building.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi19829
Nozares ziņas33032
Optisko un lāzera nivelieru atšķirības : building.lv - par būvniecību Latvijā

Optisko un lāzera nivelieru atšķirības

Augstas precizitātes nivelieri ir neatsverams palīgs ģeodēzisko un mērniecības darbu veikšanai. Mūsdienu tehnoloģijas piedāvā arvien inovatīvākus nivelieru modeļus, tāpēc loģisks ir jautājums – kurš nivelieru veids būs piemērotāks – optiskais vai lāzera? Turklāt jāņem vērā, ka šo ierīču cena nav maza.

Kā stāsta SIA AGP Serviss vadītājs Ainārs Priede, gan optiskie, gan lāzera nivelieri ir pietiekami pieprasīti instrumenti attiecīgo profesionāļu vidū.. Viena no būtiskākajām atšķirībām – darbs ar optisko nivelieri jāveic diviem cilvēkiem, bet ar lāzera nivelieri mērīšanas darbus var paveikt viens cilvēks.

Optiskie – precīzāki, bet kaprīzāki

Lai arī mērīšana ar optisko nivelieri veicama divatā, šī ir tikai maza neērtība, salīdzinot ar citām šī nivelieru veida priekšrocībām. Svarīgākā no tām – augstāka precizitāte pie lielākiem attālumiem nekā lāzera nivelieriem. Optiskie nivelieri lielākoties paredzēti darbam āra apstākļos, lai noteiktu dažādu punktu augstumus un to starpību uz horizontālas virsmas. Skaitlisko vērtību nolasīšanai izmanto speciālu mērlineālu jeb nivelēšanas latu. A. Priedes pieredze liecina, ka optisko nivelieru precizitāte ir 2mm uz kilometru dubultgājienā (īpašs ģeodēzistu termins). Kā priekšrocību viņš min arī optisko nivelieru visnotaļ pieņemamo cenu, to cena ir zemāka nekā lāzeriekārtām.

Jāatzīmē, ka visi mūsdienu optiskie nivelieri ir aprīkoti ar kompensatoru, kas, vienkāršoti runājot, sastāv no tievās stīgās iekārta spogulīša un svērteņa, kas nolīmeņojas pareizā līmenī.

Daudzu optisko nivelieru lietotāju mīts ir, ka visu laiku nepieciešams sekot līdzi sfēriskajam burbulim (apaļajam burbulim), lai tas atrastos precīzi centrā. Patiesībā jāseko, lai burbulis atrastos aptuveni centrā iezīmētajā melnajā aplī, jo sfēriskais burbulis kalpo tikai, lai noteiktu kompensatora darbības diapazonu, precizitāti optiskajam nivelierim nodrošina kompensators.

Vienīgais optisko nivelieru mīnuss ir to augstā jūtība pret triecieniem. "Tas nozīmē, ja nivelieris nokrīt zemē, tas jānes uz remontu un jānokalibrē no jauna," norāda A.Priede. Tiesa, AGP Serviss saviem klientiem uz niveliera labošanas laiku piedāvā izmantot nivelieru nomas iespējas un darbus turpināt ar analogu aizstājēju.

Lāzera nivelieri – projicē svītriņas vai rotē

Lāzera nivelierus iedala divās lielās grupās:
* projekcijas nivelieri - iekšdarbiem paredzētas iekārtas, kas projicē svītrveida starus uz sienas. Tie labi piemēroti celtniecības un apdares darbiem iekštelpās, iekārto griestu uzstādīšanai, flīžu klāšanai sienām un grīdām, tapešu līmēšania, logu un durvju iebūvēšanai;
* rotācijas nivelieri, kas paredzēti ārdarbiem un kuru komplektā nāk lāzerstaru uztvērējs ar uztveršanas attālumu līdz 400m.

Rotācijas lāzera nivelierus savukārt iedala atsevišķos veidos. Rotācijas lāzera nivelieri ar cilindriskiem burbuļiem, kas iestatāmi manuāli. Šāda niveliera priekšrocība ir pievilcīgā cena, taču mīnuss ir kontroles trūkums. Nivelieris ir jūtīgs uz jebkādām svārstībām, kas var izjaukt tā iestatījumus, tam var traucēt pat spēcīgāks vējš. Nejauši izgrūstot statīvu, uz kā nivelieris novietots, burbuļa līdzsvars būs izjaukts, bet nivelieris pats turpinās rotēt, nemeklējot jaunu līmeni. Nāksies iestatīšanu manuāli veikt no jauna.

Lāzera nivelieri ar mehānisko pašlīmeņošanos – šo funkciju veic iekārtā iemontētais žiroskops (ierīce, ar kuru var mērīt vai noturēt orientāciju telpā un kuras darbības princips ir balstīts uz leņķiskā momenta uzturēšanu). Šāds nivelieris arīdzan ir izdevīgs cenas ziņā, taču mīnuss ir nedrošība pret triecieniem. Nokrītot zemē, ir pilnīgi skaidrs, ka instruments jālabo, jo tas būs zaudējis precizitāti. "Šāds remonts nav lēts," piebilst AGP Serviss vadītājs.

Dārgāka, bet vismazāk kaprīzā sistēma ir lāzera nivelieri ar elektroniskajiem līmeņošanas sensoriem. Šie nivelieri ir pašlīmeņojoši un paša līmeņošanās notiek ar servo motoru palīdzību, atkarībā no modeļa tie līmeņojas ne tikai horizontāli, bet arī vertikāli. Komplektā nāk lāzera stara uztvērējs, ko stiprina pie mērlatas un, atkarībā no modeļa, tālvadības pults. Dārgāki modeļi piedāvā arī skanēšanas iespēju – iespējams iegūt tikai lāzera punktu, svītriņas vai garākas svītras, pie lielāka attāluma lāzera stars tiek raidīts uz augšu un leju. Šie nivelieri labi iztur arī skarbāku apiešanos

Raksts tapis sadarbībā ar SIA AGP Serviss

Vairāk informācijas:  www.agpserviss.lv

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.