PAVASARA DARBI UN NEDARBI
Konsultē K-rautas dārza ekspertes: Ieva Jarčenko un Zanda Zavadska
Foto: PAVASARA DARBI UN NEDARBI; autors: PAVASARA DARBI UN NEDARBIKonsultē K-rautas dārza ekspertes: Ieva Jarčenko un Zanda Zavadska
Pēkšņais sniegs šogad bija neliela šoka terapija dārziem, labi, ka no sākuma uzsniga un tikai tad sals sāka klabināt savus kāros zobus, termometra stabiņam nokrītot zem nulles atzīmes. Satraukumam nav pamata, liels kaitējums jūsu augiem netika nodarīts. Beidzot ir pienācis pavasaris un jāsāk darboties dārzos!
Daudzas tūrisma aģentūras piedāvā apmeklēt ziedu sezonu Nīderlandē, bet tiem, kam nav tik daudz laika – nāciet uz "K-rauta", drīz te dārza sezona būs pilnos ziedos. 10. aprīlī varēsiet jau nopirkt jaunus stādus un kociņus, visu Holandes augu krāšņumu, pēcāk būs pieejami arī Latvijas stādu audzētavu lolojums.
Foto: PAVASARA DARBI UN NEDARBI; autors: PAVASARA DARBI UN NEDARBIKur stādīt?
Vietas izvēle ir ļoti svarīga, jāņem vērā saules spilgtums, vēja stiprums, mitruma līmenis – vadoties pēc šiem faktoriem, jāpiemeklē attiecīgi augi.
Ir tādi augi, kas mīl ēnu – necieš sauli – augi ar krāsainu lapojumu dienvidu sauli nepanes, piemēram, rododendri - it īpaši mūžzaļie. Šos augus labāk stādīt ēnas pusē, vai kāda koka paēnā, tad augi neapdeg un nezūd dekorativitāte.
Jaunā dārza iemītnieka "gulta" jāizveido tāda, kādu viņš vēlās, karam augam jāpielāgo attiecīga augsne, ir sugas, kuras mīl skābu augsni, citas gluži pretēji - sārmainu. Augsnes bagātinātāji ir pieejami gandrīz visiem augu tipiem. Skuju koki, piemēram, acālijas mīl skābu augsni – piemērota ir skābā kūdra vai kāds cits materiāls. Tiem, kas mīl sārmus – augsne jāsagatavina ar kūtsmēsliem vai kompostu.
Šomēnes - aprīlī ir jāsāk veicināt augu augšana. Ja ir pārāk skāba augsne – to vajag uzlabot ar krītu, dolomītu miltiem un lapu koku pelniem, jāpiegādā slāpeklis. Īpaši jāseko kauliņu koku dēstiem, tie mīl īpaši skābu vidi – aplaimojiet tos ar kūdru vai citiem slāpekli nesaturošiem "gardumiem".
Pirmos divus gadus jāļauj stādam ieaugties, pēc tam jāizvērtē – vai tas jūtās labi... ir tādi, kas pielāgojās savai mājvietai. Savukārt tie, kas negrib pieņemt jūsu dārza augsni ir jāmēslo atkārtoti.
Pavasarī drīkst izmantot minerālmēslus, pēc Līgo svētkiem to vairs nevajadzētu darīt, jo minerālmēsli paātrina augšanas procesu un veicina zaļās masas veidošanos. Vasaras vidū šie procesi dabā nav ļoti aktīvi. Vairākas firmas piedāvā mēslojumus katram gadalaikam – nepieredzējušiem dārzkopjiem tas ir liels atvieglojums. Rudenī augi jāmēslo minimāli.
Foto: PAVASARA DARBI UN NEDARBI; autors: PAVASARA DARBI UN NEDARBIKo stādīt?
Lai izvēlētos apstādījumus vajadzētu definēt savas vēlmes. Ir vairāku koku un augu tipi, parasti tie tiek dalīti pēc lapojuma krāsas un struktūras. Mūžzaļie, pie tiem pieder tūjas un citi skuju kociņi. Otrs tips ir – tikai vasarā zaļojošie. Savukārt augi, kas zaļo vasarā iedalās vēl vairākās daļās, dažiem lapas nobirst uzreiz, citu lapas nokrāsojās sarkanas – šie augi ir ļoti populāri austrumu dārzos. Sarkanas – zaļas – dzeltenas, tas atkarīgs no šķirnes un auga īpatnībām. Krāsainie augi ir klintenes, Kaukāzu plūmes, bārbeles, klinšu rozītes u.c, ko latvieši īpaši iecienījuši. Ir vairākas šķirnes, kas lapo tikai vasarā, bet ziemā tiem ir dekoratīvi sarkani zari, piemēram, dekoratīvās lazdas.
Mūsu klimatiskajiem apstākļiem ir piemēroti gandrīz visi augi, jo ziemas Latvijā ir ļoti siltas, drīzāk jāuztraucas par augu pārlieku piesegšanu un izsutināšanu, nevis nosalšanu. Pat Holandes augi Latvijā tagad aug "griezdamies". Rudenī pareizi būtu piesegt sakņu sistēmu ar mulču, ja nu gadījumā parādās sali – tīt augu agro plēvēs vai niedru segās – īpaši svarīgi ir notīt potējumu vietas. Dekoratīvāk, protams, izskatās niedres vai piramīdu ieziemošanas materiāli. Šos pašus atribūtus var izmantot arī pavasarī, lai augi neizsūt spilgtajā saulē.
Pēdējais laiks!
Ja esat nolēmis savu dārzu pārplānot – augus drīkst pārstādīt, ievērojot vienkāršu likumu– tie, kas zied rudenī ir jāpārstāda pavasarī un tie, kas pavasarī - pārstādāmi rudenī. Piemēram, ziemcietes stāda pavasarī un pārstāda rudenī. Dažiem augiem jāveic ziemas pārstādīšanas, kam īpaši gatavosimies vēlāk. Bet pavasara pārstādīšanai ir pēdējais laiks!
Koka sakņu sistēma ir tieši tik pat liela, cik lapu vainags, šis faktors jāparedz jau dēstot stādu zemē – lai jūsu "mīlulis" nekļūst par cietumnieku. Ja gribat samazināt sakņu sistēmu – jāīsina zari. Augus apgriež ziemā. Liepas nedrīkst apgriezt līdz stumbram, tā ir ņirgāšanās par augiem. Ir jāķeras ziemā un pavasarī klāt mirušo un lieko zaru apgriešanai – tas jādara līdz sulošanai. Šogad tā jau ir sākusies - nedariet pāri sava dārza iemītniekiem!
Foto: PAVASARA DARBI UN NEDARBI; autors: PAVASARA DARBI UN NEDARBI