Paliekošo veidņu sistēma monolītbūvniecībai "Dobeles panelis".
Būvniecības nozarē pieaugot darbu apjomam, visasāk izpaužas darbaspēka trūkums un arvien pieprasītākas kļūst tehnoloģijas, kas nodrošina paaugstinātu efektivitāti būvdarbu procesiem.
Foto: Paliekošo veidņu sistēma monolītbūvniecībai "Dobeles panelis".; autors: Paliekošo veidņu sistēma monolītbūvniecībai "Dobeles panelis".Būvniecības nozarē pieaugot darbu apjomam, visasāk izpaužas darbaspēka trūkums un arvien pieprasītākas kļūst tehnoloģijas, kas nodrošina paaugstinātu efektivitāti būvdarbu procesiem. Kā jaunums šajā būvniecības segmentā ir paliekošo (nenoņemamo) veidņu konstruktīvie elementi "Dobeles panelis" monolītbūvniecībai saskaņā ar PLASTBAU® tehnoloģiju, ko Baltijas u.c. valstu būvniecības tirgū piedāvā SIA TENAX.
Paliekošo veidņu sistēmas konstruktīvie elementi ir augstas tehnoloģijas veidņi, kuri paredzēti ēku (arī daudzstāvu) būvniecībai no monolītā dzelzsbetona. Tajā pašā laikā veidņi paši neveic nesošo konstrukciju funkcijas.
SIA TENAX ražo un piedāvā pamatu un sienu veidņus, stapstāvu pārseguma un jumta veidņus, kā arī gatavus starpsienu putupolistirola paneļus.
Pamatu un sienu veidņi.
Monolīto pamatu un sienu izbūve no paliekošo veidņu sistēmas "Dobeles panelis" elementiem priekšrocība visspilgtāk izpaužas tieši ar mazo darbietilpību veidņu uzstādīšanā un stiegrošanā, kā arī ar nelielo svaru (apmēram 10 kg/m2). "Dobeles paneļa" pamatu un sienu veidņi tiek izgatavoti no divām putupolistirola loksnēm un tērauda stiegrojuma karkasa, kas nodrošina tiem ļoti lielu izturību, un šādi veidņi ir viegli un ļoti ātri montējami. Pēc betonēšanas «Dobeles paneļa» elementi paliek konstrukcijā, stiegrojums piedalās sienu un pamatu nestspējas nodrošināšanai, bet putupolistirols kalpo kā efektīva siltumizolācija. Attālums starp divām putupolistirola loksnēm nosaka betona daļas biezumu.
Veidņi tiek ražoti ar standarta platumu un pilnā būvniecības cikla augstumā (pēc konkrēta projekta). Piemēram: pamatiem veidņu augstums varētu būt 1,30m, bet sienām 2.80m (max 4,0m). Tātad būvniecība uzreiz notiek viena stāva augstumā. Veidņi stāva augstumā tiek samontēti un nostiprināti, izmantojot vienkāršus dēļu balstus, lai betonēšanas laikā tie nenovirzītos no nofiksētā vertikālā stāvokļa. Pabeidzot betonēšanas darbus, ar vienreizēju veidņu uzstādīšanu un piepildīšanu ar betonu, iegūst sienu vai pamatu nesošo elementu un jau nosiltinātu. Pamatu un sienu izbūve no paliekošo veidņu sistēmas "Dobeles panelis" ir viegli realizējama bez mehānismu palīdzības. Tā kā paneļi ir ļoti viegli, tos pārvietot pa būvlaukumu un samontēt var viens līdz divi strādnieki. Betona piepildīšanu var veikt pēc tradicionālām metodēm: nelieliem pamatiem, sagatavojot betonu uz vietas maisītājā un piepildot veidņus ar rokām, lielākam apjomam ērti izmantot transportbetonu. SIA TENAX veidņu piegādi objektā veic bez papildus samaksas.
Pamatu un sienu veidņu izmēri: 1.tabula
Foto: Paliekošo veidņu sistēma monolītbūvniecībai "Dobeles panelis".; autors: Paliekošo veidņu sistēma monolītbūvniecībai "Dobeles panelis".
Sarpstāvu pārseguma un jumta veidņi.
Mūsdienās dažādu ēku būvniecībā ļoti plaši izmanto tradicionālās pārsegumu sistēmas. Parasti tās ir veidotas no koka vai dzelzsbetona. Dzelzsbetona pārsegumi iedalās monolītajos un saliekamajos. Monolītos pārsegumus parasti izveido, izmantojot veidņus, kuri jāīrē, jātransportē uz objektu, pēc pārseguma izveidošanas un betona sacietēšanas - jādemontē un jātransportē atpakaļ uz noliktavu. Pilnīgi citu risinājumu piedāvā SIA "TENAX" ar paliekošo veidņu sistēmu "Dobeles panelis".
