Pamatu izbūve
Foto: Pamatu izbūve; autors: Pamatu izbūveMājas celtniecība sākas ar pamatu izbūvēšanu. Pamati ir pats galvenais, uz kuriem tālāk tiek būvēta ēka. Ja ir slikti pamati, arī māja būs slikta. Tāpēc, būvējot mājas pamatus, jābūt īpaši uzmanīgiem, jāpielieto noteiktas tehnoloģijas, materiāli un jāievēro projekta prasības. Tikai uz drošiem pamatiem var uzcelt drošu māju.
Pirms pamatu izbūves..
Pirms pamatu izbūves obligāti jāveic grunts ģeoloģiskā izpēte , lai, balstoties uz ģeologu slēdzienu, varētu veikt visveiksmīgāko pamatu risinājumu. Izpēti veic speciālas firmas, kas ar to nodarbojas. Ja nav veikta ģeoloģiskā izpēte, māja pēc tam var sēsties vai rasties cita veida problēmas.
Foto: Pamatu izbūve; autors: Pamatu izbūveIr arī gadījumi, kad ģeologs pēc izpētes pasaka, ka kādā vietā māju būvēt nevajadzētu. Parasti gan risinājums ir atrodams un ģeologs to uzreiz piedāvā. Visbiežāk risinājums tiek atrasts noņemot zemes virskārtu (kura nav atbilstoša mājas būvēšanai), berot virsū labāku zemi un blīvējot to. Otrs, pēdējā laikā biežāk izmantotais risinājums, ir mājas būvēšana uz pāļiem. Īpaši labi tas noder Baltezerā, Olainē, Mārupē un citās vietās, kur ir vājas gruntis. Protams, jāņem vērā, ka ikviens šāds risinājums izmaksās dārgāk nekā mājas būvēšana labā un piemērotā vietā.
Šobrīd viesiecienītākais un pieprasītākais veids ir pamatu izbūve uz pāļiem. Pāļi tiek ieurbti caur vājām gruntīm un balstīti blīvajos grunts slāņos. Pēc tam uz pāļiem tiek būvēti pamati. Pāļu pamatus var likt jebkura lieluma mājām.
Ja gruntis mājai paredzētajā vietā ir labas, liek parastos lentveida pamatus vai pamatu plāksnes.
Par pamatu izbūves procesu?
- Kad ir veikta ģeoloģiskā izpēte, tiek veidots pamatu projekts. Konstruktori apsver, kāda veida pamatus labāk likt konkrētajā vietā. Kad tas viss ir izdarīts, var sākties būvdarbi.
- Vidēji lielai privātmājai bez pāļiem pamatus var izbūvēt aptuveni 2 nedēļu laikā. Protams, ja ir tam nepieciešamā tehnika un iepriekš viss ir labi izplānots.
- Pamatu virszemes augstums ir atkarīgs no projekta.
- Pamatu izmaksas ir atkarīgas no daudziem faktoriem: pamatu lieluma, izbūvējamajām komunikācijām, pagraba u.c. Pamatu likšana ir vairāku speciālistu kopdarbs- šajā posmā ir jādomā arī par komunikāciju (gāzes pievada, elektrības kabeļu u.c.) izbūvi.
- Pamatu izbūvē viss izdosies labāk, ja darbus uzticēsiet profesionāļiem.
- Izbūvējot pamatus, vajadzīgi sekojošie materiāli: betons, armējums, nepieciešamības gadījumā arī metāla konstrukcijas, kā arī hidroizolācija, siltinājums u.c.
- Mājas var būvēt ar vai bez pagraba. Ja paredzēts būvēt pagrabu, tad pēc būvbedres izrakšanas sāk ar pagraba izbūvi. Pagraba būvēšana krietni vien sarežģī pamatu izbūvēšanas procesu. Ja pagrabs ir ap 3 metru dziļš, var parādīties gruntsūdeņi un ir svarīgi tos pareizi atsūknēt. Rokot būvbedres 4,5 un vairāk metru dziļumā, jāveido būvbedres atbalsta sienas un nepieciešamības gadījumā jāenkuro tās ar enkurpāļiem.
- Ja pagrabs ir silts, tajā krājas ūdens vai ir cita veida problēmas, tad darbu gaitā ne viss ir ievērots un izpildīts pareizi. Šobrīd pastāv ļoti stingri noteikumi pamatu celtniecībā, kuri ir jāievēro.
Kad pamati izbūvēti ..
Ja pēc pamatu ielikšanas tiek konstatētas kādas kļūdas, tās ,iespējams, varēs izlabot. Ja, piemēram, māja sēžas, rodas plaisas, ir iespējams to nostiprināt ar pāļiem.
Foto: Pamatu izbūve; autors: Pamatu izbūveĻoti nozīmīgi ir veikt gan horizontālo, gan vertikālo hidroizolāciju. Ir speciālisti, kas var veikt izolāciju arī tad, kad ēka jau ir pabeigta. Tas gan izmaksās dārgi. Jebkuri labojumi vienmēr izmaksās dārgāk nekā pareizs darbs jau sākumā.
Pamatu pastiprināšanu var veikt jebkurā brīdī- arīcd tad, kad māja kalpojusi jau 100 un vairāk gadu. Runājot par gadalaikiem- pastiprināšana var izrādīties apgrūtinoša ziemā, bet nav neiespējami.
Pamatu pastiprināšana ir netīrs darbs ar ūdeni un cementu, kā rezultātā var tikt sabojāts piemājas mauriņš, istabu griesti un sienas, tāpēc jārēķinās, ka pēc pastiprināšanas procesa mājā nāksies taisīt kosmētisko remontu.
Pamatu kalpošanas laiks ir ļoti ilgs. Tie kalpos vairākām paaudzēm. Arī agrākie, no laukakmeņiem liktie pamati joprojām pilda savas funkcijas. Pamatu pastiprināšana noder arī tad, kad pamatu kalpošanas laiks ir beidzies.
Laika gaitā pamatiem traucējoša var būt ūdens tieša iedarbība. Ja pie mājas ir nodauzītas teknes un uz pamatiem ilgstoši tek ūdens, tas var radīt neatgriezeniskus postījumus gan pamatiem, gan visai mājai.
* Pateicamies par konsultāciju materiāla tapšanā vienīgās firmas Latvijā, kura profesionāli veic pamatu nostiprināšanu, būvbedru atbalsta sienu izveidi, enkurošanu un pāļu pamatojuma izbūvi "Fore" menedžerim Jānim Zolbergam.