Pabeigts projekts "Ūdenssaimniecības attīstība Liepājā, 3. kārta"
SIA "Liepājas ūdens" ūdensapgādes un kanalizācijas saimniecības attīstībai Liepājas pilsētā projekta ietvaros no 2011. gada līdz 2014. gadam ir investējusi 18,7 miljonus eiro. Šajā projektā Eiropas Savienības Kohēzijas fonda līdzfinansējums bija 16,8 miljoni eiro, bet Liepājas pilsētas pašvaldības ieguldījums ir 1,9 miljoni eiro apjomā.
Kā jau rudenī ierasts, pārskatām un novērtējam paveikto. SIA "Liepājas ūdens" šis gads ir bijis ļoti veiksmīgs, noslēdzies atkal viens periods – oktobra mēnesī pabeigts ne tikai uzņēmumam, bet arī Liepājas pilsētai nozīmīgs investīciju projekts "Ūdenssaimniecības attīstība Liepājā, 3. kārta".
Gribam uzsvērt, ka šis ir kārtējais projekts, kuru realizē uzņēmums, jo tieši šogad aprit 20 gadi kopš SIA "Liepājas ūdens" īsteno vērienīgus ūdenssaimniecības attīstības projektus, piesaistot un izmantojot finansējumu no dažādiem avotiem. Līdz 2004. gadam ūdenssaimniecības attīstībā tika ieguldīti vairāk kā 30 miljoni eiro. 2009. gadā uzņēmums pabeidza Eiropas Savienības Kohēzijas fonda līdzfinansēto projektu "Ūdenssaimniecības attīstība Liepājā, 2. kārta" par kopējo summu 25 miljoni eiro.
Visu šo gadu laikā lielu finansiālu atbalstu ūdenssaimniecības investīciju projektiem ir sniegusi Liepājas pilsētas pašvaldība. Vienmēr esam jutuši ieinteresētību un atsaucību no Domes puses gan svarīgu lēmumu pieņemšanā, gan to tālākā virzībā.
Visos projektos ir bijuši apjomīgi darbi, kas ļāva novērst tā brīža aktuālākās problēmas un veikt uzlabojumus, lai ūdenssaimniecības sistēma strādātu stabili un nodrošinātu kvalitatīvus ūdensapgādes un kanalizācijas pakalpojumus. Visos projektos galvenā prioritāte vienmēr ir bijuši cilvēki un vide Liepājas pilsētā.
Apgūstot investīcijas, ir nodrošināts, ka ūdensapgādes un kanalizācijas pakalpojumi Liepājas pilsētas teritorijā ir pieejami 97% iedzīvotāju. Salīdzinoši 2004. gadā iespējas saņemt centralizētus pakalpojumus bija tikai 86% iedzīvotāju. Un tieši projektā, kas pabeigts šogad, ir panākti lielākie uzlabojumi pakalpojumu iespēju nodrošināšanā. Kopumā būvdarbi notika 33 ielās, kur līdz šim centralizēti ūdensapgādes un kanalizācijas pakalpojumi iedzīvotājiem nebija pieejami, par kopējo summu 3,7 miljoni eiro. Tika izbūvēti vairāk kā 7 km jaunu ūdensapgādes un 9,5 km kanalizācijas cauruļvadi pilsētas ielās ar atzarojumiem līdz ielu sarkanajai līnijai, nodrošinot iedzīvotājiem iespēju pieslēgt savu māju komunikācijas centralizētiem tīkliem. Līdz ar šo darbu pabeigšanu, daudziem iedzīvotājiem ir dota iespēja uzlabot savus sadzīves apstākļus. SIA "Liepājas ūdens" iesaka visiem izmantot šo doto iespēju un lietot kvalitatīvu dzeramo ūdeni, atteikties no nosēdbedrēm un novadīt sadzīves notekūdeņus centralizētajos kanalizācijas tīklos - tā novēršot ne tikai sava īpašuma piesārņošanu, bet uzlabojot vidi Liepājas pilsētā kopumā.
Kā jau minējām, otrs būtiskākais nosacījums investīciju ieguldīšanai ir bijis vides faktors – novērst vides piesārņojumu, tā rašanās iespējas un riskus. Tieši projekta 3. kārtas ietvaros tika realizēts ļoti nozīmīgs un vairāk kā desmit gadus lolots mērķis - izbūvēts jauns Liepājas pilsētas attīrīšanas iekārtu notekūdeņu izvads Baltijas jūrā par kopējo summu 5,2 miljoni eiro. Kopumā tika izbūvēts 1566 metru garš ar diametru 1000mm cauruļvads, jūras posmā – 1296 metru un krasta posmā – 270 metri. Izvada būvdarbi bija liels izaicinājums būvniekiem - liela diametra cauruļvadu izbūve jūrā ir ļoti sarežģīts un arī unikāls process, kam līdzvērtīgu grūti atrast. Šo darbu gaitā ne tikai mēs, bet arī būvnieki ieguva nebijušu pieredzi un novērtēja arī to, cik liela nozīme ir pasūtītāja un būvnieka savstarpējai sapratnei un sadarbībai, cik daudz var paveikt ar kolektīva zināšanām un spēku. Šogad septembrī, pēc gada ekspluatācijas, notika izvada apsekošanas un pārbaudes darbi. Veicām izvada uzmērījumus, lai pārbaudītu tā stāvokli: kā un vai ir mainījušās augstuma atzīmes, kas notiek ar caurules smilts apbērumu jūrā un piekrastē. Pārbaudes rezultāti liecināja, ka jūra jauno izvadu ir saudzējusi un nekādas būtiskas izmaiņas gada gaitā nav notikušas. Izvads ekspluatācijai ir drošs. Tas uzņēmumam ir liels ieguvums, un dod iespēju plānot notekūdeņu attīrīšanas iekārtu tālāku attīstību. Pašreiz būtiski ir izstrādāt un ieviest uzlabojumus tehnoloģiskā procesa norisē, kas dotu iespēju samazināt elektroenerģijas patēriņu un iekārtu ekspluatācijas izmaksas.