"Dobeles paneļa" pārseguma un jumtu elementi ir ar maināmiem ģeometriskajiem izmēriem pārseguma izveidošanai, un tie sastāv no putupolistirola bloka, kurā ir iestrādāts perforēts cinkotā metāla profils. Izmantojot šo sistēmu ir iespējams izveidot pārsegumus pat 10 m lieliem laidumiem. Pats veidnis, pēc pārseguma izveidošanas, paliek konstrukcijā, un kalpo kā virsma griestu apdares stiprināšanai. Ja veidnis tiek izmantots jumta izbūvei, tad pēc būvniecības vienlaicīgi tas pilda siltumizolācijas funkciju. Rezultātā mēs iegūstam ribotu monolīto dzelzsbetona pārsegumu ar ribu soli 600 mm un dzelzsbetona plātni, parasti 40 - 60 mm biezumā. Ribu platums ir 13 cm. Tajā ir iespējams izmantot standarta stiegrojuma karkasu vai tradicionālo stiegrojumu, līdz 4 stiegrojuma stieņiem.
Pārseguma elementu montāža ir ļoti vienkārša, un to var veikt ar rokām. Šim darbam pilnībā pietiek ar diviem strādniekiem. Pēc pārseguma elementu montāžas tiek veikta pārseguma stiegrošana ar stiegrojuma stieņiem vai telpiskiem stiegrojuma karkasiem un sietu. Pēc stiegrošanas pārsegums tiek betonēts.
Betonēšanu ērtāk veikt izmantojot transportbetonu ar sūkni, bet tikpat labi nelieliem pārsegumiem betonu var sagatavot uz vietas būvlaukumā betona maisītājā un betona masu ieklāt pēc tradicionālām metodēm. Staigāt pa pārsegumu drīkst tad, kad betons ir sasniedzis 30%, bet noņemt balstus, kad betons ir sasniedzis 70% no savas galīgās stiprības. Pārseguma elementu horizontālajos atvērumos ir iespējams izvietot arī inženierkomunikācijas, un līdz ar to nav nepieciešams veidot grīdas izlīdzinošo kārtu.
Tāpat arī, veidojot siltās grīdas, nav nepieciešams zem ūdens caurulēm likt papildu siltumizolāciju, kas savukārt palīdz ietaupīt tāpēc, ka nav jāpalielina grīdas augstums.
Starpstāvu pārseguma un jumta veidņu izmēri: 2 tabula
Foto: Paliekošo veidņu sistēma monolītbūvniecībai "Dobeles panelis".; autors: Paliekošo veidņu sistēma monolītbūvniecībai "Dobeles panelis".
Starpsienu putupolistirola paneļi.
Bez iepriekš minētajiem putupolistirola EPS elementiem – veidņiem, sistēmā "Dobeles panelis" ietilpst arī gatvi starpsienu putupolistirola paneļi, kuru uzdevums parasti ir nodrošināt ātru un ērtu vieglo starpsienu montāžu un apdari.
Katrā starpsienas elementā garenvirzienā ir iestrādāti divi U veida perforēti (caurumoti) cinkotā tērauda profili, kas šiem elementiem kalpo par nesošo karkasu un vienlaikus arī par vadulām apdares lokšņmateriālu, piemēram, ģipškartona lokšņu piestiprināšanai.
Atkarībā no tā, kādu izvēlās virsmas apdari (apmetumu vai lokšņmateriālu apšuvumu), ir iespēja izgatavot starpsienu paneļus. Ir dažāda veida starpsienu elementi, kas atšķiras pēc tā, kā tajos ir iestrādāti cinkotā tērauda profili:
- pilnīgi iestrādāti (nosegti) putupolistirolā;
- viena profila mala ir vienā līmenī ar putupolistirola ārējo virsmu;
- abas profila malas ir vienā līmenī ar putupolistirola ārējo virsmu.
Veidojot starpsienu, šos elementus iestiprina U veida profilā pie grīdas un piestiprina pie L veida profila pie griestiem. Savā starpā starpsienas elementus savieno, tos cieši piespiežot citu pie cita.
Starpsienu putupolistirola paneļu izmēri: 3.tabula
Foto: Paliekošo veidņu sistēma monolītbūvniecībai "Dobeles panelis".; autors: Paliekošo veidņu sistēma monolītbūvniecībai "Dobeles panelis".
Ēku celtniecības sistēmā "Dobeles panelis" paredzēts izmantot pamatu, sienu, pārsegumu un jumta paliekošos putupolistirola veidņus un gatavos starpsienu elementus, tomēr šos konstruktīvos elementus var lietot arī kombinācijā ar dažādām citām būvkonstrukcijām, kas neietilpst celtniecības sistēmā "Dobeles panelis".
Piemēram, pārsegumu, ar paliekošo veidņu sistēmas "Dobeles panelis" elementiem, ir iespējams izveidot ēkām ar jebkura veida mūra sienām: gāzbetona, keramzītbetona, silikāta, keramiskajām, dzelzsbetona, u.c.. Tāpat arī sienas var būvēt no "Dobeles paneļa" elementiem, bet pārsegumu var veidot no koka vai arī no saliekamā dzelzsbetona paneļiem, starpsienu elementus var izmantot arī, būvējot ēkas praktiski pēc jebkuras sistēmas, t.i., ja ir jebkura materiāla sienas un pārsegumi.
Foto: Paliekošo veidņu sistēma monolītbūvniecībai "Dobeles panelis".; autors: Paliekošo veidņu sistēma monolītbūvniecībai "Dobeles panelis".