Pašvaldībās deklarēto ēku vērtība sastāda vairāk nekā 40 miljonus latu
Valsts zemes dienests (VZD) apkopojis informāciju par kopējo kadastrālo vērtību par ēkām, kas Kadastra informācijas sistēmā reģistrētas uz pašvaldību sagatavotām ēku datu deklarācijām kopš pērnā gada maija, kad stājās spēkā Ministru kabineta 2012. gada 10. aprīļa noteikumi Nr.263 "Kadastra objekta reģistrācijas un kadastra datu aktualizācijas noteikumi".
Ar noteikumu stāšanos spēkā pašvaldībām radās iespēja, pamatojoties uz ēkas datu deklarāciju Kadastra informācijas sistēmā, reģistrēt apvidū esošas, bet Kadastra informācijas sistēmā vēl nereģistrētas ēkas. Kopējā vērtība par šādi deklarētajām ēkām sastāda 40 276 072 latus.
Vislielākā deklarēto ēku kadastrālā vērtība, līdz ar to potenciāli lielākais papildinājums budžetā par nekustamā īpašuma nodokli būs Stopiņu un Ādažu novadam, kur deklarēto ēku kadastrālā vērtība sastāda attiecīgi 4,3un 4,2 miljonus latu. Savukārt 13 Latvijas pašvaldībām reģistrēto ēku kadastrālā vērtība sastāda vairāk nekā divus miljonus latu.
Kopumā iespēju deklarēt ēkas Kadastra informācijas sistēmā izmantojušas 69 Latvijas pašvaldības. No tām visaktīvākā 2012. gadā bija Daugavpils novada pašvaldība (1068 deklarācijas). Šogad līdz 20. februārim kopumā deklarētas 337 ēkas, un visvairāk deklarāciju reģistrējusi Jelgavas pašvaldība (99 deklarācijas).
Šobrīd VZD ir apzinājis 50 novadu pašvaldības, kas līdz šim nav izmantojušas iespēju deklarēt apvidū esošas, bet Kadastra informācijas sistēmā vēl nereģistrētas ēkas. Šīs pašvaldības ir Aizkraukles, Jaunjelgavas, Pļaviņu, Alūksnes, Apes, Baltinavas, Rugāju, Iecavas, Vecumnieku, Līgatnes, Priekuļu, Pārgaujas, Vecpiebalgas, Ilūkstes, Dobeles, Auces, Tērvetes, Ozolnieku, Aknīstes, Krustpils, Krāslavas, Skrundas, Alsungas, Durbes, Nīcas, Rucavas, Vaiņodes, Alojas, Ludzas, Zilupes, Cesvaines, Ērgļu, Līvānu, Riebiņu, Vārkavas, Viļānu, Ķekavas, Inčukalna, Babītes, Krimuldas, Ropažu, Brocēnu, Dundagas, Mērsraga, Valkas, Smiltenes, Strenču, Kocēnu un Burtnieku novads.
Dienesta speciālisti aicina pašvaldības, kas joprojām nav uzsākušas ēku deklarēšanu Kadastra informācijas sistēmā, to darīt, jo VZD arī 2013. gadā veic ēku reģistrēšanu Kadastra informācijas sistēmā uz pašvaldību sagatavotu ēku datu deklarāciju pamata, nepiemērojot samaksu par šo pakalpojumu.
Tāpat VZD atgādina, ka ēkas ierakstīšana Kadastra reģistrā ir tās īpašnieka pienākums. Gadījumā, ja ēka Kadastra informācijas sistēmā tiek reģistrēta uz pašvaldības deklarācijas pamata, kur fiksēti tikai vispārēji dati, ēkai tiek aprēķināta maksimālā iespējamā kadastrālā vērtība, jo deklarācijā netiek fiksēti parametri, kas kadastrālo vērtību pazemina, piemēram, ēkas nolietojums. Tādēļ šobrīd ēku īpašniekiem daudz izdevīgāk ir pašiem veikt nekustamā īpašuma reģistrāciju, lai Kadastrā fiksētu visus būvi raksturojošos datus, kas var samazināt kadastrālo vērtību un līdz ar to – arī maksājamā nodokļa apmēru.
Jau iepriekš ziņots, ka, lai gan Reģistrācijas un aktualizācijas noteikumi stājās spēkā 2012. gada maijā, tikai jūlijā pamatojoties uz deklarācijām Kadastra informācijas sistēmā tika reģistrētas pirmās 14 ēkas. Tādējādi līdz 2012. gada nogalei pašvaldības bija reģistrējušas 6421 ēku, vislielākā aktivitāte bija decembrī, kad tika iesniegtas deklarācijas par 4651 ēku, un novembrī – 1323 deklarācijas.