Pilsētā kopējais kanalizācijas tīklu garums ir vairāk kā 210 km un tajā skaitā apmēram 50% cauruļvadu ir vecāki par 50 gadiem. Tas nozīmē, ka daļa cauruļvadu ekspluatācijā jau ir ilgus gadus, un pastāv risks, ka avārijas un bojājumi tajos var ietekmēt ne tikai sniegtā pakalpojuma kvalitāti, bet radīt neattīrītu notekūdeņu noplūdes vidē. Tādēļ, lai uzlabotu kanalizācijas cauruļvadu kopējo tehnisko stāvokli, tika veikti cauruļvadu pārbūves un atjaunošanas darbi. Šajos būvdarbos projekta laikā apgūti līdzekļi 9,7 miljonu eiro apjomā, kopumā veicot darbus pilsētas 26 ielās. Kanalizācijas cauruļvadi atjaunoti 12 km garumā, veicot gan tranšeju rakšanas darbus, gan izmantojot cauruļvadu oderēšanas tehnoloģiju. Ļoti svarīgi ir tas, ka esam atjaunojoši stratēģiski vissvarīgāko kanalizācijas kolektoru Liepājā - Brīvības ielā ar diametru 1200 mm 3 kilometru garumā. Šis kolektors novada divas trešdaļas no visiem Liepājā savāktiem notekūdeņiem uz notekūdeņu attīrīšanas iekārtām, un no tā tehniskā stāvokļa, kā varam apgalvot, ir atkarīga pilsētas dzīve. Tagad to droši varēs ekspluatēts vismaz 50 gadus.
Ne jau viss projektā paveiktais ir zem zemes un jūrā. Liepājā ir trīs vietas, kur ikviens var redzēt un novērtēt, kā bija pirms un kā ir pēc šajā projektā paveiktajiem darbiem. Tās ir notekūdeņu pārsūknēšanas stacijas M.Ķempes ielā 3B, Klaipēdas ielā 120A un Spīdolas ielā 5B. Vecās, padomju laikā būvētās, nesamērīgi lielās un nepievilcīgās pārsūknēšanas staciju būves tika nojauktas. Tagad par sūkņu staciju esamību liecina tikai nerūsējoša tērauda vāks, kas nedaudz pacelts virs zemes. Teritorijas ap stacijām ir sakoptas, un vide kļuvusi pievilcīgāka. It sevišķi prieks par pārmaiņām M.Ķempes ielas daudzdzīvokļu māju iekškvartālā un Klaipēdas ielā, kur stacija atrodas kāpu zonā.
Runājot par projektā paveikto, gribam akcentēt, ka visu piecu realizēto būvdarbu līgumu inženiertehnisko uzraudzību un būvuzraudzību nodrošināja SIA "Liepājas ūdens" speciālisti. Ik dienas no būvuzņēmējiem tika prasīta maksimāla koncentrēšanās līguma darbu un prasību izpildei. Stingrā uzraudzība un visu iesaistīto pušu sadarbība nodrošināja, ka visi būvdarbu līgumi tika pabeigti noteiktajos termiņos, nepārsniedzot sākumā noteiktās līguma summas. Būvdarbos ir izmantoti tikai kvalitatīvi materiāli un par būvuzņēmēju paveikto darbu varam teikt tikai labus vārdus.
Projekts "Ūdenssaimniecības attīstība Liepājā, 3. kārta" ir pabeigts. Esam gandarīti, ka izdevies pilnībā izdarīt visus plānotos darbus, esam iekļāvušies noteiktajos termiņos un projektam atvēlētais finansējums ir ieguldīts ūdenssaimniecības darbības uzlabošanā Liepājas pilsētā.
Bet darāmā vēl daudz, atelpai nav laika - SIA "Liepājas ūdens" šovasar uzsākusi realizēt jau nākamo Eiropas Savienības Kohēzijas fonda līdzfinansēto Projektu "Ūdenssaimniecības attīstība Liepājā, 4. kārta" par kopējo summu 1,9 miljoni eiro. Pašlaik būvdarbi notiek Slimnīcas un Pļavu ielās.
Saprotams, ka tik vērienīgi darbi, ko veicam ūdenssaimniecības attīstībā, ir iespējami tikai ar šobrīd pieejamiem līdzfinansējumiem, gan no Eiropas Savienības, gan Liepājas pilsētas pašvaldības. SIA "Liepājas ūdens" iegulda maksimālas pūles un savu speciālistu zināšanas, lai turpinātu investīciju piesaisti un nepalaistu garām nevienu iespēju realizēt attīstības projektus ar dažādu Eiropas Savienības fondu līdzfinansējumu.