Padomi kāpņu meklētājiem
Meklējot potenciālos kāpņu izgatavotājus ir vērts apzināt vairākus ražotājus, lai atrastu izdevīgāko un kvalitatīvāko produktu.
Foto: Padomi kāpņu meklētājiem; autors: Padomi kāpņu meklētājiemMeklējot potenciālos kāpņu izgatavotājus ir vērts apzināt vairākus ražotājus, lai atrastu izdevīgāko un kvalitatīvāko produktu. Protams, iesakām griezties pie specializētiem uzņēmumiem, kuri šo tēmu pārzina vislabāk un kuriem ir vairāku gadu pieredze kāpņu izgatavošanā un montāžā.
* Viens no būtiskākajiem etapiem kāpņu tapšanā ir sākotnējie mērījumi un aprēķini- pasūtītājam kāpņu izveide konceptuāli jārisina iespējami agri, laikā, kad ēka vēl ir būvniecības stadijā un vēl ir iespējams veikt kādas izmaiņas.
* Būtiskākais kritērijs, par kuru jādomā laikus- vieta. Jāizplāno, vai telpās būs pietiekama platība, lai izbūvētu ērtas, ne pārāk stāvas kāpnes. Ģeometriski kāpņu jautājumu jāatrisina pēc iespējas ātrāk. Tālāko, piemēram, dizainu, var domāt un pārdomāt daudz vēlāk.
* Kāpnes jāliek laikā, kad grīdas segums jau ielikts, telpu iekšējā apdare lielākoties pabeigta un telpās lieli būvdarbi vairs nenotiek, pretējā gadījumā celtniecības laikā kāpnēm var rasties dažādi bojājumi. Protams, ja kāpnes kaut kādā veidā tiek iebūvētas sienās, tās ir jāliekas agrāk. Visbiežāk viens kāpņu stāvs tiek uzmontēts vienas līdz divu dienu laikā.
* Latvijā ir iegājies, ka kāpņu montāžu veic to izgatavotājs, jo tieši viņi vislabāk pārzina konkrēto kāpņu specifiku. Uz objektu kāpnes parasti tiek nogādātas izjauktā veidā, pa detaļām, uz vietas tās liek kopā.
* Kāpņu kopšana atkarīgā no izvēlētā materiāla specifikas. Koka kāpnes ir jākopj līdzīgi kā koka grīdas, kā parkets. Ikdienā ir ieteicama sausā kopšana, periodiski var kopt arī ar nedaudz mitru lupatu atbilstoši kāpņu apstrādes pārklājumam. nav ieteicams bieži mazgāt ar pārlieku slapju lupatu, tā var rasties plaisas. Arī lakotas kāpnes nevar noturēt mitrumu. Veikalos nopērkami arī speciāli kopšanas līdzekļi koka grīdām, kāpnēm, taču ir būtiski konsultēties ar kāpņu izgatavotājiem, jo tieši viņi ieteiks vēlamāko kopšana sviedu konkrētajām kāpnēm. Kāpņu iekšējos stūrus (slēgtajiem pakāpieniem), kuros mēdz uzkrāties putekļi, visvienkāršāk būs uzkopt ar putekļusūcēja palīdzību.
* Koka trepes nečīkstēs, ja mājā tiks garantēti absolūti nemainīgi klimata apstākļi- turīgāku saimnieku mājās to nodrošina gaisa kondicionieri. Taču tā kā parasti ziemā telpas tiek uzkurinātas ļoti siltas, bet vasarā turam vaļā logu, kāpņu čīkstēšana ir neprognozējama un neizbēgama.
* Kāpņu izgatavotāju "arhīvā" ir dažādi stāsti par kļūdām, ko pieļauj cilvēki, kam nav pieredzes kāpņu izgatavošanā. Nebaudāmi izskatās kāpnes, kuras veidotas no vairākiem laidiem, katrs no kuriem ir atšķirīga slīpuma- tādas kāpnes ir arī ļoti neērtas. Sastapts arī risinājums, kad kāpņu laukums veidots, nesavienojot ar vaigiem, situācijās, kad nepieciešams ietaupīt materiālu, labāk veidot šaurākus vaigus nekā laukumu daļā tos nelikt vispār- izskats ir ļoti sadalīts. Arī nenoslēptas, labi redzamas skrūves vai uz zemes (ne pakāpiena) novietots pirmais kāpņu stabs ir nepārdomāts akcents. Cilvēki nereti cenšas ietaupīt, sasteidzot kāpņu izgatavošanas laiku, ekonomējot materiālus un speciālistu konsultācijas un bieži vien beigās atliek vien griezties pie speciālistiem, lai kāpnes izgatavotu pa jaunu. Svarīgi atcerēties arī kāpņu attālumu no griestiem, lai garāka auguma cilvēki kāpjot nesasistos. Ir ļoti daudz šķietamu sīkumu, kuri būtiski atcerēties, veicot mērījumus.
* Ja privātmājās iekštelpu stāvu savienošanai lielākoties tiek liktas pamatīgas un stabilas kāpnes, kas nereti aizņem samērā lielu platību, dzīvokļos ir citas prioritātes. Privātmājās visbiežāk tiek izmantotas pamatīgas masīvkoka kāpnes (nereti ar dažādiem dekoratīviem kokgriezumiem), savukārt dzīvokļu savienošanai populāras ir, piemēram, vienkāršas metāla kāpnes. Novērota tendence, ka dzīvokļus savienojošās kāpnes tiek veidotas īpaši mūsdienīgas un modernas, pielāgojot tās dzīvokļa interjeram. Bieži vien šīs kāpnes, vietas taupīšanas labad, neatbilst ērtu kāpņu standartiem. Tāpat speciālisti pārliecinājušies, ka vairumā gadījumu dzīvokļu savienošanai tiek iegādātas salīdzinoši lētākas un īsāku laiku kalpojošas kāpnes nekā mājām.
* Telpas taupīšanas nolūkos nereti kāpnes veido arī kā mēbeli, piemēram, zem kāpnēm izvietojot plauktus vai atvilktnes mantu glabāšanai. Tāpat iespējams variēt arī ar margām- to vietā var likt puķu statīvus, grāmatu plauktus u.tml. Ja dzīvoklī nav mazu bērnu un vecu cilvēku, iespējams iztikt arī bez margām.
* Praktiski visi ražotāji koka kāpnēm dod 2 gadu garantiju. Jo 2 apkures sezonas ir laiks, kurā, piemēram, koks noteikti atklās savu raksturu un (ne)sāks plaisāt. Vienīgais, ko ražotāji negarantē ir pakāpienu virsma, jo nav iespējams paredzēt, kā iemītnieki pret to attieksies. Reālais kāpņu kalpošanas laiks mērāms gadu simtos, to apliecina senatnīgās kāpnes, piemēram, Vecrīgas namos, kur kāpnes gadu desmitiem ilgi ik dienas izturējušas pat smilšainu apavu pieskārienus. Protams, pakāpienu staigājamā daļa ir nodilusi, to nepieciešams atjaunot. Domājot par kāpņu kalpošanas ilgumu, īpašniekiem vajadzētu pārdomāt, vai ir vērts būvniecības laikā ietaupīt pārsimts latus, saņemot apšaubāmas kvalitātes preci. Pakāpieniem jāliek kvalitatīvu kokmateriālu, bet nekādā gadījumā ne finierētu, jo tas ir kontekstā ar kāpņu kalpošanas ilgumu
Pateicamies par sadarbību raksta tapšanā Mārtiņam Baronam no koka kāpņu ražotāja "Kāpnes LV".