienās nav iedomājama pilnvērtīga dzīve bez kvalitatīviem sakariem – ne tikai balss, bet galvenokārt arī interneta un digitālās televīzijas sakariem. Lai šos pakalpojumus nodrošinātu, ir jābūt labai tehniskajai bāzei, kas garantētu stabilitāti un drošību.
Strauja telekomunikāciju industrijas attīstība, klientu interešu orientācija uz datu pārraides iespējām pieprasīja jaunus tehniskos risinājumus, izmantojot tradicionālos vara kabeļu tīklus. 20. gs. 90. gados parādījās DSL (Digital Subscriber Line) tehnoloģijas, kuras vēl joprojām nodrošina jaudīgus ciparu kanālus pa vara kabeļiem.
Foto: Optiskā tīkla priekšrocības; autors: Optiskā tīkla priekšrocībasDiemžēl vara kabeļu datu pārraides iespējas ir ierobežotas, un Lattelecom līdztekus meklēja arī citus risinājumus. Tāds tika atrasts; – optiskās šķiedras kabeļi, kuriem salīdzinājumā ar vara kabeļiem, ir:
* daudzreiz lielāks datu pārraides ātrums un lieliska perspektīva ātruma palielināšanai;
* lielāka aizsardzība pret traucējumiem un nesankcionētu pieeju no ārpuses;
* efektīva aizsardzība pret nejaušu pieslēgšanos (kas varētu izvest no ierindas vērtīgas telekomunikāciju iekārtas) pie elektriskā tīkla;
* ilgāks kalpošanas laiks.
Ciemats Zaļās salas Ikšķilē bija pirmais objekts, kuram Lattelecom nodrošināja komunikāciju pakalpojumus, izmantojot optisko tīklu jeb tā saucamo FTTH risinājumu.
FTTH (abreviatūra no angļu Fiber-to-the-home – Optika līdz mājai) risinājums ir definēts, kā "telekomunikāciju arhitektūra, kurā komunikācijas signālu piegāde visu ceļu no operatora komutācijas iekārtām līdz galalietotāja mājai, dzīvoklim vai biznesa telpām notiek, izmantojot optiskās šķiedras kabeļus". Ciemata Zaļās salas gadījumā tas nozīmē to, ka optiskās šķiedras kabeļa pieslēgums ir pieejams katrā mājā. Ieguvumi (salīdzinājumā ar vara kabeļu pieslēgumiem): mazāki signāla (šinī gadījumā – gaismas) zudumi kabelī, kas pieļauj daudz lielākus attālumus starp iekārtām, daudz lielāka datu pārraides kapacitāte, kā arī nav elektromagnētiskā lauka negatīvās mijiedarbības uz kabeli un arī pašā kabelī.
Foto: Optiskā tīkla priekšrocības; autors: Optiskā tīkla priekšrocībasLattelecom izmantotā Point-to-Point (P2P; punkts–punkts) optiskā tīkla topoloģija nodrošina neatkarīgu datu plūsmu no Lattelecom komutācijas iekārtām līdz katrai mājai, dzīvoklim vai biznesa telpām.
Izmantojot EP2P (Ethernet over P2P) 100BASE-BX piekļuves protokolu, tiek nodrošināta vide, kurā datu pārraides ātrums var sasniegt 100 Mbit/s (megabiti sekundē). Šī vide dod iespēju izmantot tā sauktos triple play (voice, video, data – balss, video, dati) kombinētos pakalpojumus, kā klienta iekārtu izmantojot DRG (Digital Residential Gateway – digitāla mājas vārteja). Lattelecom klientam tas nozīmē kvalitatīvu interneta, balss un Lattelecom TV pieslēgumu caur vienu kabeli, kā arī nākotnē, attīstoties gan Lattelecom pakalpojumiem, gan tehnoloģijām, ātrāku interneta pieslēgumu un HD (High-definition – augstas izšķirtspējas) televīziju, nemainot tīkla infrastruktūru.
Pašlaik Lattelecom optiskie tīkli ir šādos objektos:
* Ziedoņdārza mājas, A. Čaka iela 92; 96; 98, Rīga;
* Kanālu iela 9, Jūrmala;
* Dienvidu pakavs, pirmā un otrā kārta, Vienības gatve 186/a, Rīga;
* Raiņa bulvāris 2, Rīga;
* Krasta iela 86, Rīga;
* Ernesta Birznieka-Upīša iela 20a, Rīga;
* Tīkla iela 11; 13, Jūrmala;
* Zvejnieku iela 15, Jelgava;
* Jūrmalas gatve 100, Rīga;
* Volguntes iela 20, Rīga;
* Krišjāņa Barona iela 8, Liepāja;
* "Krustkalni", Ķekavas pagasts;
* Volguntes iela 40, Rīga;
* Turaidas iela 110, Jūrmala.
Kontaktinformācija
e-pasts: lattelecom@lattelecom.lv
www.lattelecom.lv