Pamati privātmājām
Ēkas pamatu būvniecība ir viens no svarīgākajiem un atbildīgākajiem būvniecības etapiem. Pamati ir mājas konstrukciju balsts un no tā, cik pareizi tie būs izbūvēti, atkarīgs konstrukciju tehniskais stāvoklis.
Foto: Pamati privātmājām; autors: Pamati privātmājām |
1. att. Stieņveida savilces ar ķīļveida stiprinājumu |
Privātmāju būvniecībā visplašāk pielietojamais pamatu veids ir lentveida pamati. Tomēr ir jāatzīmē, ka pamatu konstruktīvie risinājumi nav tik daudzveidīgi, kā, piemēram, tas ir ārsienu konstrukcijām. Kā plašāk pielietotie risinājumi būtu jāatzīmē:
* monolītie pamati
* saliekamie pamati, piemēram, keramzītbetona vai betona pamatu bloki
Vislielākā tehnoloģiju dažādība vērojama tieši monolīto pamatu izbūves segmentā jo no optimizācijas aspekta dotajam pamatu izbūves veidam pastāv vislielākās variācijas. Kā galvenā izmaksu optimizācijas pozīcija parasti ir pati veidņu sistēma.
Savulaik plaši izmantotie koka dēļu vairogi zemā darbā ražīguma dēļ savas pozīcijas zaudē mūsdienu risinājumiem – inventārveidņiem, ar doto terminu saprotot dažāda veida un materiāla vairoga tipa risinājumus.
Par vienu no tādiem risinājumiem uzskatāms arī fibrolīta materiālu paliekošo veidņu (MBF) sistēma.
Foto: Pamati privātmājām; autors: Pamati privātmājām |
2. att. Enkurveida stiprinājums |
MBF sistēmas būvkonstrukcija sastāv no:
* fibrolīta plātnēm
* enkuriem
* betona un stiegrojuma
Paliekošo veidņu konstrukcijas veidošanai izmanto gan parastās fibrolīta plātnes, gan trīsslāņu fibrolīta – putupolistirola plātnes. Plātņu biezums 50 vai 75 mm.
Foto: Pamati privātmājām; autors: Pamati privātmājām |
3. att. Skrūvveida savilces ar distanceriem |
Foto: Pamati privātmājām; autors: Pamati privātmājām |
4. att. Pirmā līmeņa fibrolīta plātņu uzstādīšana |
Izvēloties MBF sistēmas pamatus būtiski samazinās arī materiālu transportēšanas izmaksas. Piemēram, ja pamatu perimetrs ir 44 m un augstums 1,20 m tad materiālu transportēšanas situācija ir šāda:
Fibrolīta plātnes HWL 50*
Tilpums, m3 - 6
Svars, tonnās - 4
Laukums **, m2 - 5
Celtnis izkraušanai - nē
Bloki Fibo 5 MPa
Tilpums, m3 - 17
Svars, tonnās - 16,2
Laukums **, m2 - 14,4
Celtnis izkraušanai - jā
Pamatu bloki FBS-24-3-6T
Tilpums, m3 - 17
Svars, tonnās - 39,5
Laukums **, m2 - 30
Celtnis izkraušanai - jā
* - papildu izdevumi saistās ar betona izejvielu vai transportbetona transportēšanu, kas salīdzinot ar bloku izmaksām jebkurā gadījumā būs mazākas;
** - rēķinot transportēšanas veidā – palete vai pieļaujamais krāvums.
Salīdzinot MBF pamatu sistēmu ar citiem risinājumiem, piemēram, inventārveidņi, putu polistirola paliekošie veidņi vai bloku risinājumi, tad pēc kopējām izmaksām dotais risinājums ir ne tikai ekonomiski izdevīgāks, bet arī brīvi pieejams t.i., nav materiāla deficīta.
Foto: Pamati privātmājām; autors: Pamati privātmājām |
5. att. Enkurveida plātņu fiksatori |
Fibrolīta plātņu montāžu veic uz iepriekšsagatavotas pamatnes. Plātnes novieto gareniski t.i., pamatu pirmās rindas augstums būs 0,60 m, bet posma garums 2,60 m. Darbus sāk no ēkas stūra un virzās tālāk pa visu ēkas perimetru.
Lai izveidotu nepieciešamā platuma (biezuma) pamatus montāžas laikā divas fibrolīta plātnes uzstāda paralēli (skat. 4. att.). Atkarībā no izvēlētā plātņu nofiksēšanas paņēmiena savstarpēji tās savieno ar enkuriem (skat. 5. att. ) vai ar savilcēm (skat. 1. att. un 3. att. ). Stūru savienojuma vietas papildus ir jānostiprina pret betona masas izspiešanu. Šim nolūkam var izmantot starpsienu sistēmu cinkotā tērauda profilus vai koka latas. Nākošās kārtās fibrolīta plātnes montē identiski pirmās kārtas montāžai, plātnes novietojot pamīšus, lai vertikālās plātņu savienojuma vietu šuves pārsienas.
Kad ir samontēta pirmā veidņu kārta var veikt betona masas iepildīšanu veidņu formās. Pirms betona masas iepildīšanas veidņos uzstāda nepieciešamo stiegrojumu, pārbauda konstrukcijas vertikalitāti, vai ir uzstādītas nepieciešamās komunikācijas utt. Pamatu vertikalitātes un stabilitātes nodrošināšanai uzstāda balstatgāžņus. Betona masu iepilda kārtās, katru kārtu sablietējot vai vibrējot ar dziļuma vibratoru. Vienā piegājienā iepildāmās betona masas augstums ir robežas no 30 līdz 60 cm.
Līdz ar to no aprakstītā izriet, ka veidojot pamatu konstrukcijas MBF sistēmā:
* minimāli transportēšanas izdevumi;
* nav atveidņošanas darbu;
* fibrolīta veidņi vienlaicīgi nodrošina arī to siltinājumu;
* nav jāizmanto cēlājtehnika;
* betonējot ziemā fibrolīta materiāli ilgstoši saglabā betonmasas siltumu;
* zemas sistēmas ierīkošanas kopējās izmaksas;
* montāžas paņēmieni ir vienkārši un ātri paveicami.
Detalizētu informāciju par fibrolīta pielietojumu var iegūt:
SIA "JELGAVAS BŪVNIECĪBAS SISTĒMAS"
Kr.Valdemāra iela 57/59-20, Rīga, LV 1010
Tālrunis: 7504156
Fakss: 7504160
E-pasts: jbs@buildingsystems.lv
www.fibrolits.lv
Foto: Pamati privātmājām; autors: Pamati privātmājām |
6. att. MBF sistēmā izbūvēti pamati